Besin etiketi okuma alışkanlığı neden önemli?

Markete gittiğinizde aldığınız ürünlerin besin etiketini okuma alışkanlığınız var mı? Eğer cevabınız hayır ise bu yazıyı okuduktan sonra besin etiketlerine dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü sağlıklı, kaliteli ve temiz beslenmenin, bilinçli bir tüketici olmanın yolu, besin etiketlerini doğru okumaktan geçiyor! Besin etiketinde dikkat edilmesi gerekenler;
1.Öncelikle: Porsiyon Değerlerine Dikkat Edin
Yediklerinizin miktarını dengede tutmanız açısından aldığınız paketli ürünün porsiyonunu bilmeniz çok önemli. Ürünün tam olarak hangi besin grubundan ne kadar içerdiğini anlamanız için paketin üstünde yazan tam gramaja bakıp tablodaki oranları bu gramaja göre oranlamanızı tavsiye ederiz.

2.Kontrolünü Mutlaka Yapın: Kalori Miktarı

Kalori kontrolü yapmak, dengeli beslenmenin olmazsa olmazı. Yediğimiz yiyeceklerin içeriği kalori miktarını bildiğimizde çok daha bilinçli şekilde beslenebiliyoruz.

3.Mutlaka Gözden Geçirin: Tuz ve Şeker Oranları

Vücudumuza gereğinden fazla tuz ve şeker almak hepimizin de bildiği gibi bazı sıkıntılara yol açıyor. Böyle durumlarla karşılaşmamak için aldığınız ürünlerin besin tablosunda yazan tuz ve şeker oranlarına özellikle dikkat etmelisiniz.

Ürünlerin etiketlerinde geçen; rafine şeker, yarı beyaz şeker, invert şeker grubu, glukoz şurubu, fruktoz şurubu, mısır şurubu, maltoz şurubu, susuz dekstroz veya ham kamış şekeri gibi ibareler de ürünün şeker içerdiği gösterir.

Ayrıca Sodyum (Na), tuzun bir bileşenidir ve tuzun yanı sıra bu ibareye denk geldiğinizde alacağınız tuz miktarına özellikle dikkat etmeniz gerekir.

4.En Temel: Karbonhidrat, Protein ve Yağ Dengesi
Besin etiketini okurken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da karbonhidrat, protein ve yağ gibi besin gruplarının dengesine dikkat etmek. Aldığınız ürünün eklenti şeker, doymuş ve trans yağ oranı az, protein oranı ise yüksek olmalı.
5.Alerjik Bünyelerin Dikkatine: Glüten ve Laktoz ;

Belirli maddelere alerjimiz olabilir. Örneğin; buğdayda bulunan glüten ya da süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz, bazı kişilerde çeşitli hassasiyetlere yol açabiliyor. Bu durum da sindirim sorunlarına neden oluyor. Eğer bu maddelere karşı hassasiyetiniz varsa ürünlerinde bu ürünlerin içerip içermediğine dairibarelere özellikle dikkat etmelisiniz.
6.Tahıllı Ürünlerin Olmazsa Olmazı: Lifler

Lifler; gıdaların kolay sindirilmesi ve bizi uzun süre tok hissetmeye yardımcı olmaları açısından beslenmemizde çok önemli bir yere sahip. Bisküvi gibi tahıllı gıdaların ne kadar lif içerdiğini inceleyebilir, lif açısından zengin beslenmenize katkıda bulunabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.