Eğitim ve Ahlak Kongresi

3-4 Nisan 2020 de gerçekleşen Eğitim ve Ahlak Kongresi Milli Eğitim'in önemsediği ve değer verdiği bir kongre...

"Yeni bir bakış açısı ile Talim Terbiyemizin temel hedefi daha güçlü bir Türkiye için ahlak telakkisine dayalı insanı merkeze alan bir varlık ve bilgi anlayışına hayat vermek olmalı"

İşte bu amaçla düzenlenen eğitim ve ahlak kongresinde okul odaklı okulun bileşenlerinden hareketle yönetici öğretmen Veli ve öğrenci ahlakının sorgulandığı bir bütün olarak insanı onurlandıran toplumsal huzuru barışı, saygıyı, sevgiyi besleyen geliştiren bir ahlak anlayışının eğitim sisteminde nasıl tespit edilebileceği ve nasıl yeşertilebileceği çerçevesinde gerçekleşti.

Geçte olsa bu gibi etkinliklerin, konferansların, fikirlerin ortaya çıkması eğitimde gecikmiş olan hamlelerin atılmaya başlandığının işaretidir.

Öğrencilerimizin yozlaşmaya başladığı, edep ilkelerini unutmaya başladığı bu dönemde bu gibi kongreler bizlere ışık olsun...

"Peki, eğitim de ahlakın ve edebin yerleşmesi neyi değiştirecek" derseniz; Daha verimli, ileriye bakan, kendini yetiştiren, yetişirken öğrenen ve öğreten tevazu sahibi gençlerin ortaya çıkmasına öncülük edeceğine inanıyorum.

Belki bu sayede eğitimi de bir tık daha ileriye taşıma şansımız olur.

Ülke olarak Eğitim de sınıfı geçmek için daha çok aşama katetmemiz gerekir elbette. Bunun için önce eğitimin neresindeyiz, neyi gerçekten yanlış yapıyoruz buna bir bakmamız lazım.

Bu arada ülkemizde faal olan eğitim sendikalarının da görev ve sorumlulukları var. Halen en güçlü ve genel yetkili sendikamız olan Eğitim Bir Sen.; Öğrencilerin daha iyi, ahlaklı ve dürüst yetişmeleri için ayrıca bir misyon üstlenip çalışma yapması gerekir. Sendikalar emek hareketleri, önemli sivil toplum aktörlerinden biri olarak demokrasinin tarihsel gelişimi ve toplumların demokratikleşmesinde önemli roller üstlenmiştir. Sendika yapısı temel olarak "dayanışma" bağlamında ele alınabilir. Sendikalar mensuplarının haklarını yasal sınırlar çerçevesinde savunan, uzun tarihsel geçmişe sahip olan yapılardır. Şu sıralar seçimlere odaklanmış olan Eğitim Bir Sendikası, öğretmenlerin sıkıntılarını, sorunlarını unutmuş gözüküyor. Halbuki her ortamda ve her şartta bir misyon yüklenen sendika eğitimin kalitesinin ve ahlak seviyesinin artması için var gücüyle sahada olması gerekir. Umarım en kısa zamanda seçimleri bitirip yeni ve liyakatli yapılanma ile tekrar öğretmenlerin ve eğitimin sorunlarını gidermek için elinden geleni yapar.

Üç yılda bir düzenlenen ‘Uluslararası Özel Eğitim Kongresi’nin 5.si; Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği ile 25-27 Ağustos 2022 tarihleri arasında KTO Karatay Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ELMIS-5 2022 Uluslararası Özel Eğitim Kongresi’nin açılış programına Konya Valisi Vahdettin Özkan, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma - Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Fatih Paça, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Araştırmacı Yazar Emekli Albay Atilla Güler, çok sayıda akademisyen, araştırmacı ve özel eğitim bilim dalıyla ilgilenen uzmanlar katıldı.

“Bu Kongreye Ev Sahipliği Yapmaktan Gurur Duyuyoruz”

Bu kongrede genel anlamıyla eğitimde ilerlemenin, üst seviyelere çıkmanın, kaliteyi artırmanın yolları ve yöntemleri konuşuldu.

Bütün bu çalışmalar daha ileriye daha güzel günlere bilinçli kaliteli nesillerle ulaşacağımızın bir göstergesi olur inşallah.

Eğitime yapılan yatırımların her zaman kaliteyi artıracağından şüphem yok. Bunun için biraz kendimize inanmak, özümüze dönmek yeterli olacaktır.

Ülkemiz için, gelecek nesillerimiz için, vatanımız için elini taşın altına koyacak, dava insanları geliyor mu?

Bekleyip görelim bakalım...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.