Bir Hayalim Var

Hayal kurarak hedef göstermek Peygamberimizin yöntemlerindendir. Müslümanlar, Peygamberimizin hayallerini ve gösterdiği hedefleri gerçekleştirmek için tüm çabalarını ortaya koymuşlardır.

Bu hedef gösterdiklerinden ikisi ki, ikisi de gerçekleşmiştir.

Birincisi “La ilahe illlahlah deyin İran ve Bizans sizin olacak.”

İkincisi “İstanbul elbet fetholunacaktır…”

İnsan hayalleriyle yaşar. Hayalinizi yitirmeye başlayınca siz de bitmeye başlıyorsunuz.

Bugünün gerçekleri Dünün hayalleriydi. Yarının gerçekleri de bugünün hayalleri olacak.

Bizim de hayallerimiz olacak ve olmalı. Kısa, orta ve uzun vadeli hayaller. Büyük, küçük, uçuk kaçık demeden. Kendimizle ilgili, ülkemizle ilgili, İslam alemiyle ilgili, insanlıkla ilgili

“Biz yarış bittikten sonra da koşan atlarız.” Der merhum üstad Sezai Karakoç.

BİR HAYALİM VAR

“Bir hayalim var” deyince ünlü aktivist Martin Luther King akla gelir.

4 Nisan 1968’de henüz 39 yaşında iken Memphis’de bir motelin balkonunda uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Martin Luther King ABD’de siyahîlerin özgürlük ve eşitlik mücadelesinin sembol ismi olmuştur.

Martin Luther King’in 28 Ağustos 1963’te yaklaşık 200 bin kişiye hitap ettiği Lincoln Anıtı’nda gerçekleştirdiği “Bir Hayalim Var” (I Have a Dream) isimli konuşması tarihe geçen unutulmaz anlardan ve anılardan biridir.

Bu tarihi konuşmayı sizlerin dikkatlerinize arz ediyorum:

Bir Hayalim Var

Bugün size diyorum ki, dostlarım, şu ânın getirdiği güçlüklere ve engellemelere rağmen bir rüyam var benim. Amerikan rüyasına derinden kök salmış bir rüyadır bu.

Bir rüyam var. Gün gelecek, bu ulus ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak. 'Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.'

Bir rüyam var. Gün gelecek, eski kölelerin evlâtlarıyla eski köle sahiplerinin evlâtları, Georgia'nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.

Bir rüyam var. Gün gelecek, Mississippi eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskıların sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan o eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.

Bir rüyam var. Gün gelecek, dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.

Bugün bir rüyam var benim.

Bir rüyam var. Gün gelecek, Alabama eyaleti, valisinin ağzından hep müdahale etme ve izin vermeme yönünde sözler dökülen o eyalet, küçük siyah oğlanlarla küçük siyah kızların, küçük beyaz oğlanlar ve küçük beyaz kızlarla el ele tutuşup kardeşçe birlikte yürüdüğü bir yere dönüşecek.

Bugün bir rüyam var benim.

Bir rüyam var. Gün gelecek, bütün vadiler yükselip bütün tepeler ve dağlar alçalacak, engebeli yerler düzlük yapılıp, girintilerle çıkıntılar düzleşecek ve Tanrı'nın şanı yeryüzüne inecek, bütün canlar hep birlikte görecek onu.

Bizim umudumuzdur bu. Güneye dönüşümde içimde taşıyacağım inançtır. İşte bu inanç sayesinde umutsuzluk dağını yontup bir umut anıtı yaratacağız. Ulusumuzu saran âhenksiz bağırtıları, bu inanç sayesinde güzel bir kardeşlik senfonisine dönüştüreceğiz. Bu inanç sayesinde bir gün özgür olacağımızı bilerek hep beraber çalışacak, hep beraber dua edecek, hep beraber mücadele edecek, hep beraber hapse düşecek, özgürlük için hep beraber ayağa kalkacağız.

İşte o gün Yüce Tanrı'nın bütün kulları, yepyeni bir anlamla söyleyecekler bu ilâhîyi:

Benim ülkem, senin ülken

Özgürlüğün güzel yurdu,

İşte söylüyorum sana:

Atalarımın öldüğü toprak burası,

Şehitlerin gururu olan toprak,

Her bir dağın yamacından,

Özgürlük yankılanacak.

Ve eğer büyük bir ulus olacaksa Amerika, bunun gerçekleşmesi şarttır. Öyleyse New Hampshire'in dev tepelerinden yankılansın özgürlük. New York'un ulu dağlarından özgürlük yankılansın...

Her bir dağın yamacından yankılansın özgürlük.

Özgürlüğün yankılanmasını sağladığımızda, her kasabadan ve köyden, her eyaletten ve kentten özgürlüğün yankısını duyduğumuzda, o gün yakın demektir ve o gün Tanrı'nın bütün kulları, siyahlar ve beyazlar, Yahudiler, Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Budistler el ele tutuşup siyahların eski bir ilâhîsini söyleyecekler:

Sonunda özgürüz! Sonunda özgürüz!

Şükürler olsun Ya Rabbim!

Sonunda hepimiz özgürüz!

GÜZEL BİR BEYİT

Yürü, hür maviliğin bittiği son hadde kadar.

İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar...

Yahya Kemal Beyatlı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.