Konya-Antalya Hızlı Tren Projesi Ne Zaman Bitecek? Tarih Verildi!

Konya-Antalya Hızlı Tren Projesi Ne Zaman Bitecek? Tarih Verildi!

Konya-Antalya Hızlı Tren Projesi Ne Zaman Bitecek? Tarih Verildi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kayseri-Ankara arası hızlı tren projesinde çalışmalarını devam ettiriyor. 2027 yılında hayata geçirilmesi planlanan bu hattın yanı sıra, Bakanlığın, Kayseri-Antalya arasındaki mesafeyi 2 saat 45 dakikaya düşürecek yeni bir hat üzerinde çalıştığı açıklandı.

tren-1719143082-1vgqgn.webp

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya ve Antalya illerini bir birine bağlayacak proje ilgi ilgili çalışmalar devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kayseri-Antalya hızlı tren projesinin Konya-Antalya kesiminin projelendirme çalışmaları tamamlandı. Projenin, Nevşehir-Konya kısmında ise etüt işlemleri devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da daha önce açıkladığı projenin, etüt çalışmalarına göre demiryolu hattı Kayseri’den başlıyor, Nevşehir, Aksaray ve Konya üzerinden Antalya’ya kadar ulaşıyor. 4 bölümden oluşan hızlı tren projesinin toplam uzunluğu 607 kilometreyi buluyor. Antalya-Kayseri hızlı tren projesinde Acıgöl, Nevşehir ve Avanos olmak üzere 3 ana istasyon planlanıyor.

Ne zaman başlayacak?

Bakanlığın zaman zaman açıklamalar yaptığı Kayseri-Antalya arası yapılacak olan Hızlı Tren projesine ne zaman başlanacağı ve ne zaman tamamlanacağı merak konusu oldu.
Projenin Anlatya-Konya kısmının 2024 yılında başlayıp 2030 yılında tamamlanması planlanıyor. Konya-Aksaray arasındaki bölümün 2031 yılında bitirilmesi hesaplanırken, Aksaray-Kayseri kısmının 2031 yılında başlayıp, 2037 yılında tamamlanması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.