“Enerji fiyatları da makul düzeye çekilmeli”

“Enerji fiyatları da makul düzeye çekilmeli”

Elektrik fiyatlarındaki artış yeni sezona hazırlık yapan çiftçileri ciddi anlamda etkiliyor. Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifi’nin gübrede uyguladığı yüzde 30’luk indirimin elektrik fiyatlarında da uygulanarak makul düzeye çekilmesi gerektiğini düşünüyor

Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız ve Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, gazetemize hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız tarım gündemi ile alakalı Bakış Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Bu seneki yağışlar her ne kadar çiftçinin yüzünü güldürse de elektriğe gelen zamlardan sonra konut ve işyerlerine gelen faturalarda yüzde 150’ye varan artış yeni sezona hazırlık yapan çiftçileri ciddi anlamda etkiliyor. Artan elektrik fiyatlarının üretimin sürdürülebilirliği açısından çiftçileri kara kara düşündürüyor. Çiftçiler bu fiyatlarla üretim yapamayacaklarını öngörüyor. Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifi’nin gübrede uyguladığı yüzde 30’luk indirim gibi çiftçilerin verimli bir şekilde üretime devam edebilmeleri için elektrik fiyatlarının da makul düzeye çekilmesi gerektiğini düşünüyor.

“YAĞIŞLAR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ”

Türkiye’nin tahıl ambarı Konya’nın son beş yıl içerisinde kuraklıktan dolayı çiftçilerin büyük zarar gördüğünü ifade eden Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, bu seneki yağışlarla birlikte bu yıl kuraklık tehlikesinin ortadan kalkmasını beklediklerini söyledi. Yağışlarla birlikte yüzlerinin güldüğünün altını çizen Başkan Yağız, “Ülkelimizde geçen yıl 21 milyon tondan 14-15 milyon tonlara kadar ürünlerimiz düştü. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir rekolte kaybı yaşadık. Yağışlar böyle devam ederse bu yıl 21-22 milyon ton ürün bekliyoruz” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZE UCUZ ENERJİ TEMİNİ SAĞLANMALI”

Yağız şöyle devam etti; “Çiftçimize moral olacak destekler açıklanması gerekiyor. Girdi maliyetlerindeki afaki artışlar özellikle elektrik, gübre ve mazottaki artışlar nedeniyle çiftçimiz haliyle endişe yaşıyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, kimyevi gübrelerde yüzde 30'a varan indirimler yapıldığını ve üre gübresinin 9 bin 200 lira, 20.20.0 gübresinin 6 bin 100 lira, çay gübresinin de 7 bin 500 liradan satılacağını bildirdi. Gübre fiyatlarındaki yüzde 30’luk indirimin ardından enerji fiyatlarında da uygulanacak indirimle son yıllardaki verimin çok üstünde olacaktır. Üretimin devamını sağlamak için bu çalışmaların sağlanması gerekiyor. Yoksa ithalden kurtulamayız” diye konuştu.

enerji-fiyatlari-da-makul-duzeye-cekilmeli-1.jpg

enerji-fiyatlari-da-makul-duzeye-cekilmeli-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.