‘Yerel basından tasarruf olmaz’

‘Yerel basından tasarruf olmaz’

Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Okan Geçgel, yerel basından tasarruf mantığının yanlış olduğunu belirterek, yerel basına ilişkin ‘tasarruf’ tedbirlerinin genelgeden çıkarılmasını istedi.

Geçgel konuya ilişkin olarak Aydınlık’a şunları anlattı: “Anadolu medyası, halkın haber alma özgürlüğünü sağlayan, yerel gazeteler ve haber portalları, bu kararla birlikte kapılarına kilit vurmak zorunda kalacak. Bu genelge, Anadolu medyasına vurulmuş bir balyozdur.
Kamu kaynaklarının verimsiz kullanımı ve büyük projelerdeki israflar dururken, basının tasarruf adı altında susturulmaya çalışılması, demokrasiye vurulan büyük bir darbedir. Bu karar, aklın ve mantığın kabul edemeyeceği bir uygulamadır.
Bu hamle, basının görevini yapamaz hale gelmesine ve halkın doğru bilgiye ulaşamamasına neden olacaktır. Basının susturulması demek, halkın bilgi alma özgürlüğünün elinden alınması demektir. Bu genelge, basını susturarak halkın sesini kısabilir.
Zaten zor ayakta duran ve habercilik faaliyetini çok güç şartlarda yerine getiren, ekonomik olarak büyük sorunlar yaşayan Anadolu medyasının desteklenmesi gerekirken, böylesi bir genelgeyle medyaya köstek olunması kabul edilemez. Bu karar, basının görevini yapamaz hale gelmesine ve halkın doğru bilgiye ulaşamamasına neden olacaktır. Hükümetin bu yanlıştan dönmesi ve basını desteklemesi gerekmektedir.
Son kez söylüyoruz, Hükümetin bunu gözden geçirmesi gerekiyor. En azından medyayı kapsam dışına bırakması gerekiyor. Zaten yerel basın kuruluşlarına kilit vuruluyor vurulmaya da devam eder. Yerel basından tasarruf olmaz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.