Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında İlçelerin Çehresi Değişti

Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında İlçelerin Çehresi Değişti

Konya Büyükşehir Belediyesi, Yeni Büyükşehir Yasası kapsamında Konya’nın 31 ilçesinde ihtiyaç duyulan yatırımları hayata geçirmek için yoğun bir gayret içerisinde çalışmaları sürdürüyor.

Güneysınır Belediye Başkanı Ahmet Demir, çalışmaları hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başkan Demir, “Hemşehrilerimizin huzuru ve mutluluğu için gayret gösteriyor, beklenti ve taleplerini karşılamaya devam ediyoruz” diye konuştu. Güneysınır için çalıştıklarının altını çizen Başkan Demir, “Güneysınır’a ilçenin ilk düğün salonu ilk kapalı pazarı kazandırdık. İlçede 114 sosyal konut ve 8 işyerinden oluşan toplu konutların yapımına başlandı. Güneysınır’ın en büyük hayallerinden olan doğalgaz alt yapı çalışmaları başlandı. Özellikle İlçedeki kadın ve gençlerin istihdamına yönelik 1000 metrekare kapalı sahil Meslek Tekstil Atolyesi kurularak proje faaliyete geçirildi. Belediyemiz tarafından ilçeye yılda yaklaşık 3 milyon lira sağlayacak güneş enerji santrali kurulumu gerçekleştirildi. Mevlana mahallesinde resmi kurum ve okulların olduğu bölgede 5 kilometre sıcak asfalt uygulama çalışması yapıldı. 60 dönüm arazi üzerine Güneysınır ekonomisine ve turizmine önemli katkı sağlayacak Lavanta bahçesi kurulumu gerçekleştirildi. Güneysınır Belediyesi ek hizmet binası yapımı ve çevre düzenlemesi gerçekleştirildi. Binaya asansör nikah salonu toplantı salonu ve çalışma ofisleri yapıldı. Güneysınır göleti tamamlandı. İlçede yapılan çevre düzenleme ağaçlandırma ve park çalışmalarıyla Güneysınır modern bir görüntüye büründü. Güneysınır’a yeni iş makinaları çöp kamyonları ve araçlar kazandırdık. Üreticilere de ekipman kantar gibi tarımsal destekler sağladık. İlçe cadde ve sokaklarında aydınlatma ve yeni enerji nakil hattı çalışmaları yapıldı. Kırsal mahallelerimize mahalle konakları kazandırıldı. Parke taşı ve asfaltlama çalışmalarıyla ilçenin çehresi değişti. Güneysınır ilçe tarım ve orman müdürlüğü hizmet binası faaliyete geçti. Özellikle kadınlara çocuklara ve gençlere yönelik sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlendi” şeklinde konuştu.

guneysinirin-cehresi-degisti-4.jpg

GÜNEYSINIR BELEDİYESİNDEN GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Güneysınır Belediyesi ilçeye 864 panelden oluşan 400 kW kurulu güce sahip Arazi Üzeri Güneş Enerji Santrali kurulumu gerçekleştirdi. Ortalama güneşlenme süresinin baz alındığında tesisin kurulması için ilçenin elverişli bir noktada bulunduğunu hatırlatan Güneysınır Belediye Başkanı Ahmet Demir Güneş Enerji Santralini ziyareti esnasında yaptığı açıklamada “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yayınlanan Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasında önemli bir güneş enerjisi potansiyeline sahip Güneysınır’da Güneysınır Belediyesi olarak 400 kW kurulu gücündeki arazi üzeri Güneş Enerji Santrali kurulumunu gerçekleştirdik. Tesis, yaklaşık 3,5 yılda kendisini amorti edecektir. Tesisin kuruluşunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan da hibe destek aldık. Ayrıca teşvikten faydalandık. GES projemiz sadece enerji üretimine katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda yerel ekonomiyi destekleyerek istihdam oluşturacak, çevreye katkı sağlayacak ve belediyemize yılda yaklaşık 3 Milyon Lira gibi ekonomik bir katkı sağlayacaktır. Tesisin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Güneş Enerji Santralimiz Güneysınır’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun.” diye konuştu.

guneysinirin-cehresi-degisti-2.jpg​​​​​​​

GÜNEYSINIR BELEDİYESİ LAVANTA BAHÇESİNE YOĞUN İLGİ

Belediye tarafından 160 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan lavanta bahçesi vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Başkan Demir, lavanta bahçeleri için dört yıldır çalıştıklarını ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nden fide desteği aldıklarını belirtti. Bahçenin eşsiz manzarası ve büyüleyici güzelliğiyle herkesin görmesini arzuladıklarını söyleyen Demir, turizmin kapılarını araladıklarını ifade etti. Başkan Demir "Büyükşehir belediyemizin desteğiyle kıraç arazileri değerlendirmek, aromatik bitkilerle ilçe halkına yeni kazanç kapıları aralamak için çıktığımız bu yol, turizmin kapılarını aralamamıza da vesile oldu. Çeşitli dekorlarla süslediğimiz lavanta bahçemiz ziyaretçilerin büyük ilgi ve beğenisini kazanıyor” dedi.

guneysinirin-cehresi-degisti-18.jpg​​​​​​​

DOĞAL GAZ ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLANILDI

Konya’nın birçok ilçesinde olduğu gibi Güneysınır’da da doğal gaz altyapı çalışmalarına başlanıldı. Demir, altyapı ve depolama çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte ilk etapta Mevlana Mahallesi'ne doğal gaz verileceğini kaydetti. Demir, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'a, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı'ya ve milletvekillerine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

guneysinirin-cehresi-degisti-9.jpg​​​​​​​

MİYASE NUR ELMACI

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.