Yem sorunu çözülmeden süt sorunu çözülmez

Yem sorunu çözülmeden süt sorunu çözülmez

Konya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) Başkanı Ali Gedikkaya, “Ya yem fiyatlarının düşürülmesi lazım ya da meraların ıslahını hayata geçirmemiz lazım. Aksi halde kaba yem sorunu çözülmeden süt sorunu çözülmez” dedi.

Konya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı (HAYKOOP) Ali Gedikkaya, yem fiyatlarına yapılan zamları takip etmekte güçlük çektiklerini belirterek, “Belirli lobiler tarafından yönlendirilen yem fiyatları üreticiyi son safhaya getirdi. Ya yem fiyatlarının düşürülmesi lazım ya da meraların ıslahını yani kaba ot üretimini hayata geçirmemiz lazım. Aksi halde kaba yem sorunu çözülmeden süt sorunu çözülmez” diye konuştu.

36b6cd5b-eee9-499b-b143-e691def6b5a3.jpg
“SÜT ÜRETİMİNDE KONYA ÖNEMLİ AÇIĞI KAPATIYOR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman dile getirdiği süt üretim modeline destek verdiklerini belirten HAYKOOP Başkanı Ali Gedikkaya, “Süt üretiminde Konya önemli açığı kapatmaktadır. 173 kooperatifin bağlı olduğu birliğimiz bünyesinde 30 bin üyemiz mevcut. HAYKOP olarak günlük 600 ton sütü ekonomiye kazandırıyoruz. Ancak neredeyse her gün zamma konu olan yem fiyatları dövizin hareketlenmesi ile tavan yapıyor. Peki, süt fiyatları ne durumda diye soracak olursanız üreticiler sütten zarar ediyor. Dövizin belirli periyotlarda dalgalanma göstermesine rağmen yem fiyatları yükseliyor ama nedense hiç düşmüyor. Bu nasıl bir mantık, nasıl bir lobi anlamış değiliz” ifadelerine yer verdi. Gedikkaya, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yem çuvalına zam, süte zam biz bu nakaratı söylemekten bıktık. Gelişmiş ülkelerde 5 yıl süreyle belirlenen süt fiyatlarında üretici aleyhine dalgalanma olduğunda bu üreticiye yansıtılmadan devlet tarafından karşılanmaktadır. Üreticinin pazar ve fiyat sorunu yaşamadığı bu sistem ülkemizde de aynen uygulanmalıdır. Bunun için mutlaka en az 5 yıllık; üretim, tüketim, ihracat ve ithalat gibi konuları kapsayan planlama yapılmalıdır. Ayrıca bu planlama herkesi bağlamalıdır.”
“SÜT ÜRETİMİ YAPAN BESİCİLER HER ZAMAN DESTEKLENMELİ”
Yem fiyatlarının düşürülmemesi durumunda süt üreticilerinin her geçen gün kapanma ile karşı karşıya kalacağının altını çizen Gedikkaya, “Biz her zaman meraların ıslahı konusunu savunduk. Yani kaba yem üretiminden bahsediyorum. Türkiye’de 14 milyon hektar meramız var. Bu oran Konya’da 761 bin 461 hektar. Siz meraları ıslah etmezseniz yem lobilerinde mahkûm kalırız. Bizim çözüm noktasına tavsiyemiz bir an önce ülkemizdeki meraların ıslahı yapılmalı. Hatta bu alanda genel müdürlük düzeyinde bir çalışma yürütülmelidir. Aksi halde üretim çözülmeden süt sorununu çözemeyiz” dedi. Yem süt parite fiyatlarına da değinen Gedikkaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Şuan besicilik ile uğraşan vatandaşlar gerçekten zor durumda. Yem ve süt fiyatı arasındaki parite farkı bu şekilde devam ederse hayvancılığın geleceği kurtarılamaz hale gelecektir. Yemin torbası 260-300 TL arasında değişiyor. Buna göre; sütün litre fiyatının en az 7,5 lira olması gerekiyor. Yani bir süt üreticisi, 4 lira 70 kuruşla en fazla 900 gram yem alabiliyor. Bu fiyatlar ile girdi maliyetlerini kurtaramayan birçok çiftçi hayvancılığı bırakıyor. Memleketimizde süt üretimi yapan besiciler her zaman desteklenmeli ve meralar ıslaha açılmalı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.