TYB Konya Şubesinde Ahmet Köseoğlu güven tazeledi

TYB Konya Şubesinde Ahmet Köseoğlu güven tazeledi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesinde 14.Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda mevcut Başkan Ahmet Köseoğlu yeniden başkanlığa seçildi.

Konya İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen genel kurula Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, TYB Konya Şubesinin üyeleri katılım gösterdi. Divan seçimi ile başlayan Genel Kurul toplantısında Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, önceki genel kurul toplantısından bu yana yapılan çalışmaları içeren faaliyet raporunu okudu. Yönetim ve denetim kurulu raporlarının ibra edilmesinin ardından seçimlere geçildi. Üyelerden adaylık teklifleri alındı. Buna göre Şube Başkanlığına Ahmet Köseoğlu yeniden seçildi.

whatsapp-image-2022-01-15-at-13-37-19.jpg

"YAZARLAR BİRLİĞİ KENDİ İÇİNDE SİSTEMATİĞİNİ, GÜZELLİĞİNİ OLUŞTURMUŞ BİR KURUMDUR"

Programda konuşma gerçekleştiren Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, “2 yıl boyunca 100’ün üzerinde faaliyet yaptık. Tabii bu faaliyetleri yaparken hem ülkenin hem de dünyanın şartları belli. Tüm bu programları salgın şartlarında gerçekleştirilmeye çalıştık. Dolayısıyla geçtiğimiz 2 yıl boyunca benim başkanlığım ya da baş hizmetçiliğimle yürüyen kısımdan bahsediyorum. Bir önceki dönemde görevi Hayri Erten hocamızdan devralmıştık. Ondan da Allah razı olsun. Yazarlar Birliği bir kendi içinde bir sistematiğini, güzelliğini oluşturmuş. Bir kurumdur ve kurulduğu yıldan itibaren bu düstur doğrultusunda hareket ediyor bu da bizi sevindiriyor. Yazarlar Birliği'nin mütevazı ama anlamlı, debdebeden, şaşaadan, gürültüden uzak yürüyüşü bizleri son derece mutlu ediyor. Bundan sonra ki dönemlerde de böyle olmasını istiyoruz ve böyle olması için de gayret ediyoruz. O kadar çok gürültünün, patırtının ve diğer gösteriş ve nümayişlerin içinde sessiz bir yürüyüşün ya da anlamlı bir yürüyüşün fark edileceğini ve fark edildiğini de biz hissediyoruz. Bugünkü toplantımız aslında bu soğuk havada 100’e yakın çok değerli müstesna bir topluluğun burada olması anlamlı bir iş yaptığımızın da bir anlamda göstergesidir. Bu biz ifadesi, bu salonu ifade ediyor. Burada baştan söyleyeyim. Yazarlar Birliği de bu salonu ifade ediyor. Ben bir baş hizmetçiliğini yapıyorum” ifadelerini kullandı

whatsapp-image-2022-01-15-at-13-37-19-001.jpg

"ŞEHRE OLAN SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Görevde bulundukları süre boyunca bir dizi program tertip ettiklerine dikkat çeken Köseoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Salgın şartlarına dikkat ederek gerek yüz yüze ifade programlarımızda gerekse çevrim içi programlarımızda bu müstesna programları, konuşmaları, konferansları, şölenleri gerçekleştirdik. 2021 yılında şehre sözümüz var demiştik, salgını ön görememiştik ya da ilan edilmemişti diyelim, öngörülenler, öngörenler olmuş olabilir ama ilan edilmemişti. Dolayısıyla yazarlar birliğinin şehre bir sözü vardı. Bu şehir, bu şehre sözün hem hizmet anlamındaydı, hem de şehre sözü olanların Yazarlar Birliği kürsüsünden platformundan bir şeyler söylemesiydi.

Sonra hizmet alanımız genişledi. Coğrafyamızın sınırları genişledi. Çevrimiçi, dijital platform ve benzeri Söylemlerle yeni bir alan oluştu. Aslında Anadolu irfanını tüm yerküreye, tüm dünyaya söyleyecek sözü olanların arz edeceği bir mecra da oluştu bunu lehimize döndürmemiz lazım diye düşündük yönetimden. Arkadaşlarla. Hiç geri durmayalım. Bazı sivil kuruluşlar bunu ben kendilerine göre halk o payları vardır. Faaliyetlerini azalttılar, durdurdular salgın dönemi. Biz Hiçbir programımızı iptal etmedik. Sadece mecrasını değiştirdik ve bu sefer insanlığa sözümüz var sloganıyla baş sözüyle diyelim. Tüm insanlığa Yazarlar Birliği'nin sözleri yankılansın, gitsin istedik. Burada yazarlar birliği aslında biraz önce bir deyim olarak ya da tamamlama olarak söylediğim gibi bir Anadolu irfanını da ciddi manada temsil ediyor. Bundan sonra ki süreçte de arkadaşlarımızla birlikte en iyi şekilde hizmet etmeye daha iyi programlar ortaya koymaya devam edeceğiz inşallah”

"BİRLİKLER İNSANLARI KÖTÜLÜKTEN ALI KOYMALI"

Genel kurulda söz alan Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, “Türkiye Yazarlar Birliği Konya şubesi hakikaten güzel işlere imza atıyor. Böyle bir kurumun yıllar önce kuruculuğunda bulunmak benim için bir gurur kaynağı. Bu tür yazarların ilim adamlarının bir birliktelik gerçekleştirmeleri çok kıymetle ve bu tür programlar geleceğimiz açısından da önemli bir yere sahip. Bu faaliyetler önemini şuradan ben çok daha iyi biliyorum. 60 darbesinde 2 yaşındaymışım hatırlamıyorum. 80 darbesinde Hukuk Fakültesi son sınıftaydım. 28 Şubat'ı hepimiz iliklerimize kadar yaşadık. Bir yönetici olarak yaşadık. Bir veli olarak yaşadık. İnsan olarak yaşadık Gerek 12 Eylül sonrasında geçebilenler gerek 28 Şubat sonrasına geçebilenler mutlaka bir bağı olanlar geçebildiler. Bireysel olanlar döküldüler arkadaşlar. Ben şahsen onu gözlemledim. Yani bu isterse bir kanarya sevenler olsun ya da başka bir cemiyet Yeter ki insanı kötülüğe düşürmeyen bir birliktelik olsun. Bu bir edebiyat grubu olur, bir sohbet grubu olur, bir tefsir grubu olur. Bir asker arkadaşları grubu olur olur, olur, bunları, birliktelikleri devam ettirebilenler o kırılmalardan sonraya taşınabildiler. O yüzden bu tür birliktelikler her zaman önemlidir yazarlarımızın da böyle birliktelikte buluşmasını son derece önemli buluyorum. Yene genel kurulun yeni yılın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.