Selçuk Üniversitesinde ‘Filistin’i Anma’ programı yapıldı

Selçuk Üniversitesinde ‘Filistin’i Anma’ programı yapıldı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Filistin'i Anma” programı düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Arslan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, dekan yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Arslan, “Filistin’de 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana devam eden İsrail’in saldırıları ne yazık ki basit bir çatışmanın ötesinde insan haklarının ihlal edildiği sistematik bir insanlık suçuna dönüştü. Bu topraklarda yaşayan insanlar, temel insan haklarından mahrum ve tarifi imkansız acılarla baş başa bırakılıyor. İsrail’in Gazze Şeridi’nin Refah bölgesinde gerçekleştirdiği soykırım suçu teşkil eden saldırılar, son çare olarak güvenli bölge olduğu için buradaki çadır kente sığınan masum sivillerin hayatını tehdit eden ve insanlık onurunu zedeleyen bir boyuta ulaştı. Kadınların, yaşlıların ve masum sivillerin öldürüldüğü, çocukların yanarak katledildiği bu insani trajedi artık tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen açık bir vahşettir. 10 Aralık 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin üzerinden tam 76 yıl geçti. Bugün Filistin’de yaşanan insanlık dramı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin adında geçtiği gibi aslında evrensel olmadığını ve bu hakların yok sayıldığını gösteriyor. Biz Selçuk Üniversitesi ailesi olarak İsrail’in Gazze’deki sivil halka yönelik sistematik ve yaygın biçimde gerçekleştirdiği soykırım ve savaş suçu teşkil eden saldırılarını şiddetle kınıyor, bu vahşetin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bölgede kalıcı barışın tez zamanda tesis edilmesini diliyoruz. Söz konusu saldırılar sonucunda hayatını kaybeden tüm Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Filistin halkının acılarını paylaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Filistin’i Anma programına konuşmacı olarak katılan Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Fatümatü Zehra Ercan “Hangi İnsanların Yaşama Hakkı Savunulabilir: Bir Yangının İçindeki Gazze”, Çocuk Gelişimi Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Cengiz Çelik “Kayıp Masumiyet: Savaşın Çocuk Oyunlarına Yansıması” ve Ebelik Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Hacer Alan Dikmen “Savaş ve Göç Ortamında Kadın Sağlığı” başlıklı sunum gerçekleştirdi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.