‘Refah payı olmadan bu süreci atlatamayız’

‘Refah payı olmadan bu süreci atlatamayız’

Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi İsmail Çelik; “Alım gücünü korumanın ve yükseltmenin yolu refah payından geçmektedir” dedi

Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi İsmail Çelik, Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çelik, memur ve emeklileri üzerindeki yükü hafifletmenin yolunun maaşlara enflasyonun üzerinde bir artış yapılmasından geçtiğini söyledi. “Alım gücünü korumanın ve yükseltmenin yolu refah payından geçmektedir” diyen Çelik, şunları kaydetti; “TÜİK, mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon, mayıs ayında da yükselmeye devam etti. Geride bıraktığımız ayda mal ve hizmet fiyatları ortalama yüzde 3,37 oranında artarken yıllık enflasyon da yüzde 75,45’e ulaştı. Yılın ilk başından beri enflasyon toplamda yüzde 22,72 oranında yükselmiş oldu. Ocak ayında memur maaşlarına yapılan yüzde 15’lik artış erimeye devam etti ve kamu çalışanlarının alım gücü, geçtiğimiz yılın aralık ayına oranla yüzde 7,72 düştü. Ülkemizdeki ekonomik durumun iç açıcı olduğunu söylemek mümkün değil. Geçtiğimiz günlerde kamunun finans ihtiyacını azaltmak amacıyla bir dizi tasarruf önlemleri alındı. Bu önlemlerden büyük bir kısmı, servis hizmetlerinin kaldırılması, koruyucu giyim yardımı, fazla mesai ödemeleri, lojman kiraları gibi kamu çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarını doğrudan ilgilendiren konuları içeriyor.”
EKONOMİK YÜK DAHA DA ARTIYOR
Enflasyon nedeniyle bir taraftan memur ve emekli maaşlarının eridiğini diğer taraftan alınan tedbirlerle elde edilmiş hakların kısıtlandığını vurgulayan Çelik; “Hal böyle olunca bu olumsuz şartlar altında memur ve emeklilerimizin eriyen maaşları ile ay sonunu getirmeleri imkânsız hale geliyor. Ücret ve vergi politikaları, gelir dağılımının sağlanacağı maaşlardaki erimenin durdurulacağı tek mekanizma. Bu mekanizmaların doğru kullanılmaması durumunda dar ve sabit gelirliler üzerindeki ekonomik yük daha da artıyor. Memur ve emeklileri üzerindeki bu yükü hafifletmenin yolu maaşlara enflasyonun üzerinde bir artış yapılmasından geçmektedir. Alım gücünü korumanın ve yükseltmenin yolu refah payından geçmektedir” dedi.
MEMUR VE EMEKLİ NEFES ALMALI
Maaşlara refah payı eklenmesinin, enflasyon farkının ortaya çıktığı ay itibarı ile maaşlara yansıtılması ve vergi dilimlerinin biran önce yeniden düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Çelik, şöyle devam etti; “Çarşı, pazarda fiyatlar sürekli yükselirken alım gücünü koruyacak, memur ve emekliye nefes aldıracak uygulamalara ihtiyaç var. Enflasyonun hızının kesilmesi, hayat pahalılığının belinin kırılması uzun bir süre alacak gibi görünüyor. Çalışanlara refah payı verilmeden bu sürecin atlatılamayacağının da yetkililerce kabul edilmesi ve bir an önce refah payı uygulamasına dönülmesi gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.