Öztürk: Enflasyonda düşüş kalıcı olmalı

Öztürk: Enflasyonda düşüş kalıcı olmalı

Konya Ticaret Odası'nın Mayıs Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. TÜİK Konya Bölge Müdürü Muammer Kubaloğlu ve Akıllı Teknolojiler Merkezi Müdürü Galip Öztürk, Meclis toplantısına konuk olarak katıldılar.

Konya Ticaret Odası’nın, Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin katıldığı toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Arıcı tarafından açıldı.

Toplantıda ilk olarak sunum yapan TÜİK Konya Bölge Müdürü Muammer Kubaloğlu, Konya ve Karaman illerini kapsayan Bölge Müdürlüklerinin yürüttüğü faaliyetler ile ilgili bilgi verdi. Görev alanının, nüfus olarak Türkiye’nin yaklaşık yüzde 3’ünü kapsadığını belirterek, veri toplama yöntemleri hakkında bilgi verdi. Veri toplama yöntemi olarak alandan veri derlemenin yanı sıra “ALO 124 TÜİK Çağrı Merkezi” vasıtasıyla da veri toplama faaliyeti yaptıklarını ifade eden Kubaloğlu, hane halklarının tüketim kalıplarının belirlendiği çalışmalardan bir tanesi olan Hanahalkı Bütçe Araştırması kapsamında Türkiye’de her ay 1.296, yıllık 15.552, Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı olan Konya ve Karaman’da ise her ay 48, yıllık 576 hane halkı ile anket çalışması yapıldığını söyledi. Kubaloğlu, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) sepetinde yer alan mal ve hizmetler ile ağırlıklar her yıl hane halklarının en güncel tüketim yapısını yansıtacak şekilde güncellendiğini, ağırlığı artan mal ve hizmetlerin endeks sepetine dâhil edildiğini belirterek, “85 milyon vatandaşımızın ortalama tüketimleri göz önüne alınarak 81 il, 227 ilçe ve 285 bin işyerinden, 370 personelle 3 milyon 250 bin veri sonucu elde edilen yaklaşık 600 bin fiyatla Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (EUROSTAT) müktesebatına tam uyumlu şekilde enflasyon hesaplaması yapılmaktadır” dedi. Kubaloğlu, sunumunun ardından söz alan Meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

kto-basin-bulteni-1.jpg

Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKITEK) Müdürü Dr. Galip Öztürk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde 2021 yılında başlayan projenin tamamlanmasıyla kurulun KTO Yenilikçi Teknolojiler Merkezi ve KTO Karatay Üniversitesi iştiraki olarak kurulan AKITEK’in çalışmaları hakkında KTO Meclisi’ne bilgi verdi. Avrupa Birliği fonu kullanılan proje ile hayata geçirilen AKITEK’in üniversite sanayi işbirliği ile Ar-Ge projeleri yürüttüğünü belirten Öztürk, “Merkezimiz gelişmiş donanım alt yapısı ile prototipleme ve test hizmeti vermektedir. AKITEK’in kuruluş aşamasına tarım makineleri sektörü ile başladık, şu an Konya’ya ve tüm bölgeye sanayide tüm sektörlerde Ar-Ge projesi yürütebilecek seviyeye geldik. AKITEK bünyesinde Yazılım ve Modelleme, Hızlı Prototipleme ve Ölçüm, Enstrümantasyon ve Test olmak üzere üç ayrı departmanımızla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

kto-basin-bulteni-4.jpg

Mayıs ayı meclis toplantısında gündemdeki maddelerin görüşülmesinin ardından, konuşmasını gerçekleştirmek üzere Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk kürsüye geldi.

Enflasyonun iş alemi ve vatandaşların gündemindeki yerini koruduğunu söyleyen Öztürk, enflasyon hesaplama yöntemleri ile ilgili Oda Meclisi’nin detaylı bilgiye sahip olmaları amacıyla TÜİK Konya Bölge Müdürü Muammer Kubaloğlu’nu toplantıya davet ettikleri ifade ederek sunumu için Kubaloğlu’na teşekkür etti. Başkan Öztürk, “Ekonomi açısından yüksek enflasyon gündemimizde ilk sıralarda yer almaya devam etmektedir. Haziran ayı ile itibari ile enflasyonda baz etkisi de göz önünde bulundurularak düşüş beklemekteyiz. Temennimiz bu düşüşün kalıcı olmasıdır. Dezenflasyon sürecini desteklemesi amacıyla Hükümetin açıkladığı Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ni yerinde alınmış bir karar olarak görüyoruz. Parasal sıkılaşmanın yanında kamuda tasarrufun da devreye alınması, enflasyonla mücadelenin başarı şansını artıracaktır”

Akıllı Teknolojiler Merkezi’nin Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü bünyesinde, özel sektör - üniversite işbirliği ile Türkiye çapında örnek gösterilen ar-ge ve inovasyon faaliyetleri yürüttüğünü ifade eden Başkan Öztürk, AKITEK’in prototipleme ve test hizmetleri için kullandığı teknik alt yapısı ile Türkiye’de sayılı merkezler arasında yer aldığını söyledi. AKITEK’in Konya sanayisinin ar-ge çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını belirten Öztürk, Konyalı firmaları AKITEK’le işbirliğine davet etti. Başkan Öztürk, Konya Ticaret Odası, KTO Karatay Üniversitesi ve KTOTEK’in faaliyetleri ile ilgili sunum yaparak konuşmasını tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.