‘Ortaçağ’ zihniyetine en güzel cevap Konya’dan

‘Ortaçağ’ zihniyetine en güzel cevap Konya’dan

CHP’li Özgür Özel, 4-6 yaş Kur'an kurslarını hedef alarak “Ortaçağ zihniyeti” dedi. Özel’e Türkiye genelinden tepkiler büyürken bir cevap da Konya’dan geldi. Camii ve külliyede yetişecek hafızlar ülkeyi ‘karanlıktan’ kurtaracak

Selçuklu İlçesi Kılıçarslan Mahallesi’nde Türkiye’de ilk defa gençler ve engelli bireyler için inşa edilecek, isminin ise sonradan konulacağı öğrenilen camii, mimarisi ve birçok kolaylığıyla dikkat çekiyor. Yetkililer cami ve külliye tamamlandığında ‘ortaçağ karanlığı’ yorumunu yapanlara en güzel cevap Konya’dan verileceğini ifade etti. 4-6 yaş grubunda 9 sınıfın yer alacağı belirtilirken nesillerin ihyası için örnek bir proje olacak.

BÜTÜN İHTİYAÇLAR DÜŞÜNÜLMÜŞ

Konya’da daha önce birçok camide engelsiz cami uygulamaları kapsamında kolaylıklar eklendi. Kılınçaslan Mahallesi’nde Büyükkapçı Camii'nin yıkılarak yerine yapılacak olan cami, engelliler için büyük kolaylıklar sağlayacak. Caminin yapımında sona yaklaşıldı. Bütün ihtiyaçların düşünüldüğü cami Türkiye’de bir ilk olacak. Camide gençler ve orta yaşlılara yönelik projeler de yer alıyor. Yapımında sona gelinen projede 4-6 yaş grubu için oyun alanları da yer alıyor.

ortacag-zihniyetine-en-guzel-cevap-konyadan-3.jpg

ÖZGÜR ÖZEL ZİHNİYETİNE CEVABI KONYA’DAN

Camii ve külliyenin yapımını takip eden isimlerden Kılıçaslan Mahalle Muhtarı Cumaali Ünver, projede yer alan Kur’an Kursunun 12 sınıftan oluştuğunu belirterek burada yetişecek Kur’an bülbülleri Özgür Özel ve o zihniyete en güzel cevabı verecekler dedi. Ünver, “Birileri nesillerin dejenerasyonu için uğraşabilir ama biz nesillerin ihya ve inşası için çalışıyoruz. AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun’un projesini bizzat takip ettiği çalışmanın amacı ise çocukların küçük yaşta dini eğitimle tanışarak okullarına dini eğitimle başlamalarına katkıda bulunmak, onları dini yönden vatana millete faydalı kılacak, taş devri değil ilim ve bilimle yetiştirecek ortamlar hazırlıyoruz. Yani nesillerin ihyası için çalışırken milletimiz de ihyası için uğraşacak. Özgür Özel gibilere de en güzel cevabı Konya’dan vermiş olacağız. Hayırsevererimize çok teşekkür ediyoruz" dedi.

ortacag-zihniyetine-en-guzel-cevap-konyadan-2.jpg

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Edinilen bilgilere göre caminin yanında görme ve yürüme engellilere de uygun olan 3 katlı sosyal tesis binası olacak. Tesiste ayrıca 4 ila 6 yaş grubuna hitap eden 10 derslikli eğitim merkezi de yer alacak. Sosyal tesis ile camii arasında engelliler için özel hazırlanmış, ‘Engelsiz Yollar’ olacak. Camii içerisinde engelli kadın ve erkeklere özel hazırlanmış ibadet etme alanları ve tekerlekli sandalyedeki engelliler için de camide kendilerini toplumdan dışlanmış hissetmemeleri için ibadet edecekleri özel alanlar hazırlandı. Caminin altında 240 metrekarelik alanda ise çevredeki gençler için sosyal tesis yapılacağı öğrenildi.

88e074b1-ffc1-438d-89fb-2afcb1003f7b.jpg

SELÇUKLU MİMARİSİ OLACAK

İsminin sonradan konulacağı öğrenilen olacağı düşünülen camiin mimarisi ise Selçuklu mimarisi özelliğinde olacak. Tek minareli ve tek şerefeli olarak planlanan cami mahalleye yeni bir sirkülasyon kazandıracağı yorumları yapılırken hayırsever vatandaşımız projenin bir an evvel tamamlanması için çaba harcıyor.

CHP'Lİ ÖZEL 4-6 YAŞ KUR'AN KURSU EĞİTİMİ İÇİN "ORTAÇAĞ ZİHNİYETİ" DEDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel şu ifadeleri kullanmıştı: "Diyanet okul öncesi eğitim birimleri kuruyor. Okul öncesi eğitim Diyanet'in işi mi Milli Eğitim'in işi mi? Sübyan mekteplerini kurmuşlar, kurumsallaştırmaya zorunlu yapmaya çalışıyorlar. Bu kafayla, orada işte bilimin B'si, fiziğin F'si, matematiğin M'si de olmuyor üniversiteye gidince. Çocukları bütün dünya nasıl yetiştiriyorsa öyle yetiştirmek varken bir ortaçağ zihniyetine yönelmenin, bunu kurumsallaştırmaya çalışmanın ne bu Cumhuriyet'e ne bu millete faydası var; ne de Anayasa'ya uygunluğu var."

MEHMET ALİ ELMACI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum