Müze Meram Sohbetleri Konya'nın yakın tarihini gün yüzüne çıkarıyor

Müze Meram Sohbetleri Konya'nın yakın tarihini gün yüzüne çıkarıyor

İlçe ve şehir kültürünün yaşatıldığı Müze Meram bu sefer de ‘Meram Sohbetleri’ ile yakın tarihe ışık tutmaya başladı.

İlçe ve şehir kültürünün yaşatıldığı Müze Meram bu sefer de ‘Meram Sohbetleri’ ile yakın tarihe ışık tutmaya başladı. Sohbetlerin ilk konuğu Konya’nın yaşayan çınarı Mehmet Ali Uz oldu. Anılarıyla eski Meram’ı anlatan Uz’un sohbet sonrasında Hacıveyiszade Mustafa Kurucu’dan 1959 yılında aldığı askerlik harçlığı 5 TL’yi müzeye bağışlaması duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

2-002.jpg

Meram ve Konya kültürünün yeniden hayat bulduğu Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi, ilçenin ve şehrin yakın tarihine ve kadim kültürüne katkı sunacak değerli bir etkinliğe daha imza attı. Müze Meram’da gerçekleştirilen ‘Meram Sohbetleri’ ile ilçenin mahalle kültüründen doğasına, tarihinden geleneklerine, kültüründen sosyal hayatına kadar tüm güzellikleriyle gözler önüne serilecek.

UZ, ESKİ KONYA VE ESKİ MERAM’I YAŞANMIŞLIKLARLA ANLATTI

Sohbetlerin ilk konuğu Konya’nın yaşayan çınarı, hukukçu ve araştırmacı yazar Mehmet Ali Uz oldu. Uz, anılarıyla süslediği sohbetinde eski Konya ve eski Meram’ı anlattı. Meram Çayı tarafına eskiden çok yağmur yağdığını hatırlatan Uz, Küçükkumköprü tarafında bulunan üzüm bağlarını bu suyla suladıklarını ifade etti. Üzüm bağlarındaki çukurları bu suyla doldurduklarını kaydeden Uz, “O sular bizi bir yıl idare ederdi” diye konuştu.

4-001.jpg

UZ, 1959 YILINDA HACIVEYİSZADE’DEN ALIP SAKLADIĞI ASKER HARÇLIĞINI MÜZE MERAM’A BAĞIŞLADI

Hacıveyiszade Mustafa Kurucu ile bir anısını da anlatan Mehmet Ali Uz, sohbetini şöyle sürdürdü; “Herkes hocayı ziyaret ederdi. Askere giderken ben de ziyaret ettim. Aziziye Camii’nin önünde şadırvanda durdum, bekledim. Gelince askere gideceğimi söyledim, ‘Allahaısmarladık’ dedim, elini öptüm. Çantasından beş lira çıkardı verdi. Almak istemedim. Çok öğrencisi vardı. Hepsine verse büyük para tutar. Kaşlarını çatınca aldım, sakladım. Onun hatırasısın yaşatmak ve gündemde tutmak adına bugün bu beş lirayı bu özel müzeye bağışlıyorum.”

5-001.jpg

BAŞKAN YARDIMCISI ŞENYİĞİT; “BİZİM MERAM SOHBETLERİ, HER CUMA FARKLI KONU VE KONUKLARLA HEMŞEHRİLERİMİZİ BEKLİYOR”

Konya ve Meram’ın kültürüne sahip çıkan bir büyük ismi Müze Meram’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Meram Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Şenyiğit de, bu özel sohbeti ve kıymetli bağışı için Mehmet Ali Uz’a teşekkür etti. Şenyiğit, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Meram Sohbetleri’nin ilk konuğu olan Mehmet Ali Uz amcamıza şükranlarımı sunuyorum. Bugüne kadar bilgisiyle, donanımıyla ve yayınlarıyla kendisi bizlere hep ışık oldu. Bunun yanında bir de değerli bir hatırayı müzemize bağışladı. Bu hatıra da bizler için çok kıymetli ve değerli. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum. Meram Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz ‘Meram Sohbetleri’ her Cuma birbirinden değerli isimleri konuk edecek. Farklı isimler ve konularla hemşehrilerimizin karşısında olacağız. Meram ve Konya’yı tarihiyle kültürüyle buluşturacağız. Tüm hemşehrilerimizi bu önemli etkinliğe bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.