Mehir Vakfı, 1000 Filistinli  genci evlendirecek

Mehir Vakfı, 1000 Filistinli genci evlendirecek

Mehir Vakfı Konya İl Temsilcisi Abdullah Şafak, Filistin için özel çalışmalarının olduğunu belirterek, Filistin’de 1000 gencin düğün organizasyonunu yapmak için niyet aldıklarını ifade etti.

Türkiye ve dünyada benzersiz faaliyet alanı ile dikkat çeken Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı, 1996'dan bu yana ihtiyaç sahibi binlerce çiftin izdivacına vesile oluyor. 6 Şubat'ta meydana gelen ve 'asrın felaketi' olarak nitelendirilen büyük depremin yaralarını sarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren vakıf, Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Hatay ve Kahramanmaraş'ta 100 çiftin düğününü gerçekleştirerek mutluluklarına şahit oldu. Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı şimdi de Malatya'da depremden etkilenmiş 100 çiftin düğün organizasyonunu gerçekleştirecek. Mehir Vakfı Konya İl Temsilcisi Abdullah Şafak, gazetemize yaptığı açıklamada, Gazze’de 1000 Filistinli çiftin düğünlerini yapmak için de niyet aldıklarını belirtti.

mehir-vakfi-1000-filistinli-522.jpg

“28 ÜLKE SAYISINI 40’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Mehir Vakfı olarak 28 yılda 15 bin çiftin düğünlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Abdullah Şafak, “Mehir Vakfı, 1996 yılında kurularak 28 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Ülkemizde 63 ilde ihtiyaç sahibi genç çiftlerin izdivacına vesile olduk. Dünyada ise 28 ülkede ihtiyaç sahibi gençlere çeyiz yardımları ulaştırdık. Gelecek 10 yılda, ülke sayısını 40’a çıkarmak ve 81 ile ulaşmayı hedefliyoruz. Son yıllarda yaptığımız faaliyetlerle de Mehir Vakfı çatısı altında 4 dernek oluşturduk. Bugüne kadar Mehir Vakfı, 28 yılda 30 bin gencin yani 15 bin çiftin izdivacına vesile oldu. Konya’dan başlayan bu hareket, 63 şehre ve 28 ülkeye yayılmış durumda. Başvuran çiftlerin belgeleri incelendikten sonra, bu çiftlere yaklaşık 104 çeşit çeyiz yardımında bulunuyoruz. Evde ne gerekiyorsa sağlıyoruz ve çiftlere verilen çeyiz yardımında Mehir Vakfı’nın logosu ya da amblemi kesinlikle bulunmuyor, çiftleri rencide etmemek adına” diye konuştu.

mehir-vakfi-1000-filistinli-3.jpeg

“MARAŞ’TA 320 ÇİFT BAŞVURU YAPTI”

Kahramanmaraş’ta 100 çiftin düğün organizasyonu için 16 milyon TL para harcandığını ve bu konuda bağışçılara teşekkür ettiğini dile getiren Şafak, "81 ilde yüz nişanlı çiftin düğününü yapmak üzere 2019 yılında Türkiye Diyanet Vakfı ile protokol imzaladık. Ancak pandeminin etkisi ve ardından gelen deprem nedeniyle bu projemiz gecikti. Mütevelli heyetimiz, projemizi deprem bölgesinden başlayarak tüm Türkiye'de uygulama kararı aldı. Bu çalışmamızı 6 Şubat depreminden en çok etkilenen iller arasında olan Hatay’da 100 ihtiyaç sahibi nişanlı çiftin toplu düğünü ile başlattık. Ardından Kahramanmaraş’ta 100 ihtiyaç sahibi depremzede çiftimizin düğününü gerçekleştirdik. Kahramanmaraş’ta yaptığımız toplu düğünde yetkiyi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Müftülüğüne verdik. 320 çift başvuru yaptı ancak sadece 100 çiftin düğünü gerçekleştirilebildi. Mehir Vakfı olarak Kahramanmaraş’ta 16 milyon 500 bin TL değerinde 71 kalemden oluşan 9 bin 484 adet ürünü çiftlerimize teslim ettik. Ayakkabı, sarrafiye, halı, ev tekstili, züccaciye ve kişisel bakım ürünleri gibi pek çok eşya sağladık. Düğün sonrası çiftlere takı merasimi yapıldı. Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş, tek tek masaları dolaşarak takı merasimine katıldı" ifadelerini kullandı.

BİR SONRAKİ ADRES MALATYA OLACAK

Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen toplu düğün merasimi sonrası bir sonraki adreslerinin Malatya olduğunu belirten Mehir Vakfı Konya İl Temsilcisi Abdullah Şafak, vakfın depremzedelere destek olmak için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Şafak, “Geçtiğimiz günlerde mütevelli heyeti ile yaptığımız toplantıda bir sonraki ilin Malatya olmasına karar verdik. Allah nasip ederse, 2024 yılının üçüncü çeyreğinin sonuna doğru Malatya’da toplu düğünümüzü yapmayı planlıyoruz. Malatyalı depremzede 100 çiftimizin çeyiz yardımını yapmak üzere yola çıktık. Bayramdan sonra heyetimiz Malatya’ya giderek işleyişi ve komisyon kurulunu anlatacak, ardından başvurular alınmaya başlanacak. Mehir Aile Derneğimizin Konya İl Müftülüğü ile yaptığı protokol sayesinde Konya’daki çalışmalarımızı Konya İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Konya Şubesi işbirliğiyle gerçekleştiriyoruz. Bireysel düğün organizasyonlarımız da kesintisiz olarak devam ediyor” şeklinde konuştu.

mehir-vakfi-1000-filistinli-1.jpeg

1000 FİLİSTİNLİ ÇİFT EVLENDİRİLECEK

Filistin için özel çalışmalarının olduğunu belirten Abdullah Şafak, Filistin’de 1000 gencin düğün organizasyonunu yapmak için niyet aldıklarını söyledi. Şafak, “Konya’da yaşayan Filistinli çiftler var. İhtiyaç sahibi olan bütün Filistinli çiftlerimiz bir an önce vakfımıza başvuru yapabilirler. Bizden bu desteği alabilirler, bizde buna hazırız şuanda. Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş hocamız ve Mütevelli Heyeti Başkanımız Mustafa Özdemir son 2 içerisinde 2 defa Filistin konulu ulusal düzeyde toplantıya katıldılar. Burada yapılan özel görüşmede tez zamanda Mehir Vakfı’nın Diyanet İşleri Teşkilatının ortak hareketiyle bizzat Filistin’de 1000 Filistinli çiftin düğününü yapmak üzere niyet aldık. 2013 yılında bizler, Gazze’de 275 çiftin düğünü gerçekleştirmek için çalıştık ama o günlerde yaşanan sorunlar nedeniyle yapamamıştık. Ondan dolayı da o tarihlerde İstanbul’da yaşayan Filistin çiftlerin düğününü yapmıştık” açıklamasında bulundu. ABDULĞANİ ÇİFTÇİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.