Korkmaz: Geleceğimiz için üretim şart

Korkmaz: Geleceğimiz için üretim şart

Her anlamda adından söz ettiren Konya, sanayisi ile de başarılı bir konumda yer alıyor. KONYAGİAD Başkanı Gülvezir Korkmaz, pandemi döneminde Çin sanayisi dururken Türkiye'nin ve Konya'nın yıldızının parladığını vurguladı.

Konya Genç İş İnsanları Derneği (KONYAGİAD) Başkanı Gülvezir Korkmaz, gazetemize Konya ekonomisi ve KONYAGİAD çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Korkmaz, işçi ve işvereni buluşturma adına çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Başkan Korkmaz, "Konya Genç İş İnsanları Derneği (KONYAGİAD), 2018 yılında kuruldu. Şu anda KONYAGİAD, 300’e yakın üyesi olan ve Konya’ya, üyelerine ve genç üyelere faydalı olmak için çalışan bir dernek. Her sektörden üyemiz var. Derneğimizde kadın üyelerimiz de var. Bizler dernek olarak Türkiye Girişimci İş İnsanları Konfederasyonu’na (TÜGİK) bağlıyız. KONYAGİAD olarak sosyal sorumluluk projelerimiz var. Üyelerimize yönelik çeşitli organizasyonlar yapıyoruz. İstihdama yönelik çalışmalarımız var. Şu anda Konya’daki bir meslek lisesinin hamiliğini yapıyoruz. Buradan yetişen gençleri sanayicilerimiz ile buluşturmak için çabalıyoruz. İşçi ve işvereni buluşturma adına çalışmalar yürütüyoruz. Ülkemizde işsizlik diye bir sorun olduğunu düşünmüyorum. İş beğenmeme olayları var. Hepimiz patron olmak istiyoruz ama hiç kimse buraya mücadele etmeden gelmedik. KONYAGİAD olarak köprü vazifesi görüp bize gelen iş ilanlarını paylaşıyoruz" diye konuştu.

50637.jpg

“SANAYİCİLERİMİZ SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇABALIYORUZ”

Konya’nın Rusya ile ciddi ihracat yaptığını belirten Başkan Gülvezir Korkmaz, sanayicilerin Rusya’dan tahsilat konusunda sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. Korkmaz, “Geçen dönem Konya Sanayi Odası meclisindeydim. Bu dönem, sayın başkanın daveti ile yönetime katıldık. Hiçbir görevden kaçmadık, ülkemiz ve şehrimiz için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Konya Sanayi Odamız çok çalışıyor ve sanayicilerimizin her sorunu ile ilgileniyor. Şu anda sanayicilerimiz, Rusya ile ihracatta problemler yaşıyor ve bu konuda çalışmalar yapılıyor. Konya Sanayi Odası’nın şu anda 2500’e yakın üyesi var. Sanayi anlamında sıkıntımız yok. Şu anda 5’inci organize sanayi bölgemiz doldu. 6’ncı organize sanayi bölgesi için tahsisler yapıldı ve altyapı çalışmaları devam ediyor. 6’ncı organize sanayi bölgemizi tamamladıktan sonra Konya sanayisi, son sürat büyümeye devam edecek. Üreticilerimizin dönem dönem sıkıntıları oluyor. Şu anda Rusya-Ukrayna savaşından dolayı Konya’dan Rusya’ya yapılan ihracat azalmış durumda ve sanayicilerimiz Rusya’dan tahsilat konusunda sıkıntılar yaşıyor. Çünkü uluslararası para transferlerinde Rusya sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntıyı çözmek için sanayicilerimiz ve sanayi odası olarak çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

101954.jpg

“PANDEMİ ZAMANI KONYA’NIN YILDIZI PARLADI”

Konya’nın diğer sanayi şehirlerinden daha iyi konumda olduğunu vurgulayan Korkmaz, "Bizim Konya sanayimiz şu anda kendine güvenen sanayi şehirlerinden daha iyi durumda. Konya sanayisi olarak çalışmayı, üretmeyi ve yeni şeyler yapmayı seviyoruz. Sanayicilerimizin hepsi çekirdekten yetişen birer sanayici. Pandemi zamanı Çin sanayisi durdu ama Türkiye’nin ve Konya’nın yıldızı parladı. Bu şehirde sanayicimiz de esnafımız da çalışıyor. Yeter ki çalışalım ve üretelim. Avrupa ülkeleri artık üreten değil, tüketen bir yapı haline geldiler. Biz ise genç nüfusa sahibiz ve önümüz açık. Daha çok çalışarak daha fazla işler yapabiliriz” şeklinde konuştu.

avrupa-sanayi-fq25-cover.jpg

“ÜLKEMİZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN ÜRETMEMİZ GEREKİYOR”

Korkmaz Grup firması olarak 300 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Gülvezir Korkmaz, “Korkmaz Grup firması 1988’de kuruldu. Hazır beton faaliyetlerimiz devam ediyor. Konya, Çumra ve Karaman yolu üzerindeki beton tesislerimizle hazır beton ana sektörümüzde hizmet veriyoruz. Korkmaz Grup olarak devlete katkı sağlamak amacıyla güneş enerji santrallerimiz var. İnşaat sektöründe varız ve devam eden projelerimiz mevcut. Maden sektöründe yer alıyoruz ve taş ocağı tesislerimiz var. Yeni bir iş kolu olarak tarım sektörüne girdik ve Alanya Gazipaşa bölgesinde avokado yetiştiriyoruz. Ülkemiz ve geleceğimiz için üretmemiz gerekiyor. Korkmaz Grup olarak kendi bünyemizde 300 çalışanımız var. Yakında başlayacak inşaat projesinde ise çeşitli dönemlerde 1000-1500 kişi Korkmaz Grup'ta çalışacak.”

isci-aa-1585685.jpg

“KONYA’MIZIN GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ”

Konya'da her hafta iş adamları dernek başkanlarının bir araya gelerek Konya gündemini değerlendirdiklerini belirten Başkan Gülvezir Korkmaz, "Konya’da aktif olarak görev alan 14 iş adamları derneği var. Bu derneklerin başkanları olarak mutlaka bir araya geliyoruz. Her ay dernek başkanları olarak odamızın ev sahipliğinde toplanıyoruz; bu toplantılara sanayi odası başkanımız, ticaret odası başkanımız ve ticaret borsası başkanımız da katılıyor. Bu toplantılarda Konya gündemini değerlendiriyoruz ve hepimiz Konya için ne yapabiliriz diye konuşuyoruz. Teşkilatımızın adı Lonca Teşkilatı olarak geçiyor" açıklamasında bulundu.

ABDULĞANİ ÇİFTÇİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.