Konya'dan Gazze'ye kardeşlik eli! Konya  Gazze'yi inşa edecek

Konya'dan Gazze'ye kardeşlik eli! Konya Gazze'yi inşa edecek

OICC 15.Genel Konferansı ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı Konya'da yapıldı. Toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Gazze'yi tekrardan inşa etmek için çalışmalara başlayacaklarını ve bunun fon oluşturduklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 57 İslam ülkesinden 187 üyesi bulunan İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı’nın (OICC) 15. Genel Konferansı’na ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapıldı. Yönetim Kurulu Genel Oturumları, Teknik, Mali ve İdari Komite Toplantısı, Taslak Komitesi Toplantısı ve Bilim Kurulu Toplantılarının gerçekleştirilmesi planlanan 15. OICC Genel Konferansı 3 gün sürdü.

1b47d5f7-4f50-4dbe-833d-93546e654a83.jpg

"Konya, sadece bir şehir değil, aynı zamanda bir medeniyetin beşiği"

Toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Şehirler; geçmişin mirasıyla geleceğin vizyonunu buluşturan, insanımıza hizmet etmeyi amaçlayan kutlu ve özel mekânlardır. Konya, sadece bir şehir değil, aynı zamanda bir medeniyetin beşiği, bir kültür mozaiği ve hoşgörü merkezidir. Her köşesi, her sokağı binlerce yıllık tarihin ve kültürün izlerini taşır.Konya'nın güzelliklerini sadece doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle sınırlamak mümkün değildir. Konya'nın en büyük zenginliklerinden biri, dost canlısı ve misafirperver insanlarıdır. Bir Konyalı, sadece sıcakkanlılığıyla değil, aynı zamanda içinde taşıdığı hoşgörüyle de tanınır. Yerel diplomasinin en önemli şehirlerinden birisi olan Konya, dünya genelindeki 72 kardeş şehri ve üyesi olduğu uluslararası birlikleri ile hem ülkemizin kamu diplomasisini desteklemekte hem de medeniyetimizin sahip olduğu eşsiz mirası tüm dünyaya tanıtmaktadır. Konya’mız asırlar boyu üzerinde taşıdığı derin tarihi ve kültürel mirasıyla, hoşgörü ve kardeşlik iklimiyle İslam’a en güzel şekilde hizmet etme şerefine nail olmuş şehirlerden biridir. Tıpkı İbn-i Haldun’un “Şehirlerin ruhu vardır” ifadesinde olduğu gibi Konya, İslam’ın ruhunu ve manevi iklimini en güzel şekilde yansıtmaya devam etmektedir .Bu güzel şehirde, İslam dünyasının birbirinden kıymetli şehirlerinin temsilcilerini ağırlamak, bizler için büyük bir gurur kaynağıdır." dedi.

89fa7fc6-91d5-4edf-bfb4-4ecbd606a25b.jpg

Birlik ve beraberliğin, İslam medeniyetinin en temel taşlarından biri olduğunu ifade eden Başkan Altay, "Bugün burada, şehirlerimizi ve toplumlarımızı daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir ve daha huzurlu yarınlara taşımak için bir araya geldik. Bizler, şehirlerimizin sadece fiziksel yapıları ile değil, manevi ve kültürel değerleri ile de birbirine bağlı olduğuna inanıyoruz. Konferansı, bu bağları daha da güçlendirmek ve ortak değerlerimiz etrafında yeni iş birlikleri geliştirmek için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu anlamda İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı kuruluşundan bu yana şehirlerimize çok önemli katkılar sunmuştur.Bugün dört kıtada 57 ülkeden toplam 187 üyeyi tek bir çatı altında toplayan İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı (OICC), hem şehirlerimizi hem de vatandaşlarımızı müreffeh yarınlara ulaştırmayı hedefleyen en önemli kuruluşlardan biridir. Bir yandan şehirlerimizin kültürel mirasını korurken bir yandan da sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve teşvik etmek için çalışmalar yapan OICC; tüm bunların çok daha ötesinde aramızdaki birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirmeye vesile olmaktadır. Çünkü birlik ve beraberlik, İslam medeniyetinin en temel taşlarından biridir. Şehirlerimizin yaşam standartlarını yükseltmek, hepimizin ortak sorumluluğudur. İşte bu yüzden, OİCC olarak daha güçlü bir şekilde bir araya gelmeli, güçlerimizi birleştirmeliyiz. Birlikte hareket etmek, daha etkili çözümler bulmamızı sağlayacak ve şehirlerimizin sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemesini sağlayacaktır. Her birimiz, kendi alanlarımızda ne kadar etkili olursak olalım, birlikte daha büyük bir güç oluşturabiliriz. Kararlarımızı ve projelerimizi ortak bir vizyon etrafında birleştirirsek, şehirlerimizin yaşam kalitesini artırmak için daha etkili adımlar atabiliriz. İşbirliği ve dayanışma, sadece bugün için değil, gelecek nesiller için de hayati öneme sahiptir. Bu nedenle, birbirimize destek olmalı, deneyimlerimizi paylaşmalı, güçlü ve sürdürülebilir şehirler inşa etmek için birlikte çalışmalıyız. Geleceğimizi şekillendirmek için, bugünden daha fazla işbirliği ve dayanışma içinde olmaya ihtiyacımız vardır. Hazreti Mevlana birlik ve beraberliğin önemini şu dizelerle ifade ediyor: “Dünyada nice diller var. Ama hepsinde de anlam bir. Sen kapları, testileri hele bir kır. Sular nasıl bir yol tutar gider. Hele birliğe ulaş; kavgayı, hır-gürü bırak. Can nasıl koşar, bunu canlara iletir.” diye konuştu.

f3b6312a-9af5-4b1f-8be4-4cc29ba2c9e0.jpg

"Filistin halkına kardeşlik vazifemizi yerine getireceğiz"
Gazze’nin yeniden inşası için çalışmalara başladıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Bugün Filistin başta olmak üzere coğrafyamızın birçok noktasında hakim olan savaşlar, acılar, kan ve gözyaşını dindirmek; ancak bu birlik ve beraberliğimizi yeniden dizayn etmekle mümkündür. Başkanlığını yürüttüğüm Dünya Belediyeler Birliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği çatısı altında da coğrafyamızın yaşadığı acıları dindirmek için sesimizi dünyaya duyurmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi; Müslümanlar olarak hakkın yanında durmak, gerçek anlamda, samimi anlamda Allah’ın ipine sarılmak, kurtuluşumuz için tek çıkar yoldur. Ya bu imtihandan alnımızın akıyla çıkacağız ya da bir ömür boyu kalbimizde ağır bir pişmanlık yüküyle yaşamak zorunda kalacağız. Dünyada 2 milyarı aşkın Müslüman varken başkalarından medet ummak yerine, hep birlikte kenetlenerek Filistin halkına kardeşlik vazifemizi yerine getireceğiz. İsrail’in bu pervasız katliamlarına tepkimizi en sert şekilde ortaya koymaya devam edeceğiz. Vicdanları sızlatan bu saldırıların gündemden düşmesine asla ama asla müsaade etmeyeceğiz. Antisemitizm sopasıyla insanların sindirilmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Bölgenin yeniden sükûnete kavuşması için üzerimize düşen ne varsa yapmayı sürdüreceğiz. Her gün bir önceki günü unutturacak büyük acıların yaşandığı Gazze’nin yeniden inşası için paydaşlarımızla çalışmalara başladığımızı ifade etmek isterim. Şu an itibarıyla bir fon oluşturuldu. Ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesi olarak felaket dönemlerinde edindiğimiz tecrübeden kaynaklı olarak Gazze'nin yeniden imarıyla ilgili çalışma ekibi oluşturduk. Özellikle uydu fotoğraflarından, eski imar planlarından, haritalardan Gazze'nin yeni imar planına çalışıyoruz. Elbet bir gün mutlaka barış olacak. Ancak Gazze'nin ayağa kaldırılması için tüm kurumların inisiyatif alması gerekiyor. Bizler de din kardeşlerimize yönelik desteğimizi göstermeliyiz. Buradan bir kez daha İsrail’in gerçekleştirdiği zulme direnen tüm Filistinli kardeşlerimizi selamlıyorum. İsrail saldırılarında şehit olan Filistinlilere Allah’tan rahmet diliyorum. Filistin başta olmak üzere tüm dünyada yeniden huzur ve barışın sağlanmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. İsrail’in bu zulmünü unutmayacağız, unutturmayacağız. İsrail bu lekeyi asırlarca alnında taşıyacak. Bu toplantının da buna vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.
ABDULĞANİ ÇİFTÇİ

f6aeb349-cc36-4f74-a8c4-67ae480f032b.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.