Konya sanayisinde kalifiye eleman problemi! Sanayici bu dertten muzdarip

Konya sanayisinde kalifiye eleman problemi! Sanayici bu dertten muzdarip

Konya sanayicisinin son zamanlarda artan kira maliyetleri ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Ayvazoğlu Metal Yönetim Kurulu Başkanı Selim Ayvaz, kalifiye eleman sıkıntısı da yaşandığını belirtti.

Temelleri yarım asır önce Mahmut Ayvaz tarafından atılan Ayvazoğlu Metal, "Türkiye için üretim, yatırım, istihdam" ilkesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Mengene Caddesi’nde 25 metrekarelik bir alanda torna işleriyle başlayan üretim yolculuğu, 1995 yılından itibaren metal işleme sektörüne geçiş yaptı. 2000 yılında kurumsallaşma yolunda ilk adımını atan firma, "Ayvazoğlu Metal Makine Otomotiv Sanayi Ticaret Limited Şirketi" ticari unvanını aldı.

whatsapp-image-2023-11-24-at-17-10-21-1.jpeg

LAZER KESİMDE BEŞİNCİ BOYUT

Optik okuyuculu kesim makinesiyle metal işleme sektörüne adım atan Ayvazoğlu Metal, 2010 yılında CNC plazma kesim makinesi yatırımı yaparak büyümeye devam etti. 2014 yılında ilk CNC fiber optik lazer kesim makinesini makine parkuruna katan firma, 2015 yılında ikinci CNC fiber optik lazer tezgahını üretim bandına dahil etti. 2017 yılında iki adet lazer kesim makinesi yatırımı yaparak ikinci üretim tesisini kuran Ayvazoğlu Metal, teknolojiye yaptığı sürekli yatırımlarla sektörde öncü oldu. Firma, Türkiye'de bir ilke imza atarak 5 eksenli fiber optik lazer kesim makinesini Türk üreticisinin hizmetine sundu. Yerli üretici tarafından ilk defa 5 eksenli lazer kesim makinesinin imal edilmesine öncülük eden Ayvazoğlu Metal, bu makinenin üretimini başarıyla gerçekleştirdi.

whatsapp-image-2023-11-24-at-17-10-19-2.jpeg

“ÜLKE VE ŞEHİR EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORUZ”

Ayvazoğlu Metal, bugün itibariyle iki ayrı fabrikasında 3.500 metrekare üretim alanında, çok sayıda personeli ile yıllık 16.000 ton metal işleme kapasitesine ulaştı. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak için üretim, yatırım ve istihdam ilkelerinden taviz vermeden çalışmalarını sürdüren Ayvazoğlu Metal, bu doğrultuda büyümeye devam ediyor. Ayvazoğlu Metal Yönetim Kurulu Başkanı Selim Ayvaz, sürekli olarak teknolojiye yatırım yaptıklarını belirterek makine parkurunu altıya çıkardıklarını ifade etti. Ayvaz, “Üretimimizi aksatmamak ve talepleri karşılamak adına 7 gün 24 saat çalışıyoruz. Ayvazoğlu Metal olarak ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine katkı sağlamak için makine parkurumuzu altı adede çıkardık” dedi.

whatsapp-image-2023-11-24-at-17-10-20.jpeg

“MESLEKÎ EĞİTİMİN KALİTESİ ARTIRILMALI”

Ayvazoğlu Metal Yönetim Kurulu Başkanı Selim Ayvaz, sanayide kalifiye eleman sıkıntısının büyüdüğüne dikkat çekerek, mesleki eğitimin kalitesinin artırılması gerektiğini vurguladı. Ayvaz, "Kalifiye eleman açığını gidermek için mesleki eğitim teşvik edilmeli ve meslek okullarının sayısı artırılmalıdır. Mesleki eğitimin ortaöğretim içindeki payı yükseltilmeli, geleneksel çıraklık-kalfalık-ustalık eğitimi verilen mesleki eğitim merkezleri teşvik edilerek sayıları artırılmalıdır. Nitelikli insan gücüne dönük eğitim-sanayi işbirliği sağlanmalıdır. Mesleki eğitimin kalitesi artırılmalı, meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezleri ile sanayi ve KOBİ’ler arasında bağ kuran bir yapı oluşturulmalıdır. Ayrıca, asgari ücret kademeli olarak belirlenerek sanayideki eleman ihtiyacı da bu şekilde giderilebilir" şeklinde konuştu.

whatsapp-image-2024-05-16-at-13-58-47.jpeg

“KONYA SANAYİCİSİNE DESTEĞİN ARTMASI GEREKİYOR”

Son zamanlarda kira fiyatlarının çok pahalı olduğunu ve bu konuda sanayicinin zor durumda olduğunu vurgulayan Selim Ayvaz, “Devletin yükümlülükleri çok fazla, şu an aylık 400 bin TL elektrik parası ödüyorum; geçen sene 70 bin TL'ydi. Şu anda ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Şartlar çok zorlaştı. Nasıl yapacağız, bilmiyoruz. Bizim şirket olarak kredi kartı ya da banka ile işimiz yok. Suni bir büyüme var. Konya sanayicisi bilgi, birikim, üretim ve çalışmasıyla Türkiye’ye öncü ve başarılı bir şekilde adından söz ettiriyor. Ancak Konyalı sanayici yeterince destek görmüyor. Konya sanayicisine desteğin artması halinde başarısının daha da artacağı kanaatindeyim. Özellikle son zamanlarda sanayicilerin kira giderlerinin artması bizi zorluyor. Üretimde yatırımın artması adına sanayicilerin giderlerine destek sağlanmalı. Yıllık 300 bin lira kira verirken şu anda kiram 1 milyon 200 bin liraya çıktı. Bu sistemi denetleyen yok. Bundan dolayı istihdam sağlayan firmalar zor durumda kalıyoruz. Sert denetim mekanizması olan maliye maalesef bu afaki kira artışlarına çözüm bulamıyor. Buna bir çözüm bulunması lazım. Siyasi partilerin il başkanları buna bir çare bulmalı. Yerel yönetimlerin sanayiciyi dinlemesi ve çözüm arayışında olması gerekiyor. Muhalefet partileri de ortada yok. Derdimizi anlatacak kimse yok. Bizim yanımızda kimse yok" ifadelerini kullandı.

ABDULĞANİ ÇİFTÇİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.