Konya Bilirkişiler Derneği eğitim semineri gerçekleştirdi

Konya Bilirkişiler Derneği eğitim semineri gerçekleştirdi

Konya Bilirkişiler Derneği, eğitim seminerlerine bir yenisini daha ekledi. Dr. Yalçın Bostancı’nın sunumuyla gerçekleştirilen programa dernek üyesi bilirkişiler katıldı.

"Bilirkişilik Mevzuatı İle Yargı Kararları Çerçevesinde Bilirkişi Raporlarının Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Hususlar" konulu seminer bilirkişiler tarafından ilgiyle takip edildi.


Konya Bilirkişiler Derneği yönetim kurulu başkanı Ahmet Selim Laleli açılış konuşmasında, bilirkişilerin adalet sistemi içerisinde önemli bir görev icra ettiklerini, bu süreç içerisinde bilirkişilerin karşılaştıkları sorunları ve taleplerini de dernek olarak en üst seviyede muhataplarına ilettiklerini söyledi.
Dr. Yalçın BOSTANCI, "Bilirkişilik Mevzuatı İle Yargı Kararları Çerçevesinde Bilirkişi Raporlarının Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Hususlar" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Bilirkişinin görev alanının genelde kendi bilgi ve uzmanlık alanı, özelde ise sorulan sorular ile sınırlı olduğunu belirten Bostancı, bilirkişi kendisine verilen görev ve yetkinin dışına çıkamaz dedi. Bilirkişi, raporunu hazırlarken raporun dayanağı olan somut ve özel nedenlerin bilimsel verilere uygun olarak göstermeli ve raporun denetime elverişli olacak şekilde bilgi ve belgeye dayanması gerektiğini belirtti. Bilirkişinin raporunu hazırlarken hukuki nitelendirme ve değerlendirmelerde bulunamayacağını söyleyen Bostancı, bilirkişi hazırlayacağı raporda, özel ve teknik bilgisini kullanarak ulaştığı sonuçların gerekçesini de açıklamakla yükümlüdür dedi.
Seminer sonunda Dr. Yalçın Bostancı’ya teşekkür eden başkan Laleli, plaket takdiminde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.