Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinden Kınama

Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinden Kınama

Seydişehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı ikinci oturumunda Samsun’da Onur Anıtına yapılan prokovatif eylem kınandı.

AK Parti ve MHP Belediye Meclis üyelerinin gündem dışı olarak meclis gündemine sunulan kınama bildirisi oy birliği ile kabul edilerek okundu.

Samsun’da Onur Anıtına yapılan saldırı için kınama metnini okuyan Belediye Başkanı Mehmet Tutal;”3 Şubat 2022 günü Milli Mücadelenin simgesi "Onur Anıtı"na yapılan çirkin saldırı, bizleri son derece derinden üzmüştür. Milli Mücadelemizin başladığı yer olan, kurtuluş meşalesinin yandığı Samsun’umuzdaki Onur Anıtı, ülkemizin ve milletimizin kurtuluş sembolüdür.

Bağımsızlığımıza olan bağlılığımız ile milli mücadele duygularının perçinleştiği, Onur Anıtımızın bulunduğu Samsun, Türkiye’nin kurtuluş ve milli mücadele ruhunun yeniden dirildiği yerdir. Samsun’daki bu sembol, hiçbir ayrım gözetmeksizin her kesimin, kendisini bu millete ait hisseden herkesin ortak değeridir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin ortak değeridir. 19 Mayıs 1919’da Anadolu’daki milli mücadele ruhunu yeniden diriltmek için bağımsızlık meşalesini Samsun’da yakmış, tüm Türk Milleti Gazi Mustafa Kemal Atatürk etrafında bir ve diri olmuştur. Anadolu’nun dört bir yanında düşmanın ayak sesleri duyulurken tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen Samsun’unumuz da yakılan bağımsızlık meşalesi, ülkemizin her köşesini aydınlatmış, Sütçü İmamlar, Kara Fatmalar, Tayyar Rahmiyeler, Gördesli Makbule’ler, Nezahat Onbaşı’lar bu meşale etrafında toplanmıştır. Bu meşaleyle birlikte yeniden dirilen milli mücadele ruhu başarıya ulaşarak ilelebet ölümsüzleşmiştir.

Milletimizin ortak değeri haline gelen, meşale şehrimiz Samsun’unumuzda meydana gelen provokatif eylemler, birtakım kendini bilmezler tarafından yapılan saldırılar, milletimizin huzurunu asla bozamayacak, bu girişimler milletimizin birliği, beraberliği ve dayanışmasıyla boşa çıkacaktır. Böyle bir simgeye ve değere yapılan bu menfur saldırıyı hep birlikte kınıyor, saldırıyı gerçekleştiren faillerin hak ettiği cezayı bulacaklarını temenni ediyoruz.

15 Temmuz’da bir vücut olarak bağımsızlığımıza ve vatanımıza yapılan saldırı nasıl ki bertaraf edildiyse, milletimizin huzurunu bozan, birlik ve beraberliğimize kast eden bu tür eylemler de tek vücut halinde bertaraf edilecektir.

Biz de buradan bir kez daha diyoruz ki; bizler var olduğumuz müddetçe bizlere miras bırakılan bu mukaddes topraklara, bayrağımıza, irademize, birlik ve beraberliğimize sahip çıkıp koruyacağımıza söz veriyor, hain saldırıyı tekrardan şiddetle kınıyoruz”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.