60 ülkede mazlum coğrafyalara el uzatacak

60 ülkede mazlum coğrafyalara el uzatacak

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Konya Şubesi, Ortadoğu'dan Afrika'ya, Balkanlar'dan Uzakdoğu'ya, Orta Asya'dan Latin Amerika'ya kadar dünyanın birçok bölgesinde yoksulun, kimsesizin ve yetimin yüzünü güldürecek.

İHH Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, bu yılki kurban organizasyonu kapsamında “Kurban Kardeşliğe Çağrı” sloganıyla Türkiye dâhil 60 ülkede çalışma yapacak. Milyonlarca kişiye ulaşmayı hedefleyen İHH, bu yıl yurtiçi ve yurtdışında kurban hisse bedelini 6 bin 700 lira olarak belirlendiğini söyledi. Vakıf, kurbanlık fiyatlarının ülkeden ülkeye değişkenlik göstermesi ve fiyatların yüksek olduğu bölgelerde ihtiyaç sahiplerine yeterince kurban payı ulaştırılamaması sebebiyle tek fiyat uygulamasını bu yıl da sürdürecek.

whatsapp-image-2024-05-15-at-15-45-15.jpeg

“ÖNCELİK GAZZE’YE OLACAK”

60 ülkede 600 bin hissenin dağıtılacağını söyleyen Başkan Uysal, önceliklerinin Gazze olduğunu ve bu kapsamda 600 hissenin yüzde 35’ini Gazze’de dağıtılacağını belirtti. Uysal, “Hedefimiz en az Ramazan ayında olduğu gibi bağışlarımızı temin edip yardımlarımızı mazlum bölgelere ulaştırmaktır. Birçok bölgeye kurbanlarımızı göndereceğiz, ancak önceliğimiz Filistin, Gazze olacak. Her türlü zorluğa rağmen bağışlarımızı o bölgeye göndereceğiz. Ve bizler din dil ırk ayrımı yapmaksızın yardımlarımızı yapıyoruz” dedi.

kurban-1.jpeg

60 ÜLKEYE YARDIM ELİ

Her sene olduğu gibi bu sene de mazlum coğrafyalarda Kurban Bayramı’nda çalışmalar yapacak olan İHH, 60 ülkede mazlum coğrafyalara el uzatacak. Başta Gazze olmak üzere dünyanın dört bir yanına ulaşacak olan İHH, önceliğini İsrail tarafından soykırıma uğrayan Gazze’ye verecek. İHH'nın kurban kesimi yapmayı planladığı ülkeler, bulundukları kıta ve bölgelere göre şu şekilde:Orta doğu; Yemen, Filistin (Gazze), Suriye, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, İran. Afrika; Çad, Mali, Togo, Nijer, Sierra Leone, Burkina Faso, Moritanya, Gine, Burundi, Etiyopya, Uganda, Malavi, Sudan, Somali, Tanzanya, Kenya, Benin, Fildişi Sahili, Gana, Zimbabve, Cibuti, Tunus, Fas. Orta Asya ve Kafkasya; Moğolistan, Gürcistan (Acara), Afganistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Rusya. Güney Asya; Bangladeş (Arakan), Myanmar (Arakan), Pakistan, Tayland (Patani), Nepal, Sri Lanka, Filipinler (Bangsamoro), Hindistan (Keşmir), Vietnam, Kamboçya. Balkanlar ve Avrupa; Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan (Sancak ve Preşova), Romanya. Güney Amerika; Arjantin, Bolivya. Kurbanları için İHH'ya vekalet veren hayırseverler, çalışma yapılacak ülkeler arasından dilediğini seçebilecek.

kurban-2.jpg

“BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜNE KADAR VEKALET ALACAĞIZ”

İHH Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, bağışçılara kurban vekâletlerini vermeleri konusunda çağrıda bulundu. Uysal, "Bağışçılarımız kurban vekâletlerini temsilciliklerimize gelerek, internet üzerinden ya da 0332 358 0008 numaralı telefonu arayarak bayramın ikinci günü saat 23.59'a kadar verebilirler" dedi. Geçtiğimiz yıl Türkiye ile birlikte 10 ülkede 33 bin 20 çocuğun yüzünü yeni bayramlık kıyafetleriyle güldüren İHH, bu yıl da binlerce yetim ve ihtiyaç sahibine bayramlık kıyafet yardımında bulunmayı planlıyor. Bayramlık kıyafet yardım bedeli ise 900 lira olarak belirlendi.

ABDULĞANİ ÇİFTÇİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.