Ali Tamer Zeyrek

Ali Tamer Zeyrek

Özel Bireylere Bakış 31

Bu hafta sizlerle okulların açılması ve özel bireylerin de eğitim hayatına başlaması ile ilgili sohbet etmek istiyorum.

Özel bireylerin bir yaz dönemince eğitim hayatlarına ara vererek özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine kademeli olarak dinlenme şansı bularak da eğitim hayatından uzaklaştırmadan daha çok sosyal ve sportif aktivitelerle eğitim almaya devam ettiler.

Bir yaz döneminde tabi ki boş durmadılar. Tatilini köylerine veya yakın akrabalarıyla ve bulundukları ilçelerde ki spor aktivitelerinde bulunarak, aynı zamanda akademik faaliyetlerine 12 ay boyunca açık olan ve eğitimlerine ara vermeden devam eden Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde okulda almış oldukları kazanımlarını unutmayarak devam ettiler. Tabii ki okulun tadı başka, oradaki arkadaşlıkların tadı başka, sabahtan öğleye kadar veya tam gün okulda olmanın vermiş olduğu zevkin, arkadaşlıkların, neşenin tadı başka. Yaz dönemi her ne kadar eğlenceli geçse de özel bireylerimizin okul özlemi velilerimizin okul özlemi bir başka oluyor.

Bu özlem bireylerin bir yıl boyunca almış oldukları eğitimin de değerlendirme süreci ve problem davranışlardan duyulan rahatsızlıkların eğitimcilere bildirilmesi ve tekrardan çocuklarımızın

eğitim planlarının düzenlenerek müfredata uygun eğitimlerin verilmesiyle başlıyor. Özel bireylerimizle yaptığımız sohbetlerde çocuklarımızın okullarını özlemiş olduklarını daha çok arkadaşlarını özlediklerini bir kez daha anlamış oluyorum ve böylelikle onlarında sosyal çevreye ne kadar ihtiyaç duyduklarını görmüş oluyoruz.

Ancak bireyi tanıyan eğitimcilerimiz tekrardan bir sonraki dönem okulda mı acaba tayinimi çıktı veya sınıf atlayan özel bireyimizin hocası nasıl çocuğumla anlaşabilecek mi yada çocuğum uyum sağlayabilecek mi?

Hep akıllarında bu sorular. Bu kaygı maalesef hep içlerinde vardır. Haklı değiller mi? Bence kaygılanmakta çok haklılar. Çünkü özel bireyleri tanımak onların özelliğini bilmek onlara verilen kazanımların neler olduğunu tespit edebilmek ve planlamaları yapmak kolay bir iş değil. İşte

burada da Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin devreye girmesiyle birlikte devlet okulundaki öğretmenlerle işbirliği yaparak o yıl ile ilgili yıllık planları sunmaları ve rehberlik araştırma merkezlerinin belirlemiş olduğu programlara, kazanımlara eğitimcilerle paylaşarak eğitimcilerin bireylerle ilgili sağlıklı bir eğitim programı hazırlamasını sağlamaktır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin gerçekten önemi çok büyük. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde hizmet alan bireyi yıl boyunca takip eden ve gelişimini gözlemleyen özel eğitim öğretmenlerimiz devlet okullarımızın en büyük destekçilerinden birisidir. Devletimiz de zaten planlamasını yaparken bu konuda titiz bir çalışmayla özel bireylerin gelişimlerini, kazanımlarını özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden uzak tutmayarak bireyin eksik olan konularını tamamlanmasını sağlanmasında büyük bir hassasiyet göstermektedir. Böylelikle bireyler okul ortamına hazırlanmış olarak gitmektedirler.

Okul ortamlarında özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinden almış oldukları kazanımların pekişmesini sağlayarak sosyal hayattaki ve toplum içerisindeki yerlerini okul ortamında daha da güçlendirmektedir. İyi ki okullar açılıyor, iyi ki okullarımız var.

Bu haftalık bu kadar. Sözü fazla uzatmayarak haftaya tekrardan görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.