Dünyada ölmeyen tek canlının ne olduğunu biliyor musunuz?

Dünyada ölmeyen tek canlının ne olduğunu biliyor musunuz?

Bilim insanlarının farklı alanlarda yaptığı çalışmalar aslında dönem dönem hepimizi şoke ediyor! Öyle bir canlı var ki ölümsüz olduğu bilim insanları tarafından resmen ilan edildi! Peki, dünyadaki tek ölümsüz canlı nedir?

Ölümsüz olarak tanımlanan canlının o türünü aslında hepimiz çok yakından tanıyoruz! Bilim dünyasına adını ölümsüz olarak yazdıran Turritopsis Dohrnii aslında bir denizanası!

Ölümsüz denizanası olarak tanımlanan Turritopsis Dohrnii yaşlandığını ve öleceğini anladığında bölünerek çoğalıyor. Bu durum da onu ölümsüz yapıyor. Peki, ölümsüz canlı nerede yaşar, Türkiye’de görülüyor mu?

ÖLÜME YAKLAŞTIĞINI HİSSEDİYOR

Bilim insanlarının ölümsüz olarak tanımladığı bu denizanasının en önemli özelliği öleceğini hissettiği ya da ölüme yakınlaştığını hissettiğinde kendi hücrelerini bölerek yeniliyor. Genel olarak okyanuslarda ve açık denizlerde yaşadığı bilinen bu denizanası, bizim bildiğimiz gibi şeffaf ve jel şeklinde bir kıvamdadır.

bilim-insanlarinin-ozelliklerini-insana-aktarmaya-calistigi-olumsuz-canliturritopsis-dohrnii.jpg

ÖLECEĞİNİ HİSSETTİĞİNDE YENİDEN DOĞUYOR

Turritopsis Dohrnii denizanası bir nevi ölümün yaklaştığını hissettiğinde yeniden doğabiliyor. Hücrelerini nasıl yenilediğini ve nasıl gençleşmeyi başardığının da teknik olarak bir açıklaması var. Uzmanlara göre Polip evrede olan bu denizanası genç bir denizanası olduğu sırada Medusa evresine geçerek hızla yaşlanmaya başlıyor.

Normal bir şekilde yaşlılığını yaşadığını fark ettiğinde ve öleceğini hissettiğinde yeniden Polip döneme dönerek gençleşiyor. Ve bahsi geçen bu denizanası kendini sürekli bu döngü içerisinde gençleştirebiliyor.

ÖLDÜREBİLECEK TEK ŞEY

Bilim insanları denizanasının yaşadığı bu döngüyü onlar için ölümsüzlük olarak adlandırıyor. Çalışmalara göre bu denizanalarını öldürebilecek şey yaşam alanı olan denizden çıkarılması olabileceği ifade ediliyor. Bilimsel açıdan bu canlı için yaşlanıp ölmek çok mümkün değil.

Öleceğini hissettiğinde hücrelerini yenileyerek gençleşebilecek tek canlı olan Turritopsis Dohmii bilim dünyasında ölümsüz tek canlı olarak tanımlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.