Ottan yapılan sucuk hangi markette? Hangi marketin sucuğundan ot çıktı?

Ottan yapılan sucuk hangi markette? Hangi marketin sucuğundan ot çıktı?

Ramazan ayının gelmesiyle marketlere ve restoranlara yönelik denetimler arttı. Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği (GLADER) tarafından yapılan denetimlerde bazı marketlerde sucuğun et yerine ottan yapıldığı içinde ete dair bir şey olmadığı be

İstanbul'da market ve gıda denetimleri devam ediyor. Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği (GLADER)'nin İstanbul'da yaptığı çalışmalarda şok edici sonuçlar ortaya çıktı. GLADER Başkan Yardımcısı Selman Bahadır Orhan, özellikle sucukta hile tespit ettiklerini belirterek "Et yerine ot yiyoruz. Maalesef bazı sucuklarda bu tür hilelere şahit olduk. Çok daha profesyonelce yapıldığı için basit laboratuvarda bu hileleri yakalamamız mümkün olmuyor. Denetçiler, hayvansal hücre kullanılmadan yalnızca ot ile üretilmiş hileli sucukları tespit etti" dedi.

Ottan yapılan sucuk hangi markette?

Bu açıklamaların ardından Ottan yapılan sucuk hangi markette? Hangi marketin sucuğundan ot çıktı? soruları vatandaşlar tarafından sorulmaya başlandı ancak market ismi verilmedi. Tüketicilere aldığınız ürünün içindekiler kısmına dikkatli şekilde incelemeleri tavsiyesinde bulunuldu. Orhan, "Kullandığımız hayvansal gıdalar pahalı olduğu için hayvansal gıdalara karşı özellikle bitkisel proteinler kullanılıyor. Bunlar diğer sanayi tuzları ile kamufle edilmesinden tutun içerisine bir sürü hadiseler katılabiliyor. Bunları etiket tebliğine göre yazmamız zorunlu olduğu için vatandaş o yüzden etiketleri çok iyi okumalı. Yapılan çalışmalarda hiç hayvan hücresi olmadan tamamen bir hayvan gıdası gibi hayvansal gıda elde edilmiş ürünler yapıldığına şahit olduk." diye konuştu.

Tatlandırıcılarla sucuğa et tadı verilmiş

Orhan soya unu, tuz, tatlandırıcı ile üretilmiş sucuğa et tadı verildiğini ifade ederek, "Bu anlamda çok gelişmiş teknolojiler var. Siz soya ununa tuz, tatlandırıcı kattığınızda et yediğinizi sanıyorsunuz. Bunun yakalanması çok zor. Ciddi bir laboratuvar ile kimyasal muyanesinin yapılması gerek. Türkiye'de bu laboratuvarların sayısı sınırlı. Siz protein oranı olarak baktığınızda yüzde 22 protein var ama önemli olan o proteinin bitkisel mi hayvansal mı olduğu çok önemli." ifadelerini kullandı. Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği (GLADER) Başkanı Orhan "Et yerine ot yiyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.