Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Sağlıklı yaşam konusunda elma sirkesinin önemli bir yeri var. Birçok sağlık profesyoneli de bunu doğruluyor. Peki tamamen doğal bir şekilde evde elma sirkesi nasıl yapılır? İşte, detaylar...

Elma sirkesi, salatalar başta olmak üzere pek çok yemekte kullanılan, sağlık açısından faydalı, bakteri üremeyi engelleyen sirkelerden birisidir. Elma sirkesi yapımı ise yıllara dayanan bir bilgi birikimiyle günümüzde halen ev hanımları tarafından tercih edilmektedir. Peki, evde elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi yapılışına dair tüm bilinenleri mercek altına aldık…

Basit, hızlı ve doğal elma sirkesi yapımı oldukça kolaydır! Birkaç basit adımla üretimi tamamlayarak beklemeye alabilir, sonrasında afiyetle sirkenizi tüketebilirsiniz. Günümüzde Feridun Kunak, Saraçoğlu, Canan Karatay, Ümit Aktaş gibi isimler tarafından verilen tarifleri sizler için derledik!

Evde elma sirkesi tarifi için adımlara ve malzeme listesine uyum sağladığınızda başarılı bir şekilde üretim gerçekleştirebileceksiniz. İşte konuyla ilgili detaylar…

Evde Elma Sirkesi Yapılışı Hakkında

Elmaların ezilerek suyunun çıkarılmasıyla üretilen elma sirkesi, farklı birçok tekniği de içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna yönelik tüm adımları eksiksiz bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Salata soslarından turşu yapımına kadar birçok yerde kullanılan elma sirkesi yapılışı için tüm adımları sizlere aktarıyoruz.

Elma sirkesi evde yapılışı en kolay sirkeler arasında gösteriliyor. Sağlık açısından faydalı olması, yerine göre temizlik amacıyla kullanılması, hatta bazı uzmanlara göre kilo verdirmesi, mucize bir gıda olduğunu göstermektedir. En kolay elma sirkesi yapımı için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. İşte detaylar…

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi, vitamin ve mineral deposu bir gıda olarak bilinse de aynı zamanda doğal bir temizlik ürünü olarak da kullanılabiliyor. Bakteri üremesini engellemesi ise bilinen en faydalı özellikleri arasındadır. Eski usul elma sirkesi yapımı için kullanıcılar araştırma yapıyor. Sizler için güncel tekniklere dayanarak en kolay yöntemi açıklıyoruz...

Evde elma sirkesi nasıl yapılır? İşte yanıtı:

Malzemeler

 • 2 kilogram elma
 • 5 – 6 lt hacme sahip cam kavanoz
 • 4,5 litre içme suyu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı şeker
 • Bir parça ekmek ya da birkaç adet nohut

Yapılışı

 • Elmaları dörde bölecek şekilde kesin. Elmalar beklenenden büyükse, daha küçük parçalara ayrılabilir.
 • Elmanın çekirdekli kısımlarını çıkarın.
 • Doğranan elmaları kavanozun yarısını kaplayacak şekilde doldurun. Üzerine nohut ekleyin.
 • Bu karışımın üzerine içme suyu ekleyin.
 • Sirke yapımında çıkacak olan gazın çıkabilmesi için bir parça boşluk kalması gerekir.
 • Hızlı elma sirkesi yapımının bir adımı olarak 1 çay kaşığı miktarındaki şeker ve tuzu ekleyin.
 • Kavanozun üzerini “tülbent” ile kapatın. Sabitlemesini gerçekleştirin.
 • Bu karışım 30 – 45 gün kadar beklemeye bırakılır.
 • Bekleme süresinde arada bir tahta kaşık yardımıyla karıştırmak faydalı olacaktır.
 • Sonraki aşamada posayı ayırın ve sirke kısmına 1 çay kaşığı daha şeker ve tuz ekleyin. Ekledikten sonra karıştırın.
 • Kavanoz kapağını kapatın ve karışımı ışık almayan serin bir yerde bekletin.
 • Bir müddet sonra sirke yüzeyinde sirke anası adı verilen jelimsi bir yapı oluşacaktır.
 • Şeffaf, beyaz ve halka biçiminde olan maya tabakasıyla birlikte keskin bir koku alıyorsanız, sirkenin hazır olduğu söylenebilir.

Ev sirkesi yapımı için elmayı tercih edecekseniz yapılışı bu şekildedir. Her ne kadar mayasız elma sirkesi yapımı noktasında araştırmalar olsa da yukarıdaki tarif mayalı elma sirkesi yapılışını ifade etmektedir.

1- 5 KG Elma Sirkesi Yapımı

Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusuyla birlikte farklı araştırmalar da yapılabiliyor. Örneğin miktar bazlı tarif arayışı, bu konuda ev hanımlarının en fazla merak ettiği başlıklar arasında yer alıyor.

5 kg elma sirkesi yapımı için yaklaşık olarak 2 kg elma yeterli olacaktır. Yukarıda verdiğimiz malzeme listesi ve tarif de direkt olarak 5 litre evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaktadır. Malzeme miktarını belirli bir oran dahilinde artırarak sirke miktarını da artırabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Süzülür?

Elma sirkesi yapılışının en önemli aşamalarından birisi, belirli süre sonrasında sirkenin süzülmesi işlemidir. 5 kilogram sirkenin süzülmesi için ağırlık biraz fazla olduğundan dolayı yapılışı zor olabilir. Ancak bunun için farklı teknikler de tercih edilebiliyor.

Elma sirkesi nasıl süzülür? İşte yanıtı:

 • Süzülmüş sirkeyi dökmek için mutlaka cam şişe kullanın.
 • Şişelerin üzerinde süzme işlemini daha kolay yapabilmek için huni kullanabilirsiniz.
 • Huni üzerine tülbent ya da benzeri bir süzme görevi görecek ürün örtebilirsiniz.
 • Sirkenizi süzdükten sonra tüketim aşamasında mutlaka çalkalayın.

Elma Sirkesi Nasıl Saklanır?

Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusuyla birlikte en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise sirkenin nasıl saklanacağı üzerinedir. Gerek üretim aşamasında gerekse de olgunlaşmasından sonraki aşamada sirkelerin uygun ortamda saklanması önemlidir. Bu noktada saklanan yerin olgunlaşma süresinden sirkenin içeriğine kadar pek çok faktörü etkilediğini bilmeniz gerekiyor.

İlk olarak evde doğal bir şekilde hazırladığınız elma sirkenizde hiçbir katkı maddesi olmayacağından dolayı sürekli olarak fermantasyon sürecine devam edecektir. 15 derece sıcaklığın üzerinde bu oluşum süreci devam eder.

Elma sirkesi nasıl saklanır sorusunun temel yanıtı ise sirkenin ışık almayan, serin bir yerde saklanması üzerinedir. Özellikle sirkeler, asidik bir yapıda olduğundan dolayı metal bir saklama kabı içerisinde bekletilmemelidir. Cam ya da kavanoz benzeri saklama kapları tercih edilebilir. Şimdi evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna yönelik püf noktaları açıklayalım…

Evde Elma Sirkesi Tarifi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Basit elma sirkesi yapımı için tüm bilinenleri aktardık. Ancak sirkenin üretim sürecinde başkaca bilmeniz gereken bazı püf noktalar bulunuyor. İşte evde elma sirkesi yapılışıyla ilgili olarak bilmeniz gereken en önemli detaylar:

 • Elma sirkesi tariflerinde genellikle elma, kabukları, bal ya da şeker, su ve tuz bulunmaktadır. Ancak bazı tariflerde maya ya da sirkesi anası da kullanılabilir. Eğer sirke anası kullanacaksanız buna uygun bir teknikle üretim gerçekleştirmelisiniz.
 • Elma sirkesi yapılışında anahtar adımlardan birisi fermantasyon sürecidir. Bu süreci etkili bir şekilde yönetmeniz önemlidir.
 • Elma sirkesi yaparken kullanacağınız kapların temiz ve cam tabanlı olması önemlidir.
 • Fermantasyon sürecinde oluşacak gazların çıkabilmesi için mutlaka hava boşluğu bırakılmalıdır. Bunun için tülbent de kullanılabilir.
 • Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusundaki en önemli nokta ışık ve sıcaklık koşullarına uyum göstermenizdir. Serin, güneş almayan bir yerde sirkenizi bekletin.
 • Gerekli sürelerde bekletildikten sonra sirke anası adı verilen mayanın beyaz ve şeffaf olması, beraberinde keskin koku vermesi, sirkenizin olgunlaştığını gösterir.

Elma Sirkesi Kaç Günde Olur?

Elma sirkesinin ne kadar sürede olacağı, tamamen ışık, sıcaklık ve üretim faktörlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle elma sirkesi kaç günde olur sorusunun net bir yanıtı bulunmaz. Ancak ortalama olarak 30 – 45 günlük süre elma sirkesi yapılışı için yeterli olmaktadır.

Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusunu farklı tariflerle uyguluyorsanız, bu süre 60 – 75 güne kadar uzayabilir. Uygun saklama koşullarıyla birlikte 45 günlük süre sirke üretimi için yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna yanıt verdikten sonra üretilen maddeye dair bilgileri aktaralım. Elma sirkesi, sirke çeşitleri içerisinde en kolay üretilebilen, yüksek faydalı, antioksidan içeren ve çeşitli özellikleriyle yıllardan beri tüketilen bir üründür. Elma sirkesi, meyvede bulunan şekerin mayalanmasıyla birlikte fermantasyon sürecinden sonra oluşan asidik sıvıya verilen isimdir.

Elma sirkesi, uygun şekilde tüketildiğinde sağlık açısından muhteşem faydaları olan bir sıvıdır. Genel olarak yemek soslarında ya da su ile karıştırılarak tüketilmesi önerilir. Elma sirkesi, asidik yapıda olduğundan dolayı doğrudan içilmesi önerilmeyen sıvılar arasında yer alıyor. Bu nedenle herhangi bir yemek ile karıştırmadan tüketirken 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklemeniz yeterli olacaktır.

Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusunu araştıran kişiler, daha çok sirkenin faydalarına odaklanarak doğal bir üretim gerçekleştirmek için bu soruyu sormaktadır. Şimdi elma sirkesinin faydalarını inceleyelim…

Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Sirke, içermiş olduğu vitamin ve mineral yönünden zengin yapısı, doğal üretim süreciyle birlikte asidik yapıda olması, beraberinde birçok faydayı da insanlarla buluşturuyor. Özellikle elma sirkesinin faydalarının çok fazla olduğu bilinmektedir. Ancak bu faydalara sahip olabilmek için önerilen miktarda ve şekilde tüketmek gerekiyor.

Elma sirkesi faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kalp sağlığını iyileştirerek bu yönde fayda sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı bir sıvıdır.
 • Vücuttaki toksinleri yok eder.
 • Vücuttaki zararlı bakterilerin yok edilmesine ve temizlenmesine yardımcı olur.
 • Bağırsak sağlığına iyi gelir.
 • Akne benzeri cilt lekelerine iyi gelir.
 • Saçta oluşan kepek miktarını azaltabilir.

Bu faydaları doğru bir şekilde elde etmek için “elma sirkesi nasıl içilir” sorusunun yanıtını bilmeniz gerekiyor. Elma sirkesini doğrudan içmeniz önerilmez. Genellikle bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırarak tüketmek yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı? Kilo Verdiriyor Mu?

Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusunun yanıtını aldınız ve sirkenizi ürettiniz. Doğru bir şekilde tüketmeye başladınız. Peki, fazla kilolarınızdan kurtulmak için elma sirkesini kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte ayrıntılar…

Elma sirkesi zayıflatır mı sorusu yıllardan beri soruluyor. Özellikle Feridun Kunak, Canan Karatay, İbrahim Saraçoğlu gibi isimlerin bu yöndeki tavsiyeleri soruların sıkça sorulmasında etkili olmuştur. Elma sirkesinin zayıflatıcı etkisi kuvvetlidir. Bu asidik sıvıyı doğru bir şekilde tükettiğinizde metabolizmanız hızlanacak, yağ yakımıyla birlikte kilo vermeniz daha kolay bir hale gelecektir.

Elma sirkesinin zayıflatıcı etkisine dair bilinenler şu şekildedir:

 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Ödem attırıcı etkiye sahiptir.
 • Yağ yakıcı etkisi, kilo vermenin anahtar aşamalarından birisidir.
 • Düşük kaloriye sahip olması ise uygun miktarda rahatça tüketebileceğiniz anlamına geliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna benzer şekilde sıkça sorulan diğer soruları yanıtladık:

1- Elma sirkesi yaparken içine neler konur?

Elma sirkesi yapılışı için tariflere göre farklı malzemeler gerekebilir. Ancak eski usul elma sirkesi yapımında genellikle elma, elma kabukları, bal ya da şeker, tuz, içme suyu gibi malzemeler yeterli olmaktadır.

2- Sirkenin olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Ev yapımı elma sirkenizin olgunlaştığını ve olduğunu anlayabilmek için üzerindeki “sirke anası” adı verilen mayanın görünümüne bakmanız gerekiyor. Genellikle sirke anası adı verilen mayanın beyaz, şeffaf yapıda, halka görünümünde olmasıyla beraber keskin bir koku yayması, sirkenizin olduğuna işarettir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.