“Zımpara tozu, ahşap kokusu ve keser sesiyle büyüdüm”

“Zımpara tozu, ahşap kokusu ve keser sesiyle büyüdüm”

Konya’nın yaşayan tek kaşıkçı ustası Mustafa Sami Onay, dördüncü kuşak olarak kaşıkçılığa devam ediyor.

Konya’nın yaşayan tek kaşıkçı ustası Mustafa Sami Onay, dördüncü kuşak olarak kaşıkçılığa devam ediyor. Unutulmaya yüz tutmuş mesleğini gelecek nesillere aktarma gayreti içerisinde olduğunu ifade eden Onay, Zımpara tozuyla, ahşap kokusuyla ve kaşıkların keser sesiyle 15 yaşından beri içerisindeyim” diye konuştu.

Konya’nın yaşayan tek kaşıkçı ustası Mustafa Sami Onay, dördüncü kuşak olarak kaşıkçılığa devam ediyor. Unutulmaya yüz tutmuş mesleğini 15 yaşından beri devam ettiren Onay, mesleğinin gelecek kuşaklara aktarılması noktasında büyük gayret gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden "Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri" ödülü alan Onay, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

1643101661934.jpg

DÖRDÜNCÜ KUŞAK OLARAK KAŞIKÇI

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlardan olan kaşıkçılık mesleğini 15 yaşından bu yana devam ettirdiğini ifade eden Mustafa Sami Onay, “Dedem Kaşıkçı Mustafa Efendi, Babam kaşıkçı Hafız Şükrü Onay kaşıkçılık yapmış. Şimdi de ben bitmeye yön tutmuş mesleğin icrasını gerçekleştiriyorum. Zımpara tozuyla, ahşap kokusuyla ve kaşıkların keser sesiyle 15 yaşından beri içerisindeyim” diye konuştu.

img-0336.jpg

USTALARIN ÇOĞALMASI NOKTASINDA GAYRET GÖSTERİYORUZ

Konya kültürüne hizmet etmek için çalıştıklarını ifade eden Onay, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Bitmeye Yüz Tutmuş Mesleklerin Yaşayan Ustalar Projesi’ kapsamında Konya’da da bilinen yaşayan tek usta benim. Konya’da kaşıkçı çok ama ağaçtan kaşık haline getiren ve Mistik yönüyle ilgilenen klasikle moderni birleştirmeye çalışıyoruz. Ustaların çoğalması noktasında gayret gösteriyoruz. Mesleğin devam noktasında Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin mesleğin geleceğe aktarılması adına bir gayret var. Ancak günün ekonomik şartları içerisinde değerlendirildiği zaman ekonomik getirisi olmadığından dolayı bir ilgi yok.” Şeklinde konuştu.

ÖDÜLÜ KONYA VE ÜLKE KÜLTÜRÜNE HİZMET ADINA ALDIM

Bugüne kadar 86 adet ödül aldığını ifade eden Onay, “Tasavvufi geleneği olan mistik yönü olan ve ocak sanatlarından bir tanesi olan mesleklerden birini icrasını yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almış olduğum UNESCO 'Yaşayan İnsan Hazineleri' ödülü 4 yıllık bir araştırma sonucunda bizleri layık görmüşler. Devletin başından ödül almak çok güzel ve farklı bir duygu. Kendi adıma çok duygulandım. Ödülleri Konya kültürüne hizmet adına Konya’daki sanatçılar adına aldım.” Dedi.

AHİ GELENEĞİNİ AKTARMAYA GAYRET EDİYORUZ

“Bizim vazifemiz sadece sanatı aktarmak değil.” diyen Onay, “Asıl mesleğinizi bileziğinizi kolunuza takın, ondan sonra ocak sanatlarından bir tanesine meyil edin’ diye yönlendirmeye çalışıyorum. Elimden geldiğince buna çok dikkat ediyorum. 2015’te de yılın Ahisi olarak seçildim. Ahi geleneğini aktarabilmek adına öğrencilerimizin sadece dünyevi ilimlerle gayretlerini artırmanın yanında sosyal yönlerini de geliştirmek adına öğrencilerimizin ahlaki yönüyle de ilgileniyoruz.” İfadelerini kullandı.

İSMAİL POÇAN / BAKIŞ GAZETESİ

img-0345-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.