Uygulama 15 Mayıs'ta başlıyor! Araç sahipleri dikkat

Uygulama 15 Mayıs'ta başlıyor! Araç sahipleri dikkat

Uygulama 15 Mayıs'ta başlıyor! Araç sahipleri dikkat

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt fiyatları için önemli bir adım attı.

VMax, Vpro gibi ifadelerle satılan benzin ve motorin için tek fiyat dönemini başlattı. Bu karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazandı. Uygulama ise 15 Mayıs'ta başlayacak.

Hazırlıklar Mart Ayında Başlamıştı

EPDK, Mart ayında resmi sitelerinden bir duyuru yayımlamıştı. Duyuruda, benzin ve dizel yakıtlar için tek fiyat döneminin başlatılması için hazırlıklara başlandığı belirtilmişti. Ve bu karar, bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı.

Performans Artışını Öne Süren İfadeler Kaldırılıyor

Artık aracın performansını arttırdığı iddia edilerek daha yüksek fiyattan satılan VMax, Vpro gibi ifadeler kullanılamayacak. Bu tür ifadelerin kullanılması halinde bile farklı fiyat uygulanamayacak.

Farklılaştırılmış Akaryakıtlar İçin Tek Fiyat Uygulaması

Resmi Gazete’de yer alan kararda, akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanamayacağı belirtildi. Bu da tüketiciler için daha şeffaf bir fiyatlandırma anlamına geliyor.

Tüketicinin Talebi Doğrultusunda İkmal Edilebilecek

Ayrıca, “Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı. Bu da tüketicinin daha özgür bir tercih yapabilmesine olanak tanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.