Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali'ne rekor katılım

Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali'ne rekor katılım

Selçuklu Belediyesi tarafından hazırlanan Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali sona erdi. Beş gün süren festivale 535 bin 118 kişi katılarak tarihi bir rekora imza atıldı.

Selçuklu Belediyesi tarafından hazırlanan Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali sona erdi. Beş gün süren festivale 535 bin 118 kişi katılarak tarihi bir rekora imza atıldı. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, önümüzdeki yıl da festivalin düzenleneceğinin müjdesini verdi.

Konya’nın asırlık geleneği şivliliği bu yıl bir festivale dönüştüren Selçuklu Belediyesi, beş gün boyunca çocukları doyasıya eğlendirdi. Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali’nde çocuklar TRT Çocuk karakterlerinin yanı sıra gölge oyunu, eğlenceli oyunlar ve atölyelerde hoş vakit geçirdiler. Etkinliğin ilk gününde Burak Sezen ve gösteri ekipleri sahne alırken, Regaip Kandili’nde Hafız Bekir Köse ile Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hatim programı ile gönüllerin pası silindi. Cuma akşamı Anadolu Ateşi çocuk gösterisi, Cumartesi Konya Şehir Tiyatrosu Küçük Kara Balık oyunu yer alırken, Pazar akşamı ise Neşeli Şarkılar Çocuk Korosu’nun yanı sıra Ekin Uzunlar konseri ile festival sona erdi. Beş günlük festivalde çocuklar gün içerisinde müzikallerle ve teknoloji alanı eğlenirken, aileler ise konusunda uzman isimlerin katıldığı konferanslarda çocuk eğitimi konusunda bilgiler aldı.

Festivalin son gününde Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş festivali ziyaret etti. Etkinlikleri izleyen Kavuş ve Kılca festivale tam not verdi.

Beş günde festivale 535 bin kişi katıldı

Selçuklu Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen festival vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Beş günlük festivale toplamda 535 bin 118 kişi katılarak tarihi bir rekora imza atılmış oldu. Günlük ortalama yüz bin kişiyi ağırlayan Selçuklu Belediyesi, önümüzdeki yıl da festivali düzenlemeyi planlıyor. Festival boyunca 20 müzikal, konser ve tiyatro 10 konferans, 174.682 metre aksiyon drone, 6 VR standında 6.500 etkinlik, 50 hayal perdesi gösterisi, 25.876 scooter howerboard etkinliği, 35 saat kum sanatı gösterisi, 8 atölyede 4.975 etkinlik gerçekleştirilirken etkinlikte 476 personel görev aldı.

Başkan Pekyatırmacı’dan festival teşekkürü

Selçuklu Belediyesi olarak festivali geleneksel bir hale dönüştüreceklerini belirten Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Konya’mızın yüzyıllardır devam eden şivlilik geleneğini gelecek nesillere aktarmak adına belediyeler olarak bugüne kadar birçok çalışma yapıyoruz. Bu yıl çalışmalarımızı bir adım daha ileri taşıyarak şivliliği festivale dönüştürdük. Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali’mizde çocuklarımız beş gün boyunca gönüllerince eğlendi. Tabi bu festival bizim de tam arzuladığımız bir festival oldu. Bir tarafta çocuklarımız oyunlarla, atölyedeki etkinliklerle eğlenirken, aileler de konferanslarda çocuk eğitim hakkında bilgiler aldılar. Beş gün sonunda 535 bin kişi festivalimize katılarak burada hoş zaman geçirdiler. Önümüzdeki yıllarda da bu festivali sürdürerek geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Beş gün boyunca burada görev alan belediye çalışanlarımıza, etkinliklerde gösterilerde görev alan arkadaşlarımıza, gösterdikleri ilgiden dolayı çocuklarımıza ve değerli ailelerine teşekkür ediyorum. ‘Selçuklu Sizinle Güzel’ diyorum.” şeklinde konuştu.

f62c074e-869a-4439-a38b-aec1945e1b9c.jpg

1b0c0d80-79a2-4f9c-81b5-291eba4cd141.jpg

46c3eea9-b027-4d23-82f8-91a085192b85.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.