Rektör Zorlu, “Hedefimiz ilk 10’a girmek”

Rektör Zorlu, “Hedefimiz ilk 10’a girmek”

Son 3 yılda büyük performans gerçekleştirdiklerini ifade eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, hedeflerinin Türkiye genelinde ilk 10 üniversite içerisinde, dünyada ilk 500 içerisinde olmak olduğunu söyledi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi )NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Rektör Zorlu, Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Nezahat Keleşoğlu Konferans Salonunda düzenlenen basın toplantısında, 2021 yılının üniversite açısından değerlendirdi ve projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Son üç senede başarılı işlere imza attıklarının altını çizen Rektör Zorlu, “Hedefimiz birkaç sene içerisinde Türkiye’de ilk 10, dünyada ise il 500 üniversite arasına girmektir” diye konuştu.“MIŞ G
İBİ” DEĞİL “MİS GİBİ” YAPTIKBüyük bölümü pandeminin gölgesinde geçmiş olsa da son üç yılda Necmettin Erbakan Üniversitesi adına büyük bir yol kat ettiğimizi düşünüyorum” diyen Zorlu, “Bugün ulaştığımız nokta, yani gerçeklerimiz, bunun en somut göstergesidir. Genç ve tutkulu üniversitemizin büyük emeklerle ortaya koyduğu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÜÇ YILDA 5,5 MİLYON TL TASARRUF

Rektör Zorlu şöyle konuştu: “Üniversitemiz fiziki alanlarında dağınık halde bulunan, ömrünü tamamlamış ve bir standardı bulunmayan tabela ve yönlendirmelerimizde güncellemeye giderek; Rektörlük, Diş Hekimliği Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Ereğli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Ereğli Adalet Meslek Yüksekokulu, Seydişehir Kamil Akkanat Sağlık Bilimleri Fakültesi, Seydişehir Meslek Yüksekokulu, Seydişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, KONSEM, UZEM, BİTAM ve KONÜDAM’ın tabela ve yönlendirmelerini baştan aşağı yeniledik. Kalan diğer fiziki alanlarımızı da yenilemeye devam ediyoruz. Tasarrufun çok önemli olduğu bu dönemlerde, kirada bulunan Rektörlük, simülasyon merkezi ve diğer idari birimlerimizi mevcut binalarımıza taşıyarak, üç yılda 5,5 milyon TL tasarruf elde ettik”

NECMETTİN ERBAKAN MÜZESİ HAYATA GEÇİYOR

Üniversitenin ismini taşıyan Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın hatırasını yaşatmak amacıyla ilk olarak 2014 yılında ortaya çıkan Necmettin Erbakan Müzesi fikrini hayata geçirdiklerini belirten Rektör Zorlu, “Yürütülen istişareler neticesinde şehir merkezinde olması fikri ağırlık kazanan Necmettin Erbakan Müzesi projesi için Karatay Belediyesi’nden kültür vadisi üzerinde arsa tahsisini sağladık. İnşası için teşebbüslerimiz devam ediyor.” Dedi.

MERAM TIP FAKÜLTESİ EK BİNA VE OTOPARK

Yine gündemde olan Meram Tıp Fakültesi Hastanemizin, eski yerleşkede kalan birimlerinin, hizmette aksamalara sebep olduğu için yeni hastane binasına taşınması için girişimlerini sürdüklerinin altını çizen Zorlu, “Büyüme projemiz kapsamında ayrıca, hastanemizin otopark sorununu da gidermeyi hedefliyoruz.” Diye konuştu.

“Uluslararası iş birliği, akademi dışı iş birliği ve etki değeri hesaplamalarında son üç yılda büyük bir performans kaydederek UNIKOP bölgesindeki 13 üniversite arasında ilk sıraya yerleştik.” Diyen Rektör Zorlu, “Web of Science’a göre 217 üniversite arasında 2018 yılına kıyasla 25 sıra birden yükselerek 33. sırada yer aldık. US News & World Report’un En İyi Küresel Üniversiteler Sıralaması’nda bölgesel araştırma itibarı kategorisinde ilk 500 üniversite arasına girerek 341. sırada yer aldık. 90’ı aşkın ülkeden 2 binden fazla yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği sıralamada, Türkiye’deki üniversiteler içerisinde 38’inci sırada yer aldık. Listeye Türkiye’den giren en genç üniversite biz olduk. Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ilk defa sıralamaya dahil olarak Türkiye’deki 207 üniversite arasında 44. sırada yer aldık ve burada da sıralamaya giren Türkiye’deki en genç üniversite olma başarısına imza attık. Dünyanın en prestijli bilimsel dergilerinden olan Nature ve Science dergilerinde son 3 yılda Türkiye’den yapılan yayınlar içerisinde etki değeri en yüksek yayın yapan üniversite, Necmettin Erbakan Üniversitesi oldu.” Şeklinde konuştu.

img-0307.jpg

img-0308-001.jpg

rektor-zorlu-hedefimiz-ilk-10a-girmek-4-001.jpg

rektor-zorlu-hedefimiz-ilk-10a-girmek-5-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.