“Patronumuz müşterimizdir”

“Patronumuz müşterimizdir”

Kurulduğu günden itibaren 2 binden fazla projeye imza atmış olan Yönel Prefabrik müşteri memnuniyeti sloganıyla yoluna devam ediyor.

Kurulduğu günden itibaren 2 binden fazla projeye imza atmış olan Yönel Prefabrik müşteri memnuniyeti sloganıyla yoluna devam ediyor. Çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Önel, “müşteri memnuniyeti önemli, bizim şirkette patron müşterimizdir” dedi.

Avrupa standartlarına uygun, kaliteli ve güvenli yapılar inşa ederek Konya’ya hizmet eden Yönel Prefabrik son iki yıldır Almanya ve birçok Avrupa ülkesine de ihracata başladı. Çelik Konutlar, prefabrike konutlar, modüler yapılar, karavanlar, ofis binaları, sosyal tesisler, hastaneler, okullar, deprem evleri, konteynerler, kabinler, hangarlar, depolar, hayvan çiftlikleri ve hafif çelik yapılar olmak üzere birçok yapısal ihtiyaca cevap verebilmek için ARGE çalışmalarına da verdiği önemle adından söz ettiren Yönel Prefabrik günümüz şartlarının üzerinde gerçekleştirdiği üretimlerini sürdürerek sektördeki kalite anlayışını her geçen gün artırıyor. Ürünleri ve çalışmaları hakkında değerlendirmeler yapan Satış ve Pazarlama Müdürü Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Önel, “Bir girdiğimiz mahalleden ikinci işi almadığımız hiç olmamış. Yaptığımız iş mutlaka iyi bir referans olmuş ve o mahallede ikinci yapıya da yer vermişiz. Referansımız işimiz” diye konuştu.

10 BİN METREKARELİK ALANDA HİZMET VERİYORUZ

Bir aile şirketi olduklarını ifade eden YÖNEL PREFABRİK Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Önel, “2000 yılında Konya’da kurulmuş bir firmayız. Prefabrik ve çelik yapı sektöründe faaliyet gösteren, sadece Konya’nın değil bölgenin ilk firmasıyız. Babam makine mühendisi olarak kurucu yönetim kurulu başkanımız. Amcam inşaat mühendisi ve ben de avukatım. Bir aile şirketi olarak birlikte çalışıyoruz. Dolayısıyla çok geniş bir ekibe sahibiz. 2000 yılından bu yana prefabrik evler ve çelik konstrüksiyon alanında faaliyet gösteriyoruz. Her geçen yıl da yapılarımıza talep artıyor ve talebe göre de üretim kapasitemizi artırdık. TÜVTÜRK Muayene istasyonunun yanına taşındık. Burada 10 bin metrekarelik alanda üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de çok fazla üretici firma yok zira sektördeki birçok isim alım satım yapanlardır ama biz üretici firma olarak sektördeki ismimizi markalaştırdık. Son 7-8 yıldır da bağ bahçe statüsünde değil, dört mevsim yaşam koşullarına uygun 300-350 metrekarelik lüks ve kalıcı yapılar yapıyoruz. Biz, 20 yılda bir defa bile konteyner üretmiş firma değiliz. Sektörün de içinde branşları var. Konteyner imalatçıları prefabrik sektörünün içinde ama bizim yaptığımız 300-350 metrekarelik lüks yapılar” ifadesini kullandı.

OLMAZSA OLMAZIMIZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Son dönemlerde talep artışının nedenlerini de anlatan Serdar Önel, “Müşterilerimizin bizleri tercih etmesinin sebebi sadece maliyet de değil. Bizim yapılarımızda çok ciddi bir ısı yalıtım var ve bu lüks yapıları 30 gün içinde anahtar teslimi yapıyoruz. Türkiye’de artık bir deprem gerçeği var ve bizim yapılarımız 9.5 şiddetinde bir depreme karşı dayanıklı. Dolayısıyla bizim yapılarımızı daha güvenli ve müşterimiz 20 yıldır hep kaliteli yapıları görünce de bizleri tercih ediyor. Bu bağlamda bizim hep düsturumuz da ‘müşterilerimiz bizim şirketimizin patronu’ oldu. Bizim olmazsa olmazımız müşteri memnuniyeti idi. Ülkenin ekonomik anlamda sıkıntılı olduğu dönemlerde bile biz her yıl düzenli olarak yüzde 20 büyüdük. Çünkü yaptığımız iş referans üzeri yapılan bir iş. Dolayısıyla sadece reklam ve pazarlamayla olacak bir iş yapmıyoruz. Bizim en büyük reklamımızı müşterimiz yapacak. Bir memnuniyet sağlandığında mahalle mahalle, ilçe ilçe, köy köy bunun geri dönüşlerini alıyoruz. Biz, aylık ve yıllık periyotlarla toplantılarımızı yapıyoruz ve şu sonucu hep gördük; Bir girdiğimiz mahalleden ikinci işi almadığımız hiç olmamış. Yaptığımız iş mutlaka iyi bir referans olmuş ve o mahallede ikinci yapıya da yer vermişiz. Ya da bir aileye mal sattığımızda, akrabası, ortağı, komşusu derken kesinlikle bir geri dönüşüm almışız. Bizim en büyük sermayemiz de zenginliğimiz de müşteri memnuniyeti. Fiyatlar konusunda bir kıyas yapacak olursak da prefabrik evler betonarme evlere göre daha ekonomik yapılardır. Çelik konstrüksiyon yapılarımız belki betonarme fiyatıyla aynı oluyor ama güvenli olduğu için de insanlar bizi tercih ediyor. Ama bizim müşterilerimizin önceliği fiyat değil müşterilerimizin 100 metrekarelik bir yapıyı 15 ya da 30 günde teslim alabilmeleridir. Satış sonrası destek bunun için ciddi tercih sebebi. Bir de bizim binalarımızda kolon ve kiriş yok, dolayısıyla kullanım alanı daha fazla ve bu da ayrı bir tercih sebebi. Bir de doğru malzeme ile yapılırsa çelik konstrüksiyon yapılarımız betonarmeden daha kaliteli ve uzun ömürlüdür” şeklinde konuştu.

ARTIK ZARURET HALİLEN GELDİ

Konya’dan dünyaya ihracat başlattıklarını da hatırlatan Serdar Önel, “Bizim yaptığımız şekilde konut sektöründe 2 bin ayrı yere 2 bin konut yapan yoktur. Biz, 2 binden fazla lokasyonda yapılar yapmışız. Türkiye’nin farklı illerinde de şantiyelerimiz var. İstanbul’da bir villa, İzmir’de bir villa yapıyoruz. Genellikle Konya’ya hizmet ediyoruz ama şehir dışında da projeler yapıyoruz. Son iki senedir de ihracatımız başladı. Almanya’ya tekerlekli evler satıyoruz. Ürünlerimiz Avrupa standardında ve kabul gördü. Özellikle Konya ve bölgede pandemi döneminde talepler arttı. Aslında bu bir ihtiyaçtı ama insanlar erteliyordu. Bahçe almak istiyordu, almıyordu, bahçesi varsa, ev almıyordu ama insanlar pandemide şunu iyi idrak etti; Bu yapılar zevk değil artık bir zaruret. Üstelik Konya’da bizim böyle bir kültürümüz de var. ‘Meram’da bağın olsun’ ibaresi de bunun en güzel izahıdır. O yüzden insanlar müstakil yaşam tarzına yönelmeye başladı. Artık köye göçler de başladı. En azından köyde yaşamasa dahi köye bir ev yaptırarak daha fazla gidip gelmek istiyor. Köye gidemese dahi insanlar artık apartman tercih etmiyor ve dikey değil de yatay yapılaşma ilgisini çekiyor” dedi.

YAPILARIMIZ 10 YIL GARANTİLİ

Biz Türkiye’nin en büyük prefabrik showromunu yaptık diyen YÖNEL PREFABRİK Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Önel, “Türkiye’de daha büyük firmalar var ama daha büyük showroom yok. Biz, katalogdan satış bitsin istedik. 50 metrekareden 250 metrekareye kadar, en ekonomik yapıdan en lüksüne kadar müşteri burada her şeyi görüyor, dokunabiliyor. Bizim her evimiz farklıdır. Çünkü, her arsa farklı, dolayısıyla her talep de farklıdır. O yüzden bizim burada mimar ve mühendis ekibimiz var. Her müşterimizin duvar kağıdının rengine kadar yerinde tespit yapar isteklerini projeye dökeriz. Aslında biz sadece çelik konstrüksiyon ve prefabrik ev değil mimarlık ofisi gibi çalışıyoruz. Şablonlarımız yok, müşterinin talebi bizde karşılık bulur. İnsanların betonarme noktasında ustalardan bir kaçışı var. Her branşı ayrı ayrı kişilerden ayrı ayrı hizmetler almak istemiyorlar. Anahtar teslim ciddi bir firma ile muhatap olup garanti istiyorlar. Bizim yapılarımız 10 yıl garantili. Bir betonarme binada 10 yıl garanti veren firma var mı? Veremez. Bizim sadece servisle alakalı tahsis ettiğimiz bir ekibimiz var. Biz yaptığımız yapıların bozulan sifonuna dahi gidiyoruz. ‘Sinekliğimiz kapanmıyor’ diyen müşterimize dahi ekip çıkarıyor bunlara bütçe ayırıyoruz” ifadesini kullandı.

ELAZIĞ’DA TOKİ’YE TEDARİKÇİ OLDUK

Devletin artık insanları bu tür yapılara yönelttiğini, Avrupa’da ise bu işin oturduğunu söyleyen Serdar Önel, Elazığı’daki deprem konutlarının yapımında da tedarikçi olduklarını belirtti. Önel şöyle devam etti; Bizim yapılarımızın ruhsat alımlarında ciddi kolaylıkları da var. Çünkü geri dönüştürebilir bir yapıya sahip yani sökülüp başka alanlara da monte edilebilir olması her anlamda kolaylığı da beraberinde getiriyor. Devlet bile birçok yapısını çelik konstrüksiyondan yapmaya gayret ediyor ve buna da yönlendiriyor. Misal, TOKİ evlerinin birçok ildeki yapısı çelik konstrüksiyondan yapıldı. Elazığ’da deprem evlerinin yapısında biz de tedarikçi olarak yer aldık. Çok kısa sürede çok önemli yapılar inşa edilerek sahiplerine teslim edildi. Bu sektör Avrupa’da oturmuş bir sektör ve bugün Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

patronumuz-musterimizdir-2.jpg

patronumuz-musterimizdir-3.jpg

patronumuz-musterimizdir-4.jpg

patronumuz-musterimizdir-5.jpg

patronumuz-musterimizdir-6.jpg

patronumuz-musterimizdir-7.jpg

patronumuz-musterimizdir-8.jpg

patronumuz-musterimizdir-9.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.