“Otomobil tedarik sıkıntısı sürecek”

“Otomobil tedarik sıkıntısı sürecek”

Otomotiv sektörünün vatandaşlar tarafından şuan da revaçta olduğunu ifade eden Abdullah Acıbadem, 2.El otomobil fiyatlarının döviz kurunun tam olarak nerde duracağı ile bağlantısı var.

Konya Oto Lastik Oto Yıkama ve Oto Galericileri Esnaf Odası Başkanı ve Acıbadem Otomotiv sahibi Abdullah Acıbadem sektörle alakalı gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Otomobil piyasasında bir belirsizliğin olduğunu ifade eden Konya Oto Lastik Oto Yıkama ve Oto Galericileri Esnaf Odası Başkanı ve Acıbadem Otomotiv sahibi Abdullah Acıbadem, “2.El otomobil fiyatlarının döviz kurunun tam olarak nerde duracağı ile bağlantısı var. Otomotiv üreten fabrikaların tedarik sıkıntısı Haziran ayından önce rahatlamayacağını gösteriyor” dedi.

KENDİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Yaklaşık olarak 21 senedir otomotiv sektörünün içindeyim. 21 yıldır işletmeciyim. 8 yıldır Konya Ticaret Odası’nda hem komitede hem meclis üyeliği yaptım. Sonrasında çevrem arkadaşlarım Konya Oto Lastik Oto Yıkama ve Oto Galericileri Esnaf Odası Başkan adayı olmamı istedi ve aday olduk. Genel kurulda da üyelerimizin teveccühü ile de başkan seçildim.

MESLEĞİN ZOR YANLARINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Bu mesleğe karşı dışarıdan farklı yönlendirmeler de var. Farklı yorumlar da var. Ama bu sektörde işini düzgün takip ettiğin sürece, işini dürüstçe yaptığın sürece ve prosedürlere uygun şekilde yaptığın sürece sorun yaşayacağın bir sektör değil. Tabi bu kişilere de bağlı bir durum. Yani vatandaşın niyeti bozuksa hangi sektörde olursa olsun problem yaşanıyor. Otomotiv sektörünü herkesin şuan da en revaçta gördüğü, herkesin en çok talep ettiği bir sektör konumunda. Sebebi ise özellikle pandemi başladı başlayalı insanların araç alıp bir hafta on gün sonra yüzde on, on beş kadar kar marjı gördü. Aslında bu tamamen insanların kendi kendine fiyatı, piyasayı yükseltmesi gibi bir şeydi.

OTOMOTİV PİYASASINI NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

2.El otomobil piyasası uzun hızlı zamanından sonra sessizliğe büründü. 2020 yılının başında dünyayı saran pandemi ve arkasından gelen çip ve hammadde krizi ve bizim ülkemizde döviz artışı ve ÖTV artışları düzenlemeleri ile adeta en çok prim yapan yatırım aracına döndü. 2 yıl önceki bir araç bugün aynı emsal araç bazılarında 3 katı fiyata çıktı. Ta ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık 2021 tarihinde konuşmasına kadar 18.40₺’yi gören dolar kuru adeta 10 ₺’ nin altına düştü. Araç bayileri kısmi indirim yaptı ama birçok markada halen araç yok. 2. El araç piyasasına baktığımız zaman 2 yıl zirveyi yaşayan hızlı satış sirkülasyon yaşayan 2. El piyasası halk arasında daha da düşecek algısı yarattı. Yaklaşık 25 gündür yavaşlayan piyasa tabi elinde stok tutan kullanıcıları aldıkları stokta tutukları araçları internet piyasasına sununca araç fiyatları yüzde on civarı düşüm sağlasa da hızlı satım olayı bitti. Malum internet siteleri Cumhurbaşkanımız açıklama yaptığı günde toplam ilan sayısı 300 bin civarı İken bugün satılık araç ilan sayısı 600 binin üzerinde seyrediyor. 13 Ocak yeni ÖTV düzenlemesi ile 300-450 bin arasında ki araçlarda 20 ile 40 bin arası indirim oldu. Bu 2. Ele ne kadar yansır kimse zararına araç satmak istemiyor. Fiyatlar en azından kısa sürede yansıma gözükmüyor ve döviz kuru tekrar yukarı doğru seyretmeye başladı. 2. El piyasasına etki yapan bir de bu tarafta sürekli artış üzerinde olan akaryakıt zammı insanlar önceden rahat gezerken şimdi mecbur olmadığı sürece aracını trafiğe çıkartmıyor. Esnaflar için gerçekten zor bir durum. En kötü piyasa belirsiz olan piyasadır. Tabi bu belirsiz piyasada 2 yıldır sektörle alakası olmayan memuru ya da farklı sektörlerden oto alım satıma dahil olan kesimin tekrar bu sektörden uzaklaşması 2. El fiyatları döviz kurunun tam olarak nerde duracağı ile bağlantılı ama araç tedarikçilerin deyimine göre otomotiv üreten fabrikaların tedarik sıkıntısı 2022 yılının 6. Ayından önce rahatlamayacağını gösteriyor. Araç fiyatları keşke ucuzlasa da her vatandaşımız artık lüks değil ihtiyaç olan, hayatımızın vazgeçilmezi olan araçları alsa.

EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Bizim otomotiv sektörünün en büyük sıkıntısı biliyorsunuz ki yetki belgesi olayı var. Yetki belgesi sürekli ertelenince yani yürürlüğe girmeyince dışarıdan sektöre dâhil olanların sayısı her geçen gün gittikçe arttı. Otomotivciler adına bir an önce yetki belgesinin yürürlüğe girmesini istiyoruz. Yani girsin ki bu işi yapan yapmayan belli olsun. Ve bir de şu var gayri resmi araba alıp satanların tespit edilmesi gerekiyor. Buradaki esnafın alıp satarken ödediği vergiyi onlar ödemeden rahat bir şekilde gayri resmi bir kazanç elde ediyorlar. Bunun önüne geçilmesini istiyoruz.

AYŞE TEMİZ

0d117342-223a-412c-b02e-e6d04b2a07e8.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.