“Misafirlerimizin özel günlerini güzelleştiriyoruz”

“Misafirlerimizin özel günlerini güzelleştiriyoruz”

Cengizler Gold Garden, Konyalı misafirlerine eşsiz hizmetler sunuyor.

Cengizler Gold Garden, Konyalı misafirlerine eşsiz hizmetler sunuyor. Cengizler Gold Garden sahibi Abdullah Cengiz, nişan, kına, düğün, sünnet, açılış organizasyonlarında müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmak için çalışmalarında devam ettiklerini söyledi.

Cengizler Gold Garden, Konyalı misafirlerine eşsiz hizmetler sunuyor. Cengizler Gold Garden nişan, kına, düğün, sünnet, açılış organizasyonlarında müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmak için güler yüzlü ekibiyle müşterilerinin özel günlerini güzelleştiriyor. Konya’da düğün sektörünü Cengizler Gold Garden sahibi Abdullah Cengiz ile konuştuk.

SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ?

Ben Abdullah Cengiz. Konya Akören’liyim. 1996 doğumluyum. Genç bir iş adamıyım lise mezunuyum üniversiteyi yarıda bıraktım. Üniversite hayatıma inşallah bu sene tekrardan devam etmeyi bitirmeyi planlıyorum. 20 yıl önce biz bu işe ilk meram sanayide başladık. Ev öğünleri, düğün yemeği istenilen her yerde düğün yemeği tabi iller arası olmak şartıyla Akörenliler yemek fabrikası olarak kurduk. Bir çoğunluğu Aksaray, Antalya, Ankara ve İstanbul da düğün yemeği yapmış bulunmaktayız yemek organizasyonu yapıyorduk. Daha sonrasında Akörenler düğün bahçesi olarak devam ettik. Hem aynı şekilde imalatı fabrikaya taşıdık. Bin 600 metre kare kadar imalat için fabrikamız vardı. Orada da aynı şekilde hem ev öğünleri h em de düğün salonu olarak işletmeye devam ettik. 2017 yılında Cengizler Gold Garden inşaatına başladık ve 6 ayda açılışımız gerçekleştirdik. O günden bugüne aile şirketi olarak halen çalışmalarımız aynı şekilde devam ediyor.

cengizler-gold-garden-3.jpg

BABANIZ KONYA’DA TANINMIŞ BİR AŞÇI ZATEN?

Tabi bir usta olarak geçer. 35 senelik mesleğe vermiş olduğu bir hayat var. Eniştelerim de aşağı yukarı 7 yıllık bir aşçılık serüveni var. Ben kendimde aynı şekilde mesleğim aşçılıktır. Antalya’da da eğitimlerimi almıştım. Bu şekilde böyle yola devam ediyoruz. Nişan, kına, düğün, sünnet, açılış organizasyonları da aynı şekilde yapıyoruz.

ŞU ANA KADAR KAÇ TANE ORGANİZASYON YA DA DÜĞÜN YAPTINIZ?

20 binin üstündedir.

YILDA NE KADAR ORGANİZASYON YAPIYOR SUNUZ?

Aşağı yukarı 400-450 civarında.

DÜĞÜN KÜLTÜRÜNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Daha öncesinde Konya da odun ateşinde yemek daha çok meşhurdu. Odun ateşinde yemek yapardık. İki günümüzü biz oraya verirdik. İşimizi bitirir, malzememizi toplar giderdik. İster istemez o düğüne gelen katılım yapan insanlarda düğün sahibinin evine girerdi ve batardı. Biz insanlardan bunların şikayetlerini alıyorduk. Bir düğün yaptık hanım hastalandı gelin hastalandı 10 gündür temizlik yaparlar muhabbetine geldik. Şimdi daha iyi oldu. Anahtar teslim yapıyoruz aynı şekilde kendi mekânımızda yapıyoruz. Adam düğünden bir saat önce geliyor takım elbisesiyle hazır bir şekilde kapıda duruyor, Hiçbir şekilde yemeğine hizmetine uğraşmıyor. Çayına suyuna uğraşmıyor. Tertemiz bir şekilde düğününü yapıp aynı şekilde tertemiz şekilde evine dönüyor.

cengizler-gold-garden-4.jpg

FİYAT POLİTİKANIZ NASIL?

Şu anda eski Konya usulü olarak kişi başı 40 lira. Eğer kişiye özel alakart istenirse kişi başı 55 lira.

HANGİSİ DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR?

Şuan için Konya’mızın insanı alakartı tercih etmiyor. Fiyattan dolayı değil kültürden dolayı tercih etmiyor.

PANDEMİ SİZİ NASIL ETKİLEDİ?

Pandemi bizi kötü etkiledi. Mülkiyet sahibi olduğum halde 4-5 yıl geriye attı. Kiracıları düşünemiyorum. Kiralar aşağı yukarı 45-50 bin civarında gittiği için ister istemez kiracıları daha kötü etkiledi. Şu anda hala eski kira borçlarını ödeyeceğim diye uğraşan arkadaşlarımız var. İnşallah bundan sonraki sürecimiz daha iyi olacak. Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.

DÜĞÜN SALONUNDA OTURMA ŞEKLİNİ NASIL OLUYOR?

Şu şekilde sağlıyoruz; Bizim kendi bahçemizde aşağı yukarı 700 metre kare alan bahçemiz var bizim bahçemizin kapıdan girildiği takdirde sağ taraf erkekler sol taraf bayanlar olarak ayırdık girişler aynı kapıdan oluyor ama daha sonra ayrılıyorlar. Yemek yerken aradaki mesafe aşağı yukarı 15 16 metre arayla yemek yiyorlar.

BİRÇOĞUNDA BU YOK ASLINDA DEĞİL Mİ?

Kapalı düğün salonlarında bunun mevcut olma ihtimali yok. Kış aylarında da şu şekilde ayırıyorum; Bende iki tane kapalı salon olduğu için 1. Katı erkeklere 2. Katı bayanlara veriyorum. Hiçbir şekilde birbirlerini görmüyorlar.

PANDEMİDE DEVLETTEN DESTEK ALDINIZ MI?

Yok, hayır almadım.

BEKLENTİNİZ VAR MIYDI?

Hayır, asla bir beklenti içinde olmadık. Biz sadece işimizin açılmasını ve pandemi kurallarına uyularak devam edilmesini çok istedik. Bu da zamanla oldu zaten. Verilen desteklerden de yararlanmadık sadece işimizi istedik yani kısacası.

KAÇ KİŞİ İSTİHDAM EDİYORSUNUZ?

Genelde yaz aylarında günlük 50 kişiye kadar istihdam sağlıyorum. Benim şöyle bir düşüncem var. Hiçbir zaman elemandan yana sıkıntı yaşamadım. Hem daha güzel hizmet olsun hem de temiz olsun diye iki veya üç eleman her zaman fazla çalıştırırım. Ben de her personelin görevi farklıdır. Hizmet eden hizmet eder, temizlik yapan temizlik yapar, çöpünü temizleyen çöpünü temizler.

MUHAMMET ALİ ÖZFİDAN

cengizler-gold-garden-5.jpg

cengizler-gold-garden-6.jpg

cengizler-gold-garden-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.