Mevlana dizisi Konya’yı dünyaya tanıtacak

Mevlana dizisi Konya’yı dünyaya tanıtacak

Konyalı oyuncu Emin Balcı ile Konya ve çekimleri Konya’da yapılacak olan Mevlana dizisi ile ilgili görüştük. Bir Konyalı olarak Mevlana dizisinde oynamanın büyük bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Emin Balcı, “Mevlana dizisi ile gönülleri fethedecek.

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Merhabalar, ismim Emin Balcı, 15 01.1971 Konya merkez doğumluyum, ilköğretimimin bir kısmını Konya’da, geri kalan bölümünü babamın işi dolayısı ile İstanbul’da tamamladım. Eminönü'nde tekstil işi ile uzun yıllar iştigal ettim. Medya, sanat ve siyasete olan alakam beni genç yaşta bu kulvarlarda ilerlememe sebep oldu. Uzak doğu sporlarına olan merakım ve aldığım eğitim rahmetli Erbakan hocamızın yakın koruması olmama da vesile oldu. Bu sebepten Ankara Refah Partisi Genel Merkezi’nde yakın koruma görevim yanı sıra idare amirliği de yaptım. Partinin bünyesinde bulunan Milli Gazete’de muhabirliğin yanı sıra,

Akit Gazetesi Ankara Reklam Müdürlüğü, Şafak Gazetesi Ankara Reklam Müdürlüğü görevlerinde bulundum.

emin-balci-2.jpg

KONYA İLE BAĞINIZI DEVAM EDİYOR MU?

Babamın rahatsızlığı nedeniyle 1994 yılında tekrar doğduğum topraklara, memleketime Güzel Konya’ya geri döndüm ve burada da medyadan uzak kalmadım. O günler başında rahmetli Ahmet Özcan hocamızın bulunduğu KON TV'de hafta içi her gün iki buçuk saatlik, Akşam Güneşi Programı ile Konyalı hemşehirlerimizin evlerine misafir oldum. Bu arada gümüş, hediyelik eşya ve ticari taksi işletmeciliği Gözyaşı FM’de Halkla ilişkiler Reklam Müdürlüğü yaptım. İki yıl evvel TRT'nin Konya’da çektiği Ahmet Yesevi Mavera dizisiyle tekrar hiçte yabancı olmadığım kameralar karşısına bu sefer, Hace Derviş rolü ile çıktım. Yaklaşık bir yıldır İstanbul’da dizi, Belgesel, klip ve sinema sektöründe faaliyetlerime hız verdim. Bir yerden sektördeki çalışmalarım devam ederken diğer tarafta aldığım eğitimlerle sertifikalarla kendimi daha da geliştiriyorum.

emin-balci-3.jpg

YENİ DİZİNİZ MEVLANA’DAN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

TRT, ATV, Kanal 7, TRT Belgesel, beyaz perdede Allah’ın izniyle birçok kanalda Reytingi yüksek, sevilen Dizilerle sizlerle birlikte olacağım inşallah. Ülkemizde ve dünyada görülen koronavirüs salgını sonrasında yeni dizilere hız veren TRT Mevlana dizisi ile gönülleri fethetmeyi planlıyor. Dizide Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin hayatı konu edinilecek. Hem ülkemizde hem de birçok farklı coğrafyada yayınlamayı planlıyor. Halen çekimleri Konya'da devam eden, Mevlana dizisinde de, baş şifacı rolünde izleyicilerimizin karşısına çıkmaya hazırlanıyoruz. Yapımın oyuncu kadrosunda ayrıca Kaan Yıldırım, Ahu Türkpençe, İlker Aksum, Ushan Çakır, Levent Can,

Devrim Özkan, Burç Kümbetlioğlu, Mert Turak, Erdal Yıldız, Yusuf Çim, Mert Karabulut, Turgay Aydın, Can Nergis, Semra Dinçer, Baki Davrak, Burak Can, Gizem Aydın, Muhammet Emre Kaya, Musa Evren, Betigül Ceylan ve Haluk Piyes de yer alacak. Yapımcılığını Ahmet Okur ve Kerim Ayyıldız, yönetmenliğini Can Ulkay'ın üstlendiği dizinin görüntü yönetmenliğini ise İtalyan Cesare Danese yapıyor. Çekimleri TRT Uluslararası Konya Film Platolarında gerçekleştirilen TRT’nin “Hz. Mevlâna” dizisinde iki yıl süren hazırlık aşamasının ardından çekimler başladı. Hz. Mevlâna” dizisi için 50 dönümlük alana 13. Yüzyıl Selçuklu Konya’sının dış ve iç suru inşa edildi. Dış sur içerisinde bulunan 88 yapıdan 35’i; aktar, bakkal, kumaşçı, sepetçi, nalbant, testici, çarıkçı, derici, kalaycı, bakırcı gibi zanaatkârların dükkânlarından oluşuyor. Ayrıca 37 adet ev, 4 adet kümbet, 3 adet cami, 1 adet kilise, 2 adet han, 1 adet aşevi, 1 adet hamam, 4 adet konak bulunuyor. Yine, Hz. Mevlâna’nın medrese ve dergâhının olduğu yerler de dış surun içerisinde yer alıyor. İç surun içerisinde ise giriş surları, Selçuklu Devleti Sarayı, saray surları, rasathane ve Alâeddin Camii bulunuyor.

emin-balci-4.jpg

BİR KONYALI OLARAK MEVLANA DİZİSİNDE OYNAMAK NASIL BİR DUYGU?

Elbette Konyalı bir kardeşiniz olarak, Konya’mızda çekimleri devam eden Mevlana dizisinde oynamak büyük bir ayrıcalıktır. Mevlana Dizisinin Konya’da çekilmesi Konya’mızın tüm dünyaya tanıtımında büyük bir katkısı olacaktır. Bu vesileyle, benim bu sektörde ilerlememe sebep olan, destek olan, yapımcılarım, ajanslarım, menajerlerime, maddi manevi destek olan, dualarını esirgemeyen tüm dost ve akrabalarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.