“Konyalı yatırımcıları Çeçenistan’a davet ediyoruz”

“Konyalı yatırımcıları Çeçenistan’a davet ediyoruz”

Çeçenistan Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hasan Hakimov gazetemizi ziyaret etti. Hakimov, “Hem Konya hem de Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Tüm yatırımcıları ülkemize davet ediyoruz” dedi.

Çeçenistan Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hasan Hakimov gazetemize önemli değerlendirmeler yaptı. Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini anlatan Hakimov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da rol model olarak benimsediklerini ifade etti. Hakimov, “Çeçenistan olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı, Sayın Erdoğan’ı seviyoruz, çok değer veriyoruz çünkü gerçekten İslam dünyasında da bir lider olarak müslümanları bir araya getiren bir lider, onun için Türkiye’de yapılan değişimleri ve yapılanları da izliyoruz” ifadesini kullandı.

Efendim Konya’ya hoş geldiniz. Siz biraz tanıyabilir miyiz?

Hoşbuldum teşekkür ediyorum. Benim ismim Hasan Hakimov. Doğma büyüme Çeçenistanlıyım. Türkiye’ye ilk defa 1993 de geldim. Bir öğrenci grubu olarak geldik buraya okumak için. TÖMER’de 1 sene dil eğitimi aldık. Ardından farklı üniversiteler kazandık ve dağıldık. Üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisans yaptım. Ankara’da Siyasal Bilimler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi bitirdim ve daha sonra Türkiye’de ticaret yaptım. Rusya-Türkiye arasında bir ticaret. 2013 yılında Çeçenistan’a döndüm ve orada Çeçenistan Başbakan Yardımcılığına atandım ve Çeçenistan Hükümetinde çalışmaya başladım. O zamandan beri hala aynı görevimde devam ediyorum. Çeçenistan’da hem yatırımlardan sorumluyum hem de Ulaştırma Bakanlığı, İletişim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi bakanlıkları koordine ediyorum. Kendim de Türkiye’de okuduğum, yaşadığım için Türkiye’yi çok seviyorum. İnsanlarını da çok seviyorum. Türkiye bizim için çok önemli kardeş bir ülke. O yüzden Türkiye ile Çeçenistan arasındaki ilişkiler bizim için çok önemlidir ve bu ilişkileri en üst düzeye getirmek için elimden geldiği kadar gayret göstermeye çalışıyorum. Ve arkadaşlarım bu konuda yardımcı oluyorlar. Resmi olarak Türkiye’de sık sık ziyaretlerimiz oluyor Türkiye’ye geliyoruz. Türk Bakanlarla ve iş dünyasıyla görüşmeler sağlıyoruz.

Şuanda Türkiye’nin Çeçenistan ile iş anlaşmaları ya da ortak yaptığı ekonomik çalışma var mı?

Var. Çeçenistan’da değişik alanlarda Türkiye’den gelen yatırımcılar da var. Bunlardan bazıları tarım, hayvancılık, sanayi ve inşaat sektöründe yatırım yapan iş adamları var. Bunlar ile beraber çalışıyoruz. Hala da Türkiye deki yatırımcıları çekmek için çabalıyoruz. İnşallah daha da çok Türkiye iş adamını getirmek için çalışmaya da devam edeceğiz çünkü gerçekten Türkiye’nin potansiyeli ve Türkiye’nin tecrübesi bizim için çok önemli. Özellikle son yıllarda Türkiye’nin kaydetmiş olduğu büyük gelişmeleri, büyük başarıları biz de izliyoruz. Ve bunlardan örnek alarak Çeçenistan’da da aynı şekilde hem ekonomi hem de diğer alanlarda büyük başarılar yakaladık. Tabi ki ondan dolayı Çeçenistan da gelişti. Son 10 yılda artık savaş izleri de kalmadı, insanlar da çok mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşadıkları için insanlar çok memnun. Ve şu anda Rusya’da son 3 yıldır en güvenilir bölge olarak Çeçenistan seçiliyor. Güvenlik sorunumuz hiç kalmadı. Onun için ben bugünkü röportaj vesilesiyle Konya’daki iş adamlarını Çeçenistan’a davet etmek istiyorum. Sadece Konya’daki değil tüm Türkiye’deki iş adamlarını davet etmek istiyorum. İnşallah gelirler ise bizzat kendim ilgileneceğim. Ve elimizden geldiği kadar yardımcı olacağım.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Çeçenistan’da nasıl karşılanıyor?

Çeçenistan olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı, Sayın Erdoğan’ı seviyoruz, çok değer veriyoruz çünkü gerçekten İslam dünyasında da bir lider olarak müslümanları bir araya getiren bir lider, onun için Türkiye’de yapılan değişimleri ve yapılanları da izliyoruz. Gerçekten büyük bir başarı, son 15-20 yıl içerisinde Türkiye çok gelişti. Türkiye büyük bir gelişme yakaladı. Hem Sayın Cumhurbaşkanımızı hem de Türk halkını tebrik ediyoruz. Çünkü gerçekten büyük bir başarı, inşallah bunun devamı da gelecek. Bu konuda duacıyız, Türkiye’ye dua ediyoruz.

Konya’yı nasıl buldunuz?

Konya’yı biz, öğrencilik zamanımızdan beri ziyaret ediyoruz. Bizim burada Çeçenistan’dan gelip okuyan birçok öğrencimiz var. Konya bizim öğrencilerimize gerçekten çok yardımcı oluyor. Biz bunları unutmuyoruz, unutmayacağız. Konya, son yıllarda da baya gelişti çünkü biz Konya’yı ilk geldiğimizde de hatırlıyoruz. Ama şu anda Konya, bambaşka bir il oldu ve çok modern ve çok gelişmiş bir görünüm aldı. Gerçekten çok büyük bir başarı.

Peki şehirler arasında özellikle Konya ile bir iş birliği yapmayı düşünüyor musunuz?

Geçen yıllarda bizim eski Başbakanımız Sayın Ebubekir Edilgeriyev ile birlikte resmi ziyarette bulunmuştuk. Bundan 5-6 sene önce gelmiştik burada da bayağı bir çalışma yapmıştık. Ondan sonra Konya’dan da bazı iş adamları Çeçenistan’a da geldiler ve bu ilişkilerimizi inşallah devam ettirmeye çalışacağız. Bugün de Konya’daki bazı iş adamları ile görüştük. Onun için onları da davet ettik Çeçenistan’a. İnşallah Konya ile ilişkimizi bağımızı da koparmayacağız.

Konya’ya mesajınız var mı?

Evet var. Konya’ya mesajımız; Konyalı iş adamlarını Çeçenistan’a davet ediyoruz. Konya’yı da seviyoruz onun için ekonomik alanda olsun, kültürel alanda olsun, spor alanında olsun Konya ile olan ilişkimizi en üst düzeye getirmek istiyoruz.

Türkiye’de okudunuz ardından ülkenize gidip başbakan yardımcısı oldunuz. Nasıl bir duygu?

Biz, başta da söylediğim gibi Çeçenistan ve Türkiye kardeş ülkeler biz her zaman Türkiye’deki gelişmeleri izliyoruz, takip ediyoruz ve gerçekten Türkiye ile olan ilişkimiz bizim için çok büyük önem taşımaktadır. Onun için Çeçenistan’da bu görevde çalışırken her zaman Türkiye ile olan ilişkimiz Türkiye’den olan yatırımcılarımız ön planda oluyor ve Türkiye’den gelen turist olsun, yatırımcı olsun bunlarla ilgilenmeye çalışıyoruz ve tabi ki bu bağlarımızı koparmayacağız ve bu bağ, kardeşlik devam edecek.

Türkiye’de okuyup ta sizin hükümetinizde kabinenizde yer alan isimler var mı ?

Tabi ki var. Konya İlahiyatta okuyan Edilgeriyev Turizm Bakanı olarak görev yapıyordu. Şu anda cumhurbaşkanı danışmanı oldu. Onun dışında Ramazan Adayev şu anda bizim inşaat ve şehircilik bakan yardımcısı olarak görev yapıyor.

konyali-yatirimcilari-1.jpeg

konyali-yatirimcilari-2.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.