"Konya hak ettiğini alamıyor"

"Konya hak ettiğini alamıyor"

Konya’nın ulaşım kolaylığının olması yatırım açısından en önemli bölgelerden birisi olmasını sağladığını ifade eden Yeniden Refah Partisi Meram İlçe Başkanı Bayram Küçükyaman, Yatırıma karşı değiliz.

Konya’nın ulaşım kolaylığının olması yatırım açısından en önemli bölgelerden birisi olmasını sağladığını ifade eden Yeniden Refah Partisi Meram İlçe Başkanı Bayram Küçükyaman, Yatırıma karşı değiliz. Yatırımın doğru olmasının yanındayız. Konya hak ettiğini henüz alabilmiş durumda değil” dedi.

Yeniden Refah Partisi Meram İlçe Başkanı Bayram Küçükyaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri gazetemizi ziyaret etti. Yeniden Refah Partisi Meram İlçe Başkanı Bayram Küçükyaman, gündemle ilişkin Bakış Gazatesi’ne açıklamalarda bulundu. Konya’nın ulaşım kolaylığının olması yatırım açısından en önemli bölgelerden birisi olmasını sağladığını ifade eden Yeniden Refah Partisi Meram İlçe Başkanı Bayram Küçükyaman, “Tren yolu, hızlı tren yapıyoruz. Yani bunları yapacak gücümüz, kaynağımız, yatırımımız, enerjimiz var ama biz bunları yaparken hiçbir şeyi planlamadan yapıyoruz. Bizim itiraz ettiğimiz nokta da tam olarak burası. Tren yolu yapıldı. Bu bizim Konya’mıza değer katıyor. İlerde Antalya’ya ulaştığında şehrimiz ihracat açısından da güçlenecek” diye konuştu.

İŞLERİN PLANI VE PROJESİ OLMALI

“Yapılan bu plansız işler Konya’yı ikiye ayırmış durumda” diyen Başkan Küçükyaman, “Konya özellikle bu altgeçitlerin yapım aşamasında ikiye bölünmüştü. Sadece Antalya çevreyolundan bir geçiş vardı. Onun da bir tarafı yıkık olmasından dolayı tek şeritti. Bu 3-4 sene bu şekilde devam etti. Şimdi böyle bir proje yapacaksak hızlı treni Ankara’dan Karaman’a ulaştıracaksak bunun bir altyapısı, planı ve projesi olması lazım. Şehir içerisinde ikinci bir şerit yapana kadar Pınarbaşı’nın oradan bu yol çevrilseydi ki ben zaten bunu birkaç yetkiliye de söyledim. Hiç akıllarına gelmediğini kendi ifadelerinden gördüm. Yani şehir içerisine hiç sokulmadan çevrilseydi keşke çünkü biz eski gar istasyonunu kullanmayacağız. Yeni bir gar yaptık çok modern, çok lüks, ellerine sağlık. Biz madem garı yeniden yapacaksak Konya’nın tam ortasından geçen hızlı treni ki, hızlı tren 256 km/h kadar çıkıyor. Bu hayat içinde elverişli değil, insanlar içinde elverişli değil, gürültü açısından da şehir içinde olması çok avantajlı değil. Biz bunu Hara’dan götürseydik Pınarbaşı’nın oradan çıksa şehrin içerisinden, sanayilerin arkasından ya da içinden çünkü sanayilerde gürültü çok önemli değil.” ifadelerini kullandı.

YATIRIMIN DOĞRU OLMASININ YANINDAYIZ

Bayram Küçükyaman şöyle devam etti: “Şehir hastanesinin yapıldığı alanın ilerisinde bir yapı yok. Buraya yakın bir alandan geçse ve buradan Kaşınhanı’na kadar devam etseydi bunun bize sağlayacağı avantajlar olacaktı. Birincisi tarla kamulaştırma, ikincisi altgeçit, üstgeçit yapma zorunluluğu olsa da çok cüzi olacaktı. Üçüncüsü hiç kimseyi mağdur etmeden bu işlem yapıla bilinecekti. Oraya eğer bir tren istasyonu yapılsaydı, Kaşınhanı ile yine eski yolu entegre edilmiş olsaydı; 100 milyonlarca liralık bir tasarruf olacaktı. Çok daha kullanışlı bir tren yolu olacaktı. Çünkü Konya’ya girerken şuan da 256 km/h ile giremeyecek. Hızını en fazla 100 km/h’ ya kadar düşürmek zorunda. Yine oluşturduğu olumsuz durumlar olacak 1.si hızını düşürmek zorunda kalacak 2.si şehir içerisinde sadece insanlar yaşamıyor sokak hayvanları da yaşıyor kazalar oluşabilecek 3.sü yüksek akımlar geçiyor birçok üstgeçitin olduğu yerlerde bu yüksek akımların oluşturduğu radyasyon var. Şunu belirteyim yatırıma karşı değiliz. Yatırımın doğru olmasının yanındayız. Araba fabrikasının Konya’ya yapılması için çok çaba sarf ettim sağa sola gittim görüşmeler yaptım. En son mecbur kaldılar halktan büyük ölçüde tepki aldılar. Sanayi odası, ticaret odası bile hiçbir şey demedi. Tam ihalenin yapılacağı, açıklanacağı vakit ihaleyi Konya’ya verdiklerini söylediler. Konya şuanda bir arabayı üretecek aşamada. Konya sanayisi şuanda Türkiye’de ilk 5 e girer. Konya bugünki okuduğum haberde 1 milyar 800 milyon doların üzerinde ihracat fazlası vermiş bir şehir. Biz yatırımı Gebze, Kocaeli, İstanbul, bursa, İzmir olarak sınırlandırmışız. Bence Konya hak ettiğini henüz alabilmiş durumda değil”

MUHAMMET ALİ ÖZFİDAN

3d4206f9-eff4-4600-b598-2762e2a6e8e5.jpg

8873f110-3312-47fd-9d67-dba5c703a20a.jpg

75c6705c-832d-453a-b5b9-d53ce24b5c81.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.