Kasım’da konut satışı yüzde 59 oranında arttı

Kasım’da konut satışı yüzde 59 oranında arttı

2021 yılı konut satış istatistiklerini ve TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı verilerini değerlendiren Kerem Nükte Gayrimenkul Genel Müdürü Hasan Aksay, konut satışının özellikle Kasım ayında toparlandığını söyledi.

Kerem Nükte Gayrimenkul Genel Müdürü Hasan Aksay’ın araştırmasına göre 2021 yılı Kasım ayında 178 bin 814 adet konut satışı gerçekleştirildi. Hasan Aksay, “2021 yılı Kasım ayında konut satışları bir önceki yılın Kasım ayına göre yüzde 59,0 arttı. Kasım ayında 2020 yılı Temmuz ayından bu yana en yüksek aylık konut satışı gerçekleşti. Yılın ilk 11 ayında ise geçen yılın ilk 11 ayına göre toplam konut satışları yüzde 9,2 azaldı ve 1 milyon 265 bin 353 adet oldu. Konut satışlarındaki gerileme kamu bankalarının desteği ile en aza çekilmektedir” dedi.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI 2021 KASIM AYINDA YÜZDE 62,4 YÜKSELDİ

Türkiye genelinde Kasım ayında 123 bin 108 adet ikinci el konut satışı gerçekleştirildiğini söyleyen Hasan Aksay, “İkinci el konut satışları geçen yılın kasım ayına göre yüzde 62,4 artış göstermiştir. İkinci el konut satışları 2020 yılı temmuz ayından bu yana en yüksek aylık satış olmuştur. Kamu bankalarının konut kredi faizlerindeki indirimler ikinci el konut satışlarını da desteklemiştir. Ancak konut piyasasında birçok gelişme yaşanmaktadır ve satışlar farklı yönlerden etkilemektedir. Bir yandan konut fiyatları artışı sürerken diğer yandan konut ihtiyacı ve talebi de devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

2021 KASIM AYINDA YENİ KONUT SATIŞLARI YÜZDE 52,0 ARTTI

2021 Kasım ayında 55 bin 706 adet yeni konut satışı yapıldığına işaret eden Aksay, “Böylece yılın en yüksek aylık yeni konut satışı yaşanmıştır. 2021 yılı kasım ayında yeni konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52,0 artmıştır. Yükselmeye başlayan konut fiyatları birinci el konut talebini öne çekmiştir. Yeni konut satışlarında hareketlenme olduğu görülmektedir. Yılın ilk on ayında ise yeni konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 azalmış ve 384 bin 776 adet olmuştur” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.