Sedat Altınay: “İmarlı arsa üretilirse sektör hareketlenir”

Sedat Altınay: “İmarlı arsa üretilirse sektör hareketlenir”

Gayrimenkul sektöründe en büyük problemin arsa olduğunu ifade eden Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, “Tapu harçları düşüp, KDV oranları indirilirse devletimiz de buna destek verirse gayrimenkul sektörünün önü açılacak” dedi.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, sektörle alakalı gazetemize açıklamalarda bulundu. Yeni dönemde de çalışmalarına yoğun şekilde devam edeceklerini ifade eden Başkan altınay, web tapu sisteminin alıcı ve satıcılara büyük kolaylık sağlayacağıbı söyledi. Emlakçıların tapuya gitmeden müracatlarını emlak ofisinden rahatça yapabildiklerini ifade eden Başkan Altınay, “Kabul mesajının ardından harçları yatırdıktan sonra alıcı-satıcı gidip imzasını atıp geliyor. Tapuda kuyruk yok, bekleme yok. Belirlenen saatte imzalar atılıyor” dedi.

260d3330-ddbb-4cae-91dd-f98996de22a1.jpg

“TAPU VE BELEDİYEDEKİ BİLGİLER GÖRÜLEBİLECEK”

Yeni dönemde yeniliklerin devam edeceğinin altını çizen Başkan Altınay, “Oda üyelerimiz emlak ofisi üyelerimiz taşınması şartı yetki belgesi olan üye esnafımız hem tapudaki bilgileri hem de belediyedeki bilgileri görebilecek şekle getiriyoruz. Genel müdürlükler ve bakanlıklar arasında protokollerimiz imzalandı. Tapuya gitmeden satılacak gayrimenkul üzerinden herhangi bir hipotek haciz var mı buradan bizim emlak ofislerimiz görecek” diye konuştu.

64404d8e-a412-440d-ad61-40c4d44dcf9f.jpg

“KAÇAK EMLAKÇILARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

Kaçak emlakçılarla mücadelenin devam edeceğini belirten Başkan Altınay, “Sisteme uyan oda kaydı, vergi kaydı açık olanlar kanuni süreç içerisinde bu işi yapanlar emlak ofisi açıp alım satım yapacaklar. Onun haricinde kim varsa hiçbir tanesini hareket etmesine izin vermeyeceğiz. Çok ağır yaptırımlar oalcak. Kim yapıyorsa farkı olmaksızın cezai işlem uygulanacak. Benim emlakçım vergisini öderken faturasını keserken devlete olan sorumluluğunu yerine getirirken haksız kazanç elde eden kimseye fırsat vermeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

cf2a32d9-62f4-4f66-aa36-a9bb46552abc.jpg

“KONUTTA FİYAT ARTIŞI SÜRECEK”

Konutta fiyat artışının devam edeceğini belirten Başkan Altınay, “Hammadde girdileri, çimento, kalıp vb. yüzde 50’ye yakın kalemde sürekli mütemadien fiyat artışlarından dolayı fiyatlar yükselecektir. Vatandaşlarımız yatırım yapacaksa gayrimenkul sektörüne ellerini çabuk tutsunlar. Devletimizden Konya Emlakçılar Odası olarak isteğimiz konut kredi faizin düşürülmesi, tapu harçlarının 1'e düşürülmesi tapu harçları düşürüldüğü anda gerçek değer üzerinden, piyasa değeri üzerinden alım satımların yapılmasının da önü açılacak. Ayrıca belediyelerimizin arsa üretmesi gerekiyor. Eğer konut fiyatları düşecekse belediyelerimiz konut öneri alanı içerisinde bulunan tarla vasfındaki arazilerin tamamını imar açmaları gerekiyor. Bu noktada belediyelerimize büyük görev düşüyor. İmara açılan araziler olursa belediyelerimiz yüzde 40’a yakın bir gelir elde edecekler. Belediyelerimiz de buraları satıp vatandaşımıza hizmet edecekler. Onun için maliyetler düşebilirse, imarlı arsa üretilebilirse gayrimenkul sektörü bu yıl içerisinde oldukça canlılık gösterecektir” ifadelerini kullandı.

41fdbcdb-91f1-4e6b-a565-a2c55d1502a3.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.