Kolu kırıldı, iş sahibi oldu

Kolu kırıldı, iş sahibi oldu

Konya’da kolu kırıldıktan sonra sosyal medyadan içli köfte satışına başlayan Tuğba Türkoğlu, bu durumun kendisini iş sahibi yaptığını söyledi.

Konya’nın Sarayönü ilçesinde yaşayan Tuğba Türkoğlu, hayat mücadelesiyle herkese örnek oluyor. Mutfakta zaman geçirmeyi seven Türkoğlu, yaptığı yemeklerden aynı zamanda ev ekonomisine de destek oluyor. İlk para kazanmaya el işi yaparak başlayan Tuğba Türkoğlu, daha sonra içli köfte yaparak devam etti. Yemek servisi yaptıktan sonra evine dönerken yaşadığı talihsizlikle kolu kırılan Türkoğlu’na bu durum iş sahibi olmasına imkân sağladı. İçli köfteleri çok beğenilen ve sosyal medyadan satışa başlayan Türkoğlu, 45 günlük tedavi sürecinde sipariş almaya devam etti. Bu süre zarfında kimseden yardım almayan Türkoğlu, bütün engelleri pes etmeden aşmış olmanın mutluluğunu yaşıyor. Müşterilerine en iyi hizmeti vermek için elinde gelenin fazlasını gösteren Tuğba Türkoğlu ile hikâyesini konuştuk.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Adım Tuğba Türkoğlu. 1983 Konya Sarayönü doğumluyum. Sarayönü’nde yaşıyorum. Evliyim, iki kızım var.

İŞE BAŞLAMA HİKÂYENİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Evde ilk para kazanmaya yeni evliyken el işi yaparak başladım. İlerleyen yıllarda çeyize olan talep azaldığı için bıraktım. Yıllardır kendi evimde çalışarak kazanıyorum. Evimizin yanında bir okul vardı. Öğretmenlere kendi evimden hafta içi her gün öğlen yemeği yapıp götürüyordum. Elimden geldiği kadar güzel yemekler yapmaya çalıştım. Tabii ki kusurlarım da olmuştur ama yine de hepsi çok memnunlardı, hatta başka okullardan da teklif geliyordu. Hiç bir zaman fazlasını kabul edemezdim.

MUTFAKTAN KAZANMAYA NE ZAMAN BAŞLADINIZ?

2015 yılından bu tarafa mutfağımdan kazanmaya başladım. Mutfakla aram çok iyiydi, çok seviyordum. Mutfakta zaman geçirmeyi onun için mutfağımdan kazanmaya karar verdim. Ara sıra içli köfteyi internete bakarak yapıyordum, bir gün menüde öğretmenlere içli köfte yaptım. O zamanlar amatördüm ama içli köfte çok beğenildi. Arka arkaya 3 tane bayan öğretmenimizden evlerine sipariş ettiler. Biraz da zor olsa beni ikna ettiler. Çünkü çok iyi yaptığımı düşünmüyordum. Yaptığım bütün mutfak işlerini şahsi Instagram sayfamda paylaşıyordum. Sonra akrabalarımdan, komşularımızdan siparişlerde gelmeye başladı. Hem içli köfte, hem hamur işleri, hem de okula yemek devam ediyordum.

PEKİ, NASIL DEVAM ETTİNİZ?

Eve geldim çok zor da olsa çok acı da çeksem içli köfte yapmaya başladım. Hem kolumu çalıştırıyordum hem de tekrar sipariş almaya başladım. Belli bir süre sonra fizik tedavisi sırası geldi. Fizik tedavisinde kolum tamamen açıldı. Eski haline döndü. Oysa doktorlar çok ümit bile vermemişlerdi. İlk zamanlar kangren tehlikesi bile vardı. Artık okula yemek işi bitirmiştim. Sosyal medya hesabıma ‘İçli köfte yapıyor musun? Sipariş vereceğiz’ diye mesajlar gelmeye başladı.

İNSANLARIN BEĞENİSİNİ KAZANMANIZDAKİ SIR NEDİR?

Hijyen temizlik birinci prensibim. İçli köftede kullandığım malzemeleri özenle seçiyorum. Bir kasapla anlaştım. Yüzde 100 dana kıyma alıyorum. Bol ceviz kullanıyorum. Cevizi de kuruyemişçilerden temin ediyorum. Müşterimin düşündüğünden daha fazlasını düşünerek hareket ediyorum. Yüzde 100 müşteri memnuniyeti aldım. Müşterilerim de bana güveniyor.

KOLUNUZ NE ZAMAN KIRILDI? İŞİNİZE DEVAM EDEBİLDİNİZ Mİ?

2018 yılının Kasım ayında okula yemek götürdüm. Dönüşte bir köpeğin üstüme gelmesi ile birlikte düşüp kolumu kırdım. Kötü bir kırıktı. Lifler kopmuş, parçalı kırıklar vardı ve kolum ters dönmüştü. Hemen ambulansla hastaneye gittik oradan Konya'ya sevk ettiler. İki gün içinde ameliyata alındım. Koluma platin takıldı. 45 gün boyunca kocaman taş gibi bir alçıda kolum duracaktı. 45 gün sonra alçı çıktı; âmâ felç gibi ne elim ne de kolum tutmuyor, parmaklarım oynamıyordu. Doktor fizik tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. 10 tane içli köfte sipariş veren yedikten sonra 100 tane daha veriyordu. Devamlı alan müşterilerim var. Hepsi çok memnunlar kendi çevrelerine de tavsiye ediyorlar. İlçemizdeki müşterilerime yetişiyorum ama başka şehirlerden gelen siparişlere yalnız olduğum için yetişemiyordum.

BU SÜREDE YARDIM ALMAYI DÜŞÜNMEDİNİZ Mİ?

Bugüne kadar kimseden hiçbir yardım almayı istemedim. Kendi bileğimin gücüyle kazandım. Hiçbir zaman pes etmedim. Bütün engelleri basamak dedim, geçtim. İstediğim her şeyi kendim aldım. Eşimden bile bir şey istemedim. Kimseye borçlu kalmadım. Yaptığım işi de dürüstlükle yaptığıma inanıyorum. Müşterilerime daha iyi hizmet verebilmek için mutfağımı en kısa sürede baştan aşağı tadilat yaptıracağım. Güzel çekimler yapmak, daha rahat çalışmak için uğraşıyorum. İnşallah yaza yaptırmayı düşünüyorum.

LOKANTA AÇMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Lokanta gibi bir yer açmayı hiçbir zaman düşünmedim, düşünmüyorum. Çünkü önemli sayılacak sağlık sorunlarım var. İleride ne olur bilemem.

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ?

Bence her insanın yapacağı bir iş mutlaka vardır. Ya kendini keşfetmesi lazım ya da keşfedilmesi lazım.

kolu-kirildi-is-sahibi-oldu-5.jpg

kolu-kirildi-is-sahibi-oldu-1.jpg

kolu-kirildi-is-sahibi-oldu-2.jpg

kolu-kirildi-is-sahibi-oldu-3.jpg

kolu-kirildi-is-sahibi-oldu-4.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.