Her araçta zorunlu olacak! Araç sahibi istese de istemese de

Her araçta zorunlu olacak! Araç sahibi istese de istemese de

Her araçta zorunlu olacak! Araç sahibi istese de istemese de

Uçaklarda bulunan kara kutu sistemine benzer bir uygulama her araçta zorunlu hale geliyor. Avrupa Birliği üyesi ülkeler Temmuz ayı ile birlikte zorunlu kara kutu uygulamasına geçiyor. AB uyum çalışmaları kapsamında Türkiye'de benzer uygulamaların devreye alınması bekleniyor.

Avrupa ülkelerinde 2024 Temmuz ayı ile birlikte kara kutu taktırmak zorunlu hale geliyor. Kara kutu zorunluluğu ilk etapta yeni satılan otomobillerde uygulanmaya başlanacak. Partiler halinde tüm araçlarda kara kutu kullanımı devreye alınacak. Takılan cihazlar kaza öncesi ve sonrası otomobildeki tüm verileri kaydederek depolayacak.

Temmuz ayının yaklaşması ile birlikte AB ülkelerinde geçerli olacak düzenleme için kollar sıvandı. Kara kutular M1 kategorisindeki sekiz koltuklu otomobilleri, pick-up kamyonetleri ve vanları içeren 3 bin 500 kilogramın altındaki ağırlığa sahip N1 sınıfı araçları içine alacak.

27 ÜLKEDE UYGULAMAYA GEÇİLECEK

Halk arasında kara kutu olarak bilinen EDR sistemi Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç gibi 27 ülkede uygulamaya alınacak.

EDR sistemi, araçların hava yastığı sistemine gömülü halde konumlanacak. Sürücü kendi isteği doğrultusunda bu sistemi kapatamayacak. Bir kaza durumunda hava yastığı ve emniyet kemeri sensörleri tetiklendiğinde EDR sistemi de devreye girecek. Bunun dışında otomobilin kaputu açıldığında, yatayda ya da dikeyde hızı 0,15 saniyede saatte 8 kilometreden fazla hız artımı durumlarında da EDR sistem devreye girecek.

karakutu1.jpg


Endpoint Detection and Response yani uç nokta tehdit algılama ve yanıt sistemi kötü niyetli etkinlikleri belirlemek ve incelemeye fırsat vermek amacı ile kullanılacak.

EDR sistemi başta hız, fren, pozisyon, aracın titreşimi, ve gömülü güvenlik sistemleri verilerini depolayacak. Acil bir durum belirlendiğinde araç, zorunlu eCall sistemiyle yardım çağırabilecek. EDR, araç verilerini yüksek isabetlilikle kaydedecek ve bu veriler sadece acil durumlarda yetkililer tarafından erişilebilecek durumda korunaklı olacak. Sürücülere ait verilerin gizliliği de sağlanacak.

AB'DEN SONRA SIRADA ABD VAR

ABD'de de kara kutuların 2012'de zorunlu hale getirilmesi konusunda bir yasa teklifi hazırladı. Ancak bu teklif 2019'da geri alındı. ABD 2022 yılında yeni bir teklif üzerinde çalışmaya başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.