“Görüntüler bugüne ait değil”

“Görüntüler bugüne ait değil”

Altınekin Belediyesi, sosyal medyadan yayınlanan ve belediye personeli tarafından yapıldığı iddia edilen sokakların hayvanlarına kötü davranılması ile ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada görüntülerin bugüne ait olmadığı ifade edildi.

Sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde yer alan Altınekin Belediyesi personeli tarafından yapıldığı iddia edilen sokak hayvanlarına yönelik olumsuz davranışlar ile ilgili Altınekin Belediyesi açıklama yayınladı. Görüntülerin gerçeği yansıtmadığının ifade edildiği açıklamada “Bazı sosyal medya hesaplarında ve çeşitli haber sitelerinde belediyemiz personelinin sokak hayvanlarına kötü davrandığına ilişkin gerçeği yansıtmayan haberler yayınlanmaktadır. Belediyemizce yapılan tahkikat neticesinde yayınlanan görüntülerin bugüne ait olmadığı ayrıca görüntülerde görülen şahısların belediyemiz personeli olmadığı tespit edilmiştir. İlçemiz sınırları içerisinde var olan sokak hayvanlarına belediyemiz imkanları ölçüsünde bakım yapılmaktadır. Sorumluların cezalandırılması için tüm süreç belediyemizce titizlikle takip edilecektir ”ifadelerine yer verildi.

KONYA BAROSU SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Altınekin Belediyesi tarafından öldürüldüğü iddia edilen sokak hayvanlarına yönelik basın toplantısı gerçekleştirdi. Konya Barosu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Komisyonu Başkanı Avukat Ayşegül Başkoçak Çiftçi, sokak hayvanlarının öldürülmesinin hem insanlık hem de hukuk adına kabul edilemez olduğunu söyledi. Altınekin Belediyesi'nin 5199 sayılı Kanun'a riayet etmeyerek kanunlara ve yönetmeliğe aykırı hareket ettiğini belirten Çiftçi, “Altınekin Belediye Başkanlığı’nın bu suç teşkil eden emrine ve de emri yerine getirerek suç işleyen ekiplerine ilişkin bugün Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak suç duyurusunda bulunulmuş ve idari soruşturma için gerekli birimlere ivedilikle başvurulmuştur. Altınekin Belediyesi’nin bugüne kadar sokak hayvanları ile ilgili tavrı her zaman olumsuz olmuş; besleme, kısırlaştırma noktasında hiç bir zaman kanuna uygun hareket edilmemiştir. Yıllardır Konya Hayvan ve Bakım evlerinde kısırlaştırma işlemleri için hiçbir canı sevk etmeyen ilgili belediye, sokak canları sayının artması ile çözümü kanuna aykırı eylemlerde aramıştır. Uzun zamandır devam eden ve bugün de son bulmayan veteriner hekim olmaksızın yasa dışı uyuşturucu iğne ile vurulan ve toplanıp bilinmezliğe atılan sokak hayvanlarına ait fotoğraf ve videolar ve tanık beyanları konuyla ilgili soruşturma dosyamızda da bulunmaktadır. Bu hayvanlar kanuna uygun biçimde Konya Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon merkezine getirilerek kısırlaştırma ve aşılama işlemleri sonrası yaşadıkları doğal alanlara tekrar bırakılmak yerine yaşamalarının mümkün olmadığı çöplük alanlara atılmışlardır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.