“El emeği işler artık unutuluyor”

“El emeği işler artık unutuluyor”

Konya’da unutulmaya yüz tutmuş el işlemesi yorgancılığı yaşatmaya çalışan Ali Ok, “El emeğimizle ince eleyip sık dokuyarak mesleğimizi devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.

Fabrikalarda üretilen ürünler bir mesleği daha maziye karıştırıyor. El emeğiyle hazırlanan yorganların yerine elyaf ve silikon yorganlar vatandaşların tercihi oluyor. Yorgancılık sanatı unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alıyor. Konya’da unutulmaya yüz tutmuş el işlemesi yorgancılığı yaşatmaya çalışan Ali Ok, azalan talebe rağmen mesleğinden vazgeçmiyor. Mesleğe başladığı ilk günkü heyecanıyla yorgan diken Ali Ok, çocuk yaşta öğrendiği eski zamanların gözde mesleğini yaşatmak için elinden gelen çabayı gösteriyor. Konya’da mesleğini devam ettirmeye çalışan Ali Ok ile yorgancılık mesleğini konuştuk.

KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Adım Ali Ok. Konyalıyım. 10 yaşımdan beri bu meslekle ilişkim var Büyükşehir Belediyesinden emekli olduktan sonra kendi yerimi 2019 yılında açtım.2019 yılından bu yana da hizmet vermeye devam ediyoruz.

YORGANIN DİKİM AŞAMASINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Malzemesini eğer müşterimiz getirecek olursa direkt olarak onların malzemesine uygun olarak el emeğimizle ince eleyip sık dokuyarak son haline getirerek ürünü teslim ediyoruz. Pamuklu isterse pamuklu, yünlü isterse yünlü, elyaf isterse de elyaf kullanıyoruz.

BU MESLEĞİN ZOR YANLARI NELER?

Bu meslekte sürekli olarak bir ince işçilik var, el emeği var, iğne ile yapmış olduğum bir iş olmasından dolayı iğneyle para kazanıyorum.

KİMLERE HİTAP EDİYORSUNUZ?

En başta Konya halkına dikiyorum. Tabi sadece konya ile sınırlı kalmıyoruz Konya’nın ilçelerine dikiyorum, köylerine dikiyorum, yeri geliyor şehir dışından aldığım siparişler üzerine şehir dışındailere dikiyorum.

YORGANLARA KARŞI TALEPLER NASIL?

Talepler gerçekten yoğun bir şekilde oluyor. İnternet sayfalarında da paylaşımlarımız oluyor bu sayede insanların ilgisini, dikkatini çekmeyi başarıyoruz.

MESLEĞİN GELECEĞİ HAKKINDA NE SÖYLERSİNİZ?

Bizden sonra bu meslek bitiyor diyebilirim artık hiçbir yerde işe yeni başlamıs birini göremezsiniz. Artık sadece eskiler kaldı. Eleman yetişmiyor. Kimse bu değerli mesleğe karşı ilgi duymuyor. Artık her şey makineleşmeye başladı. El emeği işler ölüyor yavaş yavaş. Bu işe mesleğe artık sahip çıkan insan sayısı çok az. Bu mesleğe sahip çıkmalarını istiyorum.

AYŞE TEMİZ/ MUHAMMET ALİ ÖZFİDAN

el-emegi-isler-artik-unutuluyor-2.jpg

img-0809.jpg

img-0812.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.