Ehliyette o şart kalktı artık serbest olacak!

Ehliyette o şart kalktı artık serbest olacak!

Ehliyette o şart kalktı artık serbest olacak!

Milyonlarca sürücüyü sevinçten havalara uçuracak haber geldi. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişikliğe gidildi. Ehliyette o şart ortadan kalktı artık serbest olacak.

Milyonlarca sürücünün dört gözle beklediği haber geldi. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişikliğe gidildi. Ehliyette o şart ortadan kalktı artık serbest olacak.

Karayolları Trafik Kanunu'nda önemli değişiklikler yapıldı. İçişleri, Milli Eğitim ve Ulaştırma Bakanlıkları'nın işbirliğiyle trafikte yasal düzenlemeler hızla ilerliyor. Yapılan yeni değişiklikle birlikte milyonlarca sürücü derin bir nefes alacak.

Özellikle B sınıfı ehliyete sahip sürücülerini yakından ilgilendiren kararda yeni dönem başladı. Artık B sınıfı ehliyet sahipleri için "125 cc'ye kadar" olan motosikletleri kullanabilme olanağı sağlanıyor.

Yapılan düzenleme ile direksiyon eğitimini tamamlayan sürücülerin belgeleri otomatik olarak geçerli hale gelecek. Bu yeni dönemle birlikte ehliyet sahipleri daha geniş bir araç yelpazesine erişim sağlayacak.

B SINIFI EHLİYETİ OLANLAR DİKKAT

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, trafikte yapılan yasal düzenleme çalışmalarıyla ilgili detayları paylaştı.

Öztürk, B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'ye kadar motosikletleri kullanabilmesini sağlayacak düzenlemenin yürürlüğe gireceğini belirtti. Ayrıca, 125 cc'ye kadar motosiklet kullanmak isteyen B sınıfı ehliyet sahiplerinin belirli bir eğitim sürecinden geçmelerinin gerekliliğini vurguladı.

HARÇ ÖDENMEYECEK

B sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin, harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden, sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabileceğini duyurdu. Buna göre araba ehliyeti motor sürebilecek.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "B ve üzeri sınıf sürücü belgesi sahipleri, harç ödemeden ve sürücü belgelerini değiştirmeden, sisteme işlenen şerh ile ticari faaliyette kullanılanlar hariç 125 cc'ye (karbon kopya) kadar olan motosikletleri kullanabilecek" açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.