Dekanlar Konseyi'nden açıklama

Dekanlar Konseyi'nden açıklama

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi son zamanda İslam dininin ilke ve değerlerine ilişkin kabul edilemez açıklamaları olduğunu ifade ederek bir bildiri yayınladı.

Bildiride, "Son zamanlarda İslam dininin ilke ve değerlerine ilişkin kabul edilemez söylem ve eylemlere tanıklık etmekteyiz. Akademi içinden veya dışından bazı kimselerin sözlerinin kimi zaman çarpıtılarak, yazılı, görsel ve sosyal medyaya servis edilmesi ile inancımız gayri ahlaki, haksız ve mesnetsiz ithamlara maruz bırakılmaya çalışılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Son zamanlarda İslam dininin ilke ve değerlerine ilişkin kabul edilemez söylem ve eylemlere tanıklık etmekteyiz. Akademi içinden veya dışından bazı kimselerin sözlerinin kimi zaman çarpıtılarak, yazılı, görsel ve sosyal medyaya servis edilmesi ile inancımız gayri ahlaki, haksız ve mesnetsiz ithamlara maruz bırakılmaya çalışılmaktadır.

Akademi içinden ya da dışından dini değerlere ilişkin tutarsız ve dayanaksız görüş ve düşüncelerin hakikatmiş gibi paylaşılması hiçbir şekilde bilgi değeri taşımayacağı gibi akademik özgürlük alanı ile de bağdaşmaz. Akademide veya herhangi bir yerde yüce dinimiz İslam’a ilişkin konuşanlar dinin temel ilkelerine ve saygınlığına aykırı söylemlerde bulunamazlar, İslam’ın yüce şahsiyetlerine iftira edemezler. Bilhassa dinimiz İslam’ın doğru bir şekilde anlatılması ve öğretilmesi için var olan din öğretimi kurumlarında görev yapanların bulunuş gayesine aykırı hareket etmesi düşünülemez. Bu konuda akademik camianın daha hassas davranması hayatımıza rehber olan dinimiz adına beklenen bir husustur.

Öte yandan bireysel söylemleri fırsat bilerek ülkemizin tüm İslam âlemine örnek eğitim tecrübesi olan, İmam Hatip Okullarına ve İlahiyat Fakültelerine karşı kirli bir propaganda yapılmaktadır. Yapılan bu propaganda, eleştirel düşünme yeteneğine sahip, inancına bağlı, çağdaş bilgi ve konulara hâkim, İslam’ın sahih yorumunu arayan öğrencilerin yetişmesini istemeyen zihniyetlerin ürünüdür ve gayrı ahlakidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.