Büyükdede, “Konya, Türkiye’nin bel kemiği”

Büyükdede, “Konya, Türkiye’nin bel kemiği”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Konya'nın 22 bin hektar sanayi alanı ile Ankara’dan sonra ikinci sırada olduğunu belirterek Konya’nın, Ankara ile birlikte Türkiye’nin bel kemiği şehri konumunda olduğunu söyledi.

Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından organize edilen, Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK), Savunma, Tarım Makineleri ve Otomotiv Sektör Buluşmaları ve Çalıştayı gerçekleştirildi. Bir otelde gerçekleşen programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Konya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk katıldı.

KONYA KÜRESEL BİR TİCARET MERKEZİ

Konya’nın Türkiye’nin merkezinde kara, hava ve demir yolu bağlantılarıyla önemli kavşak merkezi haline geldiğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Konya sanayi sektörü hızla gelişen ve dinamik imalat sanayi yapısı ile ürün çeşitliliğini her geçen gün artırabilmektedir. Sanayisi belli ürünlere dayalı olmayan, makine sanayinden kimyaya, tekstilden otomotiv tedarik sektörüne oldukça geniş bir alanda üretim imkânına sahip olan Konya, tahıl ambarı kimliğinin yanında sanayi şehri kimliği de eklenmiştir. 160 dan fazla ülkeye ihracat yaparak küresel bir ticaret merkezi haline gelmiştir” diye konuştu.

KONYA SAVUNMA SANAYİİNDE DE ÖZEL BİR ÖNEME SAHİP

Konya’nın güvenli jeopolitik konumu ve önemli bir savunma sanayi yatırımı olan yenilebilir enerji kaynakları ile güçlü bir enerji alt yapısına sahip olduğunu altını çizen Büyükdede, “Savunma sanayinin yerlileştirilmesi, geliştirilmesi anlamında çalışmalar yürütülmektedir. Konya, tedarik sanayi varlığı ile sektörün tetikleyicisi durumunda gelmiştir. Konya savunma sanayiinde özel bir öneme sahip. Bütün askeri testlerin yapıldığı, uçuş eğitimlerinin yapıldığı, dünyadaki birçok ülkenin de eğitimlerini aldığı önemli bir merkez halindedir. Bu noktada Savunma Sanayi yatırımlarının Konya’ya getirilmesi noktasında da ciddi bir çalışmanın içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

ÇİP NOKTASINDA SIKINTI YAŞANABİLİR

Türkiye’nin çip noktasında sıkıntı yaşayabileceğinin altını çizen Büyükdede, “Dünya dijitalleşemeye çok hızlı gidiyor. Bugün çip yokluğundan dolayı makine sektörlerimizin 8-10 ay sonra elektronik ekipman bulamamaktan, sensör bulamamaktan dolayı yatması tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bu sektörde bulunan arkadaşlarımızın elektronik ekipman, teçhizat tedariklerinde hem dikkatli olmaları hem de üniversite ve AR-GE merkezlerimizde başlayarak yüksek nitelikli çip ile ilgili teknolojilerde yatırımlarını o yönde geliştirmelerini gerektiğini ifade etmek istiyorum. Dünyadaki ülkelerde sıkıntı çekiyor ama biz çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Bu konuda uyarmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

SANAYİ ALANI ÜRETİMİNDE ZAYIFIZ

Konya küçük sanayi sitelerinde bir cennet olduğunu belirten Hasan Büyükdede, “Konya’nın her bir sanayi sitesi diğer illerimizde OSB. Durumunda. O derece büyüklüğe sahip. Türkiye’nin sanayi alanı üretiminde bir zayıflığımız var. Toplam 300 bin hektar sanayi alanımız var. Bu alan 780 bin kilometre kara alanda bu kadar sanayitesi olan bir ülkede çok zayıf kalmaktadır. 300 bin kilometrekare alanı olan İtalya’nın 650 bin hektar sanayi alanı olduğunu ve kişi başı 38 bin dolar GSMH olduğunu düşünürseniz almamız gereken çok önemli yol var. Türkiye’nin önümüzde 10-15 yıl içerisinde 750 bin hektar sanayi alanına gelmesini sağlamaktır” dedi.

KONYA, TÜRKİYE’NİN BEL KEMİĞİ

“Konya OSB, endüstri bölgeleri ve sanayi sitelerinin kurduğumuz alt yapımız olacak” diyen Büyükdede, “Konya’da genişlemeye çok müsaidiz. İnsanımız sanayici olmaya çok özen gösteriyor. Konya 4 bin 800 hektar OSB, 6 bin 115 hektar endüstri bölgesi, 900 hektar küçük sanayi sitesi, bunların dışında kalan 10 bin hektarlık sanayisi ile 22 bin 267 hektar sanayi alanı ile Ankara’dan sonra ikinci sırada. Konya, Ankara ile birlikte Türkiye’nin bel kemiği şehri konumundadır. Önümüzdeki dönemde Konya bulunduğu bu imkânlarla ve yaptığı çalışmalarla en önemli endüstriyel güçlerinden biri olmaya doğru ilerliyor” diye konuştu.

Sektörlerimiz teknoloji üretimiyle gücüne güç katacak

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de, Konya’nın Türkiye’nin en önemli sanayi üretim merkezlerinden biri olduğunu, sanayicilerin tüm zorluklara rağmen üretime yatırıma ve ihracata devam ettiğini aktardı. Konya’nın hemen her sektörde dünya markası çıkardığını hatırlatan Başkan Kütükcü, “Bugün yapılacak çalıştaylarda da ele alınacak olan; tarım makineleri sektörümüz, otomotiv endüstrimiz ve savunma sanayi ve havacılık sanayimiz bizim için ayrıca önemli. Bu üç sektör bizim hem üretimimizde hem de ihracatımızda kaldıraç görevi görüyor. Geçtiğimiz yıl, makine ve aksamları sektöründe 641 milyon dolar ihracat yaptık. Makine sektöründe Türkiye’nin 5. büyük ihracatçısıyız. Tarım makineleri sektöründe de 161 milyon dolar ihracat ile, Türkiye’nin 2. ihracatçı şehriyiz. Otomotiv endüstrisinde de 596 milyon dolar ihracat ile yine Türkiye’nin 8. büyük ihracatçı şehriyiz. Savunma ve havacılık sanayi sektöründe de, 260 milyon 882 bin dolar ile sektörde en fazla ihracat gerçekleştiren 4. il konumundayız. İnşallah tüm bu sıralamalarda, şehrimizi hep beraber daha üst sıralara çıkaracağız” dedi.

Konya’da üretimin orta yüksek teknolojiye evrildiğini aktaran Kütükcü, “İnşallah bugün yapılacak çalıştaylar sonucunda da ortaya çıkan fikir ve önerilerle, sektörlerimiz üretim süreçlerini daha da güçlendirecek, teknoloji üretimine ağırlık vererek gücüne güç katacak” şeklinde konuştu.

“Yerli ve milli üretimi, teknolojik dönüşümü sağlamaya yönelik projelere ağırlık verdik”

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ise, Konya’nın tüm kurumları ile işbirliği içinde ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşmasına katkı sunmaya devam ettiğini ifade etti. Yerli ve milli üretimi, teknolojik dönüşümü sağlamaya yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini dile getiren Öztürk, “Bugün gerçekleştirilecek çalıştayımızın konusu olan otomotiv, savunma sanayi ve tarım makineleri sektörlerimizde Konya, üretimde ve ihracatta Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Bu sektörlerde şehrimiz dışa bağımlılığı azaltarak ülkemiz ekonomisine çok büyük katkı sağlamaktadır. Konya özel sektörü olarak; sürdürülebilir büyümenin en önemli unsurlarının, teknolojik dönüşümü sağlayarak dışa bağımlılığı azaltmak ve verimliliğimizi artırmak olduğunu biliyoruz. Bu açıdan özel sektörümüzü temsil eden kurumlarımızla yerli ve milli üretimi, teknolojik dönüşümü sağlamaya yönelik projelerimize ağırlık verdik” diye konuştu.

Konya’nın ihracatta 3 milyar dolardan fazlasını yapacak potansiyeli var

Konya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar da, SANTEK toplantılarının sanayinin önünü açmak adına faydalı bir etkinlik olduğunu söyledi. Konya’yı 25 yıldır tanıdığını ve şehirdeki gelişime tanıklık ettiğini aktaran Bekarlar, “Konya’nın 25 yılda kat ettiği mesafeyi gururla izliyorum. Konya bir sanayi kenti haline gelmiştir. 3 milyar dolar ihracat yeterli değildir. Bunu çok daha büyütme imkanı Konya’da mevcuttur. Bu potansiyel vardır” dedi.

Konya her zaman üretimin ve bilimin yanında olmuştur

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Uzbaş da, Konya’nın tarihin her safhasında üretimin ve bilimin yanında olduğunu, buna katkı verdiğin söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Teknoloji Hamlesine katkı vermek, şehri teknoloji üssü haline getirmek için gayret ettiklerini aktaran Uzbaş, “Gençlerimizi bilim ve teknoloji ile yetiştirmeye devam ediyoruz. Sanayi ve teknoloji başta olmak üzere milletimizi gururlandırmak için azimle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Teknik Üniversite olarak, Konya’da üzerimize düşen birçok görev var”

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik ise, üniversitelerinin başarılarını anlattığı konuşmasında, üniversite sanayi işbirliğine değindi. Bu alanda birçok çalışma yürüttüklerini aktaran Rektör Özçelik, “Ülkemizin gelişmesine katkı verecek çalışmalara yön veren üniversitemiz, öncü üniversite olma yolunda ilerlemektedir. Konya’da üzerimize birçok görev düşmektedir. Bölgedeki sanayi kuruluşları ile iş birliğini geliştirmek, şehrin teknoloji üssü haline gelmesine katkıda bulunacak gençler yetiştirmek, araştırmalar yapmak, bilginin uygulamaya dönüşmesi öncelikli hedeflerimiz” ifadelerini kullandı.

Birlikte çalışma kültürü geliştirilecek

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı da, SANTEK toplantılarının 3.’sünün Konya’da gerçekleştirildiğini ve Konya’da önde gelen sektörlerden kümelenmiş olan üç sektörün seçildiğini söyledi. Konarılı, “Birlikte çalışma kültürünü geliştirme, strateji belirleme, çözüm ürütme amacıyla çalıştaylar yapılacak. Sonuçlar gün sonunda sunulacak. Bu sonuçlar ilgili mercilere gönderilecek ve takibi yapılacak. Sanayicilerimizin önündeki engelleri kaldırarak daha verimli üretim yapmalarını amaçlayan etkinliğimizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan sunumların devamında, savunma, otomotiv ve tarım makineleri sektörleri temsilcileri, akademisyenler ve kamu temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantılarda sorunlar istişare edilerek, çözüm önerileri sıralandı.

buyukdede-konya-turkiyenin-bel-kemigi-2.jpg

buyukdede-konya-turkiyenin-bel-kemigi-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.