Artık yeter! Muhasebe yangın yeri!

Artık yeter! Muhasebe yangın yeri!

Artık yeter! Muhasebe yangın yeri!

Türkiye'deki serbest muhasebeci mali müşavirler, artan iş yükü ve mevzuatın getirdiği zorluklara dikkat çekiyor. Bugün Türkiye’ de bulunan 85 adet Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ortak bir kararla toplandı.

Bugün Türkiye’ de bulunan tüm Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odalarının düzenlendiği basın toplantısı saat 11:00 de başladı. Meslek odasının toplanma amacı ise mali müşavirlerin üzerindeki iş yükü, angaryalar ve her geçen üzerlerine yüklenen ağır yükler.

Ülkemizde ne yazık ki mali müşavirler hak ettikleri değeri görmedikleri gibi devlet tarafından da asla görünmediklerini belirtiyorlar. İş yoğunlukları Kasım ayında başlayıp Haziran sonuna kadar devam ediyor. Bu süreçte meslek mensupları evlerinin yolunu unutuyorlar. Bırakın kendilerine zaman ayırmayı ailelerini bile göremiyorlar. Bayram tatili nedir bilmiyorlar. Mali tatil denilen tatilin ise sadece adı var ancak kendisi yok.

Artık bıçak gerçekten kemiğe dayandı. En son çıkan enflasyon düzeltmesi ile ilgili işlemler de üzerine tuz biber oldu.

Bugünün gündem konuları aşağıdaki şekilde olacağı bekleniyor.

  • Ba Bs Formlarının Kaldırılması,
  • Gerçek Faydalanıcı Bildirimin Kaldırılması,
  • Enflasyon düzeltmesi yıllık olmalı
  • Yıllık işletme cetveli kaldırılmalı
  • Gekap kalkmalı
  • Sanayi sicil vize işlemi kalkmalı
  • Kdv1 ve kdv2 birleştirilmeli

Mali müşavirlerin bu çığlığı, sadece mesleki bir talepten öte, onların sosyal ve ekonomik refahına yönelik ciddi bir çağrı olarak değerlendirilmeli. Devletin ve ilgili kurumların bu taleplere kulak vermesi, hem mali müşavirlerin mesleki yaşam kalitesini artıracak hem de ülke ekonomisine olan katkılarını daha etkin bir şekilde sürdürmelerini sağlayacaktır. Bu, sadece mali müşavirler için değil, tüm ekonomik sistem için bir kazanç olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.