Vergi kaybını önlemenin yolu bulundu! Yapmayana ceza var

Vergi kaybını önlemenin yolu bulundu! Yapmayana ceza var

Vergi kaybını önlemenin yolu bulundu! Yapmayana ceza var

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN yoluyla yapılan ödemeleri sıkı bir şekilde denetleyerek vergi kaybını önlemeye çalışıyor. Bu doğrultuda, fiş kesmeyenlere her bir fiş için 3 bin 400 TL özel usulsüzlük cezası kesilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN yoluyla ödeme alan ve alışveriş karşılığında fiş-fatura kesmeyen esnafa yönelik denetimlerini sıkılaştırdı. Müşterilerinden IBAN yoluyla ödeme alan ve alışveriş karşılığında fiş-fatura kesmeyen esnafa kesilecek cezalar belirlendi.

Ceza Miktarları Belli Oldu

Fiş kesmeyenlere her bir fiş için 3 bin 400 TL özel usulsüzlük cezası kesilecek. Fatura kesmeyenlere ise her bir fatura için 3 bin 400 TL'den az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10'u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecek.

Denetimler Kapsamında Neler Yapılacak?

Denetim kapsamında işletmenin ve işletmeye ilişkin tüm hesaplara IBAN yoluyla gelen transferler incelenecek. Sadece işletme sahiplerinin değil, yakınlarının ve çalışanların hesapları ile kiralama yoluyla kullanılan hesaplar da denetlenecek. Banka hesap hareketleri, tapu ve araç sicilleri gibi verilerden yola çıkılarak denetimler yapılacak.

Vergi Kaybına Karşı Önlemler

Beyan dışı bırakılmış hasılat nedeniyle vergi kaybına neden olduğu belirlenen durumlarda vergi incelemesi yapılacak veya yapılan tespitler esas alınarak dönem matrahları dikkate alınarak vergi cezaları kesilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.