Ünlü çay markası konkordato ilan etti!

Ünlü çay markası konkordato ilan etti!

Ünlü çay markası konkordato ilan etti!

Türkiye’de birçok eve giren çay markası iflasın eşiğine geldi. Konkordato ilan eden şirket için mahkeme 1 yıl süre verdi.

Bozulan ekonomi sonrası iflas haberleri ardı ardına gelirken 1992 yılında kurulan köklü çay firmasından gelen konkordato ilanı haberi sektörde şaşkınlıkla karşılandı.

Tirebolu 42 çay, geçtiğimiz yıl Fenerbahçe Futbol Akademisi’nin forma sponsoru olmuştu.

tirebolu.jpg

MAHKEME 1 YIL SÜRE VERDİ

Türkiye’nin önde gelen çay firmalarından Tirebolu 42 markalı çay üretici konkordato ilan etti. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne açılan davada mahkeme şirkete iflas öncesinde toparlanma için 1 yıl süre verdi.

Mahkeme'nin açıklamasında "Konkordato isteğinde bulunan Tirebolu 42 Çay Gıda Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi'nin açtığı ve mahkememizde görülen konkordato tasdiki davası nedeniyle; İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğünün 485886-5 nosunda kayıtlı Tirebolu 42 Çay Gıda Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi hakkında İİK. 289. maddesi uyarınca 19 Mart 2024 tarihi saat 15:20'den itibaren 1 yıl kesin süre verilmiştir." denildi.

TİREBOLU 42 İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Ünlü çay firması adını Hüseyin Avni Bey’in kurduğu 42. Alay’dan alıyor. Çay firması Tirebolu 42 isimini veren Hüseyin Avni Bey'in yaşımı kahramanlıklarla dolu...

1876 yılında Tirebolu’nun Cintaşı Mahallesi’nde doğan Hüseyin Avni, 1905 yılında jandarmaya katıldı ve devamında 10 neferlik bir kuvvetle 100 kişilik Yunan çetesini etkisiz hale getirerek büyük bir başarı kazandı. 31 Mart Vak-a’sını bastırmak üzere Selanik’ten İstanbul’a gelen ordunun öncü birliğinde yer aldı. Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı’nda da komuta görevleri aldı. Bir tabur Rus askerinin yok edilmesiyle mücadele ederken ayakları donan Hüseyin Avni, ilk tedavisinin ardından tekrar birliğinin başına döndü. Erzurum Trabzon Rize ve Kafkasya'da ülkesi için savaştı. 1920’de Pontus çetelerine karşı Nizamiye Alayı’nı kuran H. Avni Bey komutasındaki 42. Alay; en şiddetli zamanında Sakarya Muharebesine dahil oldu. 42. Alay savaşta ön safhalarda yer aldı. Muhaberede Hüseyin Avni ve askerlerini büyük bölümü şehit oldu ancak Yunan ordusu da duruldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.