Buğdayda büyük hayal kırıklığı! Bakanlık sosyal medya hesabından açıkladı

Buğdayda büyük hayal kırıklığı! Bakanlık sosyal medya hesabından açıkladı

Buğdayda büyük hayal kırıklığı! Bakanlık sosyal medya hesabından açıkladı

Binlerce çiftçinin merakla beklediği hububat alım fiyatları ve fark ödemesi belli oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 yılı hububat alım fiyatları ve fark ödemesine ilişkin rakamları Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaştı. Çitçilerin aylarca merakla beklediği haberin, Bakanlığın sosyal medya hesabından duyurulması dikkat çekti. Buğday alım fiyatları ve destek ödemeleri, çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattı.

BUĞDAYDA FARK ÖDEMESİ DESTEĞİ 1750 TL!

Bakanlığın açıkladığı verilere göre 2024 yılı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destek rakamları kesinleşti. Buna göre, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere buğday için ton başına 1.750 TL'ye kadar, arpa için ton başına 750 TL'ye kadar fark ödemesi desteği verilecek.

MAKARNALIK BUĞDAY ALIM FİYATI 10 LİRA, EKMEKLİK BUĞDAY ALIM FİYATI 9250 LİRA AÇIKLANDI

Hububat alım fiyatlarında ise bu yıl ton başına, makarnalık buğdayda 10 bin TL, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 TL, arpada 7 bin 250 TL olarak belirlendi.

Bakanlık tarafından verilecek fark ödemesi desteği ise ton başına; makarnalık buğdayda 11 bin 750 TL, ekmeklik buğdayda 11 bin TL, arpada 8 bin TL olarak belirlendi.

GEÇEN YIL BUĞDAY ARPA ALIM FİYATI NE KADAR AÇIKLANMIŞTI?

Geçtiğimiz yıl ekmeklik buğday fiyatı 8250 TL/ton, makarnalık buğday fiyatı 9000 TL/ton ve arpa fiyatı 7000 TL/ton açıklanmıştı. Buna göre ekmeklik ve makarnalık buğdayda 1000 lira yani sadece yüzde 12'lik bir artış, arpada ise yüzde 3,5'luk bir artış yapılmış oldu.

bugdayfiyat-1.webp

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.