2000 sonrası SGK girişi olanlara emeklilik müjdesi verildi!

2000 sonrası SGK girişi olanlara emeklilik müjdesi verildi!

Emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaşa müjdeli haber. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni emeklilik düzenlemesi ile ilgili açıklamalar gerçekleştirdi. 2000 sonrası SGK girişi olanları ilgilendiriyor.

2000 sonrası SGK girişi olanlara emeklilik müjdesi verildi! Beklenen haber sonunda geldi. Milyonların hayalini kurduğu emeklilik fırsatı yeni düzenleme ile ellerine verilecek. Bu düzenlemede 3.600 ve 5400 prim gün sayısı ile milyonlarca vatandaşa emeklilik hakkı sunuluyor. 2000, 2002 ve 2008 yıllarında SGK girişi yaptıranlar gereken şartları araştırmaya başladı. Erken emeklilik düzenlemesi kimleri kapsıyor? Erken emekli olabilmek için aranan şartlar neler? Erken emeklilik düzenlemesi ile ilgili tüm merak edilenler…

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlarca kişinin beklediği müjdeyi vererek emekli olabilmek için artık yaş şartının aranmadığını duyurmuştu. Ancak, EYT düzenlemesinin gündeme gelmesi ile birlikte eş zamanlı olarak yeni bir şart getirilmiş ve belli bir prim şartını doldurmayanlar için emeklilik yine hayal olmuştu. Konu ile ilgili yeni düzenlemeler gündem olurken bu kez erken emeklilik düzenlemesi tartışılıyor.

para4-001.png

İKİ FARKLI YOL VAR

Bağ-Kur sigortalılarını ilgilendiren bir konu gündemce yer ediyor. Bu grupta yer alanların 5400 gün ile emekli olması değerlendirilirken, Meclis’te bu gün sayısı 4500 olarak konuşulmaya başladı. Söylenen rakamların onaylanması durumunda 900 günlük bir açığa çıkmış olacak ve bu rakama göre binlerce kişi için de emeklilik hakkı doğacak.

para12-002.png

KADINLAR İÇİN DE ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Bağ-Kur sigortalıları ile ilgili konu halen belirsizliğini korurken, seçimden önce açıklanan ve kadınları ilgilendiren yeni düzenleme de gündem oldu. Ev hanımları için ödenen sigorta primleri isteğe bağlı olarak devlet tarafından üçte birinin karşılanacağı açıklandı. Aynı zamanda ev hanımlarının çocuk sayısı kadar erken emeklilik fırsatı tanınacak. Yani 1 çocuğu olan bir ev hanımı 1 yıl, 2 çocuğu olan bir ev hanımı 2 yıl ve 3 çocuğu olan bir ev hanımı da 3 yıl erken emekli olma hakkına sahip olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.