Domuzdan insan kalp nakli yapıldı

Domuzdan insan kalp nakli yapıldı

ABD’nin Maryland eyaletinde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi alınarak 57 yaşındaki David Bennet isimli hastaya yapılan kalp nakli geniş tartışmalara neden olurken yeni bir detay daha dikkat çekti.

Amerika’daki hastanede ölmek üzere olan 57 yaşındaki bir kalp hastasının hayatını domuz kalbi kurtardı. Söz konusu ameliyatın dünyada bir ilk olduğunu vurgulayan doktorlar, alınan özel izin sonrasında yapılan ameliyatın 7 saat sürdüğünü ve David Bennet isimli hastanın sağlığının gayet iyi olduğunu duyurmuştu.

Gün geçtikçe nakil sürecinde yaşanan sürece ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıkarken uzmanlar, operasyonun arka planında da oldukça zorlu bir sürecin olduğunu belirtti.


Milliyet'ten Oğuzcan Atış'ın aktardığına göre; Pakistan'da tıp eğitimi aldıktan sonra 1992'de ABD'ye gelen ve organ nakli alanında uzmanlaşan Dr. Mohiuddin, Revovicor laboratuvar şirketi tarafından üretilip DNA'sı bir insan konakçıya uyacak şekilde değiştirilen kalbin İsveçli tıbbi teknoloji şirketi XVIVO tarafından satılan kokainli solüsyonla güçlendirildiğini aktardı.

BU NAKİL GERÇEKLEŞMESEYDİ ÖLECEKTİ

Ameliyatın üzerinden 2 haftadan uzun süre geçerken, domuz kalbi 57 yaşındaki alıcının vücudu tarafından reddedilmedi. Bu nakil gerçekleşmeseydi ölmesi beklenen David Bennett'ın durumunun iyi olduğu ve iyileşmeye devam ettiği bildirildi.

'BU YÖNTEM DESTEKLENMELİ'

Dr. Muhammad Mohiuddin, içinde kokain barındıran bu karışımın organı daha uzun süre hayatta tuttuğunu belirtti. Mohiuddin, “Kokain adını duyunca insanlar ‘Aman Allahım! Kokain burada ne arıyor?’ gibi tepkiler veriyorlar. Oysa bu yöntem organın daha uzun süre hayatta kalmasını sağladı. Bu yöntemi kullanmadığımız da 48 saat içinde bazı sorunlar yaşıyorduk. Oysa kalbe bu özel karışımı aşıladığımızda kalp kendini çok iyi korudu" şeklinde konuştu.

'DOMUZ YÜZÜNDEN AİLEMDEN ÇOK TEPKİ ALDIM'

Dinine bağlı Pakistanlı doktor açısından, sürecin kokain kadar domuz kısmı da pürüz çıkarmış. Alternatif hayvanlarla deney yaptıklarını ama insana nakil için en uygun genetik bileşenlerin domuz kalbinde bulunduğunu belirten Mohiuddin, şöyle konuştu:

"Ailemden çok tepki aldım. 'Neden bu hayvanı kullanıyorsun' diye. Babam bana hep 'En azından başka bir hayvan kullanmayı deneyebilir misin' diye sorardı. Düzenli olarak domuz eti tüketilen bir ülkede yaşadığım için Batı dünyasında bu etik bir sorun değildi. Daha kolaydı."

'İSLAM ALİMLERİNİN FİKİR BİRLİĞİ: TANRI NEZDİNDE HAYAT KURTARMAKTAN DAHA ÖNEMLİ BİR ŞEY OLAMAZ'

Yine de ailesinin endişeleri ile kendi inancının domuz kullanımını sorgulamasına neden olduğunu söyleyen Mohiuddin, “İslam'ın tüm ilkelerini takip etmeye çalışıyorum, bu yüzden bu endişe her zaman aklımın bir yerinde oldu. Dolayısıyla bu hayvanı kullanmaya devam etmem için bir sebep bulmaya çalışırdım” dedi.

Şüphelerini gidermek için konuyu dünyanın dört bir yanından bir dizi din alimiyle istişare ettiğini belirten Pakistanlı doktor, “Nihai fikir birliği, tanrının gözünde bir insanın hayatını kurtarmaktan daha önemli bir şey olmadığıydı” diye ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.